Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Ryś: czyny Jana Karskiego dokonane kiedyś – są nadal żywe!

ks. Paweł Kłys

- Żywe są czyny, które rodzą się z miłości, bo one potem rezonują w kolejnych ludziach, którzy chcą im dopisać ciąg dalszy, i chcą je kontynuować. Wszystko, co nie jest zrodzone z miłości, musi zostać oczyszczone! To jest lekcja, która pokazuje nam jak powinniśmy stawać przed Bogiem! – mówił podczas liturgii katedralnej arcybiskup metropolita łódzki.

Wczoraj w samo południe w bazylice archikatedralnej odbyły się uroczystości związane z przyznaniem ks. prof. Andrzejowi Szostkowi medalu 75-lecia misji Jana Karskiego. Uroczystość poprzedziła Eucharystia celebrowana przez arcybiskupa Grzegorza Rysia.

Reklama

Kaznodzieja odnosząc się do ewangelii i postaci Jana Karskiego powiedział miedzy innymi - misja Karskiego była urodzona z miłości i dlatego czyny Jana Karskiego są żywe – to znaczy ciągle znajdują ludzi, którzy chcą wejść w ich logikę, w ich dyscyplinę, ich wartości. Te czyny są żywe, bo mają ciągłą kontynuację. Czyny są żywe nie w pomnikach, ale w ludziach. Ciągle pokazywani są też nam ludzie, w których ta misja Karskiego jest żywa, oczywiście inaczej, bo mamy inne sytuacje, i inne konteksty historyczne, bo żyjemy w innych czasach. Ale te same wartości odradzają się w konkretnych nowych czynach, co znaczy, że czyny Jana Karskiego dokonane kiedyś – są nadal żywe! – podkreślił hierarcha.

Zobacz zdjęcia: Łódź: medal Karskiego dla ks. prof. Andrzeja Szostka

Po błogosławieństwie kończącym liturgię miała miejsce uroczystość wręczenia medalu Karskiego.

Laudację poprzedzającą wręczenie medalu przygotował prezes Towarzystwa Jana Karskiego, a w jego imieniu wygłosił ją Jerzy Kozielewski - wnuk stryjeczny Jana Karskiego. W laudacji – uzasadniającej wybór ks. prof. Andrzeja Szostka do uhonorowania go medalem 75-lecia misji Jana Karskiego - czytamy: - Ksiądz Andrzej Szostek – pisał magisterium z emipirium etyki profesora Tadeusza Kotarbińskiego u ks. prof. Karola Wojtyła – w kierowanej przez późniejszego Papieża katedrze etyki. Z tym miejscem pozostał związany już na zawsze – dochodząc do momentu, kiedy już sam ową katedrą zaczął kierować. Nigdy nie odszedł od empirii etycznej i próby definiowania form, które mogą pomoc ludziom żyć ze sobą w szacunku i spolegliwości – po prostu jak być człowiekiem pośród ludzi. – podkreślił Jerzy Kozielewski. - Dziś możemy czuć się szczęśliwi mając nauczyciela etyki, przy którym w trudach swoich nie kroczymy w milczeniu. Wierzymy, że tą samą drogą którą przemierzał nasz patron Jan Karski i przemarzał patron naszego dzisiejszego Laureata – św. Jan Paweł II, pójdziemy razem z naszym Laureatem. – dodał. Do laudacji dołączył się także przyjaciel ks. profesora Szostka – ks. prof. Alfredem Wierzbickim – następca Laureata i kierownik katedry etyki KUL.

Reklama

Medal księdzu profesorowi wręczył metropolita łódzki – ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.

Andrzej Ryszard Szostek urodził się 9 listopada 1945 w Grudziądzu – polski duchowny rzymskokatolicki, marianin, profesor nauk humanistycznych, filozof, etyk, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w latach 1998–2004.

2021-01-24 10:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łask: Adwentowe czyny miłości

ks. Adrian Anielak

Więcej ...

#NiezbędnikWielkopostny: Rozważanie słowa Bożego

2021-03-08 22:00

Red.

Jezus powiedział, że mamy przebaczać nie 7, a 77 razy. Codziennie musimy stawać na wyżynach samego siebie i przebaczać, przebaczać, przebaczać... bo bez przebaczenia sobie i drugiemu człowiekowi nie zaznamy piękna życia.

Więcej ...

Dzień odnowy dla małżeństw

2021-03-08 22:18

plakat organizatorów

Na 13 marca zaplanowano Dzień Skupienia pt. ,,Bliscy, oddaleni, pogodzeni…”. To jednodniowy kurs online ze świadectwami małżonków, Eucharystią, Drogą Krzyżową i modlitewnym wsparciem sióstr nazaretanek.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikWielkopostny: Ja trzymam różaniec - Maryja...

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Ja trzymam różaniec - Maryja...

Polki wszech czasów

Polki wszech czasów

Na granicy życia. Hospicjum w Lubartowie

Niedziela Lubelska

Na granicy życia. Hospicjum w Lubartowie

Papież opuścił Irak i wraca do Rzymu

Aktualności

Papież opuścił Irak i wraca do Rzymu

Ksiądz ciężko ranny - policja wyjaśnia zdarzenie na...

Wiadomości

Ksiądz ciężko ranny - policja wyjaśnia zdarzenie na...

Abp Tadeusz Wojda SAC nowym arcybiskupem metropolitą...

Kościół

Abp Tadeusz Wojda SAC nowym arcybiskupem metropolitą...

#NiezbędnikWielkopostny: Modlitwa serca

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Modlitwa serca

Wyrzucić śmieci

Wiara

Wyrzucić śmieci

#NiezbędnikWielkopostny: Czego św. Józef może nauczyć...

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Czego św. Józef może nauczyć...