Reklama

Polska

Abp Depo: szkoła należy do narodu

Bożena Sztajner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Szkoła nie należy do państwa czy do systemu władzy. Ona należy do narodu, który ma swój głos i swoje prawa wolności sumienia i wyznania.”- mówił w homilii wieczorem 13 października abp Wacław Depo metropolita częstochowski w kościele pw. św Ireneusza BM w Częstochowie z okazji inauguracji nowego roku akademickiego.

Mszy św. przewodniczył ks. Marek Bator, duszpasterz i proboszcz wspólnoty akademickiej. We wspólnej modlitwie wzięli udział studenci, profesorzy, rektorzy i władze wyższych uczelni częstochowskich. - To miejsce służy społeczności akademickiej od 6 lat, patrząc na historię ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego Emaus należy powiedzieć, że jest ono potrzebne bo dla jednych jest miejscem pójścia w głąb a dla innych inspiracją do odnowy przygody z Jezusem.- mówił na początku Mszy św. ks. Marek Bator.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Dla wszystkich znajdzie się tu zawsze propozycja, z którą można wejść na drogę wiary i wyboru Jezusa jako jedynego Nauczyciela życia.”- kontynuował proboszcz parafii akademickiej.

W homilii abp Depo nawiązując do postawy wdzięczności przypomniał, że „postawa wdzięczności jest najpierw uświadomieniem i uznaniem daru, który się otrzymuje od Boga. Następnie jest osobistą odpowiedzią i zaangażowaniem, żeby o tym darze świadczyć wobec innych.”

Odnosząc się do tekstu Ewangelii metropolita częstochowski podkreślił, że „najważniejszym sposobem uznania łaski spotkania z Bogiem w Chrystusie jest wyrwanie z naszego serca poczucia samowystarczalności i pychy.”

Wiele miejsca abp Depo poświęcił przeżywanym w Kościele Dniom Maryjnym z udziałem papieża Franciszka - Wiara i modlitwa to potężne siły, które mogą oddziaływać na historię. Modlitwa ostatecznie okazuje się potężniejsza od pocisków a wiara od dywizji militarnych. - mówił abp Depo.

„Przesłaniem Fatimy, przesłaniem pontyfikatu Jana Pawła II jest przypomnienie, że dzieje świata są areopagiem zmagania sił prawdy i kłamstwa, sił ciemności i łaski Chrystusa. Front tej walki przebiega przez nasze ludzkie umysły i sumienia. Zło jest czymś realnym aż do bólu, bo jest odwróceniem porządku stworzenia i odejściem od praw i zamysłu Boga. Ale zło nigdy nie jest koniecznością. Zło jest zawsze walką z Bogiem.”- kontynuował metropolita częstochowski dodając, że „człowiek zawsze pozostaje dramatycznie wolny.”

Reklama

Nawiązując do czasów współczesnych metropolita częstochowski podkreślił, że „w zmaganie o prawdę w naszym czasie i w naszych środowiskach wpisuje się problem wychowania rodzinnego, szkolnego i akademickiego.”- To wychowanie nie może stwarzać jakiegoś pęknięcia w świadomości dziecka czy też młodego człowieka. Nawet przedszkole nie jest punktem wyjścia do wychowania człowieka, ale rodzina. - mówił abp Depo.

Hierarcha odniósł się krytycznie do standardów Światowej Organizacji Zdrowia dotyczących edukacji seksualnej i opublikowanych w kwietniu tego roku określając je „jako prowadzące do głębokiej deprawacji dzieci i młodzieży.” - Są one aktualnie wdrażane od przedszkoli. W ramach tych projektów celem jest seksualizacja dzieci i młodzieży prowadząca do degradacji jednostki, demontażu tradycyjnej rodziny czy chirurgicznej zmiany płci. - podkreślił abp Depo.

„Nasze człowieczeństwo domaga się, by być darem dla drugiego, przestrzegania naturalnych granic kobiecości i męskości, macierzyństwa i ojcostwa. Kościół zdradziłby człowieka gdyby nie głosił mu orędzia o rodzinie według zamysłu miłości Stwórcy.”- dodał metropolita częstochowski.

Zwracając się do środowiska akademickiego Częstochowy abp Depo przypomniał, że „nasze wybory mają dalekosiężne konsekwencje, albo budujemy świat z Bogiem i ku przyszłości, albo poza Bogiem i ku zagładzie.”

- Dlatego wołał Jan Paweł II 13 maja 1982 roku w Fatimie: „ Niech jeszcze raz objawi się w dziejach świata nieskończona potęga miłości miłosiernej. Niech powstrzyma zło, niech przetworzy sumienia. Od zadeptania prawdy o Bogu w sercu człowieka wybaw nas Panie. Niech w sercu Niepokalanej odsłoni się dla wszystkich światło nadziei - podkreślił abp Depo.

Reklama

Ośrodek akademicki i kościół św. Ireneusza nawiązują do tradycji duszpasterstwa akademickiego "Piwnica" z końca lat 60. i lat 70., kiedy to wbrew woli władz komunistycznych biskup częstochowski Stefan Bareła udostępnił duszpasterstwu akademickiemu, którym kierował ks. Ireneusz Skubiś, piwnice Kurii diecezjalnej.

Dalszy rozwój duszpasterstwa akademickiego nastąpił w latach 80. Wówczas duszpasterstwo zostało przeniesione do kościoła św. Wojciecha w dzielnicy Tysiąclecie w Częstochowie. Nowym etapem w rozwoju duszpasterstwa było powołanie 25 marca 2004 r. przez abp. Nowaka pierwszej w Polsce personalnej parafii akademickiej pw. św. Ireneusza BM.

Uroczystego poświęcenia kościoła akademickiego pw. św. Ireneusza dokonał abp Stanisław Nowak 9 października 2011 r.

Podziel się:

Oceń:

2013-10-14 12:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Milewski: Duch Święty prowadzi Kościół przez oczyszczenie

Graziako

O tym, że Duch Święty prowadzi swój Kościół przez oczyszczenie, mówił bp Mirosław Milewski w sobotę w parafii Święte Miejsce w diecezji płockiej. Hierarcha przewodniczył sumie odpustowej z udziałem około 3 tysięcy wiernych.

Więcej ...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją nieśmiertelnością

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 6, 52-59.

Więcej ...

Książka, która zmienia perspektywę

2024-04-19 09:12

mat. organizatorów

To doskonały podręcznik dla rzeczników prasowych instytucji kościelnych, a zarazem książka, która może zmienić naszą perspektywę oceny wydarzeń, które dzieją się dookoła nas – mówił ks. Rafał Kowalski podczas konferencji poświęconej książce Joaquina Navarro-Vallsa „Moje lata z Janem Pawłem II. Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984-2006, zorganizowanej przez Stowarzyszenie na rzecz edukacji i rodziny NURT we Wrocławiu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza