Reklama

Niedziela Częstochowska

W innej formie, ale podtrzymali tradycję

Laureaci tegorocznego konkursu wraz z opiekunami

Jasna Góra/Twiiter

Laureaci tegorocznego konkursu wraz z opiekunami

Znamy laureatów XIII Konkursu na Wieczernikową Choinkę organizowanego na Jasnej Górze.

W tym roku konkurs przybrał inną formułę. Zadaniem jego uczestników było przygotowanie jednej ozdoby nawiązującej do paulińskiego Roku Jubileuszowego Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika w 750. rocznicę śmierci jego założyciela bł. Euzebiusza.

Paulińska komisja konkursowa przyznała I miejsce Szkole Podstawowej nr 9 w Częstochowie. Na drugim stopniu podium stanęło Niepubliczne Przedszkole „Kotek Leon” w Holi Hankowskiej, a III miejsce zajęła Społeczna Językowa Szkoła Podstawowa nr 1 w Częstochowie.

Reklama

W głosowaniu on-line, prowadzonym na stronie Radia Jasna Góra, internauci za najlepszą uznali ozdobę wykonaną przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Częstochowie. II miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Radostkowie, a podium uzupełniło Samorządowe Publiczne Przedszkole w Poraju „Leśne Skrzaty”. Internauci oddali ponad 4 tys. głosów, a w konkursie uczestniczyło ponad 80 szkół i przedszkoli z archidiecezji częstochowskiej.

Laureaci otrzymali książki, gry edukacyjne oraz pamiątkowy znaczek wydany przez Pocztę Polską z okazji Roku bł. Euzebiusza.

W finale konkursu w Sali Papieskiej wzięli udział przedstawiciele szkół i przedszkoli, uczniowie z rodzicami, przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski i o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra. Spotkanie było okazją do podsumowania paulińskiego jubileuszu 750. rocznicy bł. Euzebiusza, którego wspomnienie obchodzone jest 20 stycznia.

Reklama

– W minionym roku paulini próbowali na nowo odkrywać tę wielką i wspaniałą postać zakonnika, który Bogu zawierzył we wszystkim – powiedziała prowadząca galę finałową Izabela Tyras.

Rok Jubileuszy krótko podsumował o. Arnold Chrapkowski. Podkreślił, że bł. Euzebiusz ma być „przede wszystkim głęboko wpisany w naszą paulińską duchowość”. – Tak jak za życia nie zabiegał o żadne zaszczyty i wyróżnienia, tak samo teraz pozostaje zawsze gdzieś na boku i poprzez swoją duchowość pokazuje nam, że nie jest ważne to, co chcemy zrobić po ludzku, ale by w otwartości przyjąć to, co chce Bóg. Dziękujemy mu dziś za to, że nam, rozsianym po całym świecie paulinom, pokazał na nowo to, co najważniejsze – nasze przebywanie sam na sam z Bogiem. Mamy nadzieję, że dalej będzie inspirował nas, ale także liczne rzesze wiernych, w tym dzieci, które w tym roku w wyjątkowy sposób włączyły się w przepiękną akcję dekoracji jasnogórskiej choinki – przyznał generał paulinów.

Wdzięczność dla uczestników XIII Konkursu na Wieczernikową Choinkę, ich opiekunów i organizatorów wyraził o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. – Ogromnie się cieszę, że po raz kolejny odpowiedzieliście na zaproszenie do wzięła udziału w konkursie. Tworząc tę „choinkową” wspólnotę, widzimy, że człowiek, mimo różnych ograniczeń, które są nam narzucone niezależnie od naszej woli, zawsze znajdzie sposób, żeby spotkać się z innymi, mieć z nimi relacje i dzielić radości i troski – zaznaczył.

Z kolei o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra, podkreślił, że tegoroczny konkurs, z uwagi na czas pandemii i ograniczenia w liczbie pielgrzymów, którzy nie mogli głosować na najpiękniejsze choinki w sposób tradycyjny, wrzucając głosy do urny, „dał możliwość kreatywności i wchodzenia w nowe przestrzenie działania”, czego efektem było właśnie przeprowadzenie głosowania internetowego.

Z okazji zakończenia Roku bł. Euzebiusza uczniowie uczestniczący w konkursie życzyli ojcom i braciom paulinom, „by byli dla ludzi światłem prowadzącym do Boga”.

Konkurs na Wieczernikową Choinkę zorganizowali: przeor Jasnej Góry ze wspólnotą paulinów, Radio Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie przy wsparciu częstochowskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach.

2021-01-20 10:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: miłość miłosierna była codziennością bł. ks. Michaela McGivneya

2021-03-06 21:35

Maciej Orman/Niedziela

– Miłość miłosierna była jego codziennością w służbie Bogu i ludziom– powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i kapelan stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, który wprowadził do parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie relikwie bł. ks. Michaela McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba, i przewodniczył Mszy św.

Więcej ...

Abp Jędraszewski odebrał główną nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich "Złoty Feniks"

2021-03-05 23:06

archidiecezja krakowska

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odebrał główną nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich "Złoty Feniks". - Jest kapłanem, który nie boi się medialnych ataków, co więcej w wielu sytuacjach odważnie i nieugięcie idzie pod prąd. W ślad za papieżem pokazuje, że trzeba myśleć, to znaczy opisywać rzeczywistość, walczyć o prawdę, nie szukać wrogów, ale pokazywać nowe lub stare, lecz ubrane w nowe szaty ideologie: gender, LGBT, skrajny feminizm, aborcjonizm, antyludzki ekologizm, które są groźne dla człowieka i ludzkiej cywilizacji – napisali w uzasadnieniu członkowie Kapituły.

Więcej ...

Prezydent zainaugurował charytatywne zawody w narciarstwie alpejskim

2021-03-07 09:12

PAP

Prezydent Andrzej Duda w niedzielę w Zakopanem zainaugurował VII edycję charytatywnych zawodów w narciarstwie alpejskim "12H Slalom Maraton Zakopane 2021". Duda dziękował organizatorom i uczestnikom akcji za to, że mimo pandemii zawody się odbywają. Ich cel jest ponadczasowy - podkreślił.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wyrzucić śmieci

Wiara

Wyrzucić śmieci

Słowa Twe, Panie, dają życie wieczne

Wiara

Słowa Twe, Panie, dają życie wieczne

#NiezbędnikWielkopostny: Modlitwa przebaczenia

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Modlitwa przebaczenia

#NiezbędnikWielkopostny: Patron dnia św. Koleta z Korbei

Święci i błogosławieni

#NiezbędnikWielkopostny: Patron dnia św. Koleta z Korbei

Kęty: pogrzeb tragicznie zmarłego 34-letniego narciarza,...

Niedziela Małopolska

Kęty: pogrzeb tragicznie zmarłego 34-letniego narciarza,...

Ksiądz ciężko ranny - policja wyjaśnia zdarzenie na...

Wiadomości

Ksiądz ciężko ranny - policja wyjaśnia zdarzenie na...

Benedykt XVI: „nie ma dwóch papieży

Kościół

Benedykt XVI: „nie ma dwóch papieży"

Abp Tadeusz Wojda SAC nowym arcybiskupem metropolitą...

Kościół

Abp Tadeusz Wojda SAC nowym arcybiskupem metropolitą...

#NiezbędnikWielkopostny: Spojrzenie na Krzyż

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Spojrzenie na Krzyż