Reklama

Niedziela Łódzka

Bełchatów: Abyśmy byli jedno

Archiwum Parafii

W naszej archidiecezji od 18 do 25 stycznia obchodzony był Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Tegoroczny Tydzień Modlitw miał miejsce pod hasłem zaczerpniętym z Ewangelii św. Jana: „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc“ .

Z powodu pandemii nieco skromnie, ale także w tym roku wierni z różnych wyznań spotykają się razem podczas ekumenicznych nabożeństw i słuchają homilii wygłaszanych przez przedstawicieli innych Kościołów.

Reklama

Z powodów sanitarnych ilość nabożeństw nie była duża, i miała miejsce tylko w większych kościołach. W niedzielę 24 stycznia w kościele stacyjnym z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność miało miejsce Bełchatowskie Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne o Jedność Chrześcijan.

W nabożeństwie oprócz wiernych i księży z sąsiednich bełchatowskich parafii wzięli udział także przedstawiciele samorządu miasta.

Eucharystii przewodniczył ksiądz dziekan oraz inni kapłani. W czasie mszy św. słowo do zebranych wygłosił Biskup Marek Izdebski z kościoła Ewangelicko – Reformowanego. Na początku Eucharystii bp Marek zapalił paschał znajdujący się przed ołtarzem.

Reklama

Ks. Biskup swoją homilię zaczął od wspomnienia i przypomnienia słów pochodzących z listu papieża Franciszka do Metropolity Łódzkiego abp Grzegorza Rysia , który był przeczytany w Katedrze z okazji 100 rocznicy powstania Archidiecezji Łódzkiej. Bp Marek po przeczytaniu powiedział do wiernych : ,,Kościół ma być zaczynem jedności dla całego świata’’. Następnie przypomniał słowa Jezusa, który porównuje wiernych i ich stosunek do nich do winnego krzewu, co można było usłyszeć podczas dzisiejszej Ewangelii w czasie Mszy Św. Ten tekst ewangelii św. Jana, który mówi o krzewie winnym jest tekstem przewodnim na cały Tydzień Modlitw. W trakcie homilii biskup Marek porównywał kościół właśnie do ewangelicznego krzewu winnego. Przekazał zgromadzonym i uświadomił im, że my uczniowie Chrystusa jesteśmy odpowiedzialni za ostateczny kształt tej jedności ,bez znaczenia jaką wielkość i podstawę ona ma. Ksiądz biskup przytoczył fragment Listu św. Pawła do Galatów: ,,Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie’’. Na temat tego fragmentu mówił do wiernych tymi słowami : ,,Te słowa są bardzo ważne i aktualne także dzisiaj i będą aktualne w przyszłości’’. Powtarzał, że wszyscy jesteśmy jednością, jesteśmy wybrani przez Jezusa. Refleksją wypływającą z tej homilii było pytanie i zapytanie samych siebie: Czy jesteśmy w stanie rzucić wszystko i tak jak Apostołowie iść za Jezusem Chrystusem, czy jest w nas taka gotowość? Ksiądz bp Marek głosząc naukę mówił: ,,Często czujemy się zagubieni, ale wiemy dobrze, że historia ma sens, ponieważ to Chrystus jest Panem tej historii’’. Dalej ukazał obraz tej historii, mówiąc, że nie jest ona ciemnym korytarzem, prowadzącym ku nicości, ale zostanie spełniona w dniu, kiedy Syn Boży powróci, aby cały świat uczynić miejscem Swej chwały. Ukazał zebranym , aby pomimo klęsk, katastrof, nieszczęść , pandemii ufać słowom, które mówi Jezus : ,,Jam zwyciężył świat’’, to one dają nadzieję. ,,Ten któremu dana jest wszelka moc na niebie i na ziemi, prowadzi nas przez zburzone morze naszego życia. Jesteśmy jego ludem, dziećmi obietnicy, ludem święty, królewskim kapłaństwem- On jest cząstką naszego dziedzictwa, naszego człowieczego losu’’ – powtarzał wiernym. Ukazał zebranym że Jezus chciał abyśmy byli apostołami i apostołkami pokoju- Jego pokoju, który różni się od tego występującego i danego od świata. W homilii bp podkreślił :,, Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, jest i powinien być dla nas darem tej łaski i pojednania. Jeśli pojednamy się ze sobą my chrześcijanie to będzie to wielki dar dla świata.’’ Winniśmy być jedną wielka rodziną , bez względu na dzielące nas różnice, rodziną , która wyznaje , że Król Chwały- Jezus Chrystus zjednoczył nas rozproszonych w jedną owczarnie.- nauczał zgromadzonych.

Jesteśmy Bożymi Dziećmi a nie dziećmi tego świata – podkreślał ksiądz biskup niejednokrotnie.

,,Świat ma być początkiem nowego królestwa, a nie nową wieża Babel. Jako te latorośle krzewu winnego przynośmy owoce pokoju i pojednania, aby Król Chwały , który poślubił nas na wieki stał się królem wszystkich w wiecznym niebiańskim królestwie’’. – tego życzył zebranym na zakończenie nauki bp Marek.

Na koniec Eucharystii przed świecą paschalną została odmówiona modlitwa jubileuszowa.

2021-01-28 10:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Święta Anna – patronka miasta Brzezin k. Łodzi

Główny Ołtarz w kościele świętej Anny w Brzezinach

Piotr Drzewiecki

Główny Ołtarz w kościele świętej Anny w Brzezinach

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Szwecja/ Policja : osiem osób zranionych przez nożownika w ataku terrorystycznym

2021-03-03 19:44

Fotolia

Osiem osób zostało rannych, w tym kilku ciężko, w wyniku ataku nożownika w miejscowości Vetlanda w południowej Szwecji - podała lokalna policja. Wszczęto śledztwo w sprawie ataku terrorystycznego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikWielkopostny: Idziemy ze św. Józefem

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Idziemy ze św. Józefem

#NiezbędnikWielkopostny: Modlitwa serca

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Modlitwa serca

Profanacja maryjnego sanktuarium w Myślenicach

Niedziela Małopolska

Profanacja maryjnego sanktuarium w Myślenicach

1700 lat temu cesarz Konstantyn Wielki ustanowił...

Historia

1700 lat temu cesarz Konstantyn Wielki ustanowił...

Kęty: pogrzeb tragicznie zmarłego 34-letniego narciarza,...

Niedziela Małopolska

Kęty: pogrzeb tragicznie zmarłego 34-letniego narciarza,...

#NiezbędnikWielkopostny: Chrześcijański sens cierpienia

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Chrześcijański sens cierpienia

#NiezbędnikWielkopostny: Gorzkie żale z Prymasem...

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Gorzkie żale z Prymasem...

Benedykt XVI: „nie ma dwóch papieży

Kościół

Benedykt XVI: „nie ma dwóch papieży"

Abp Tadeusz Wojda SAC nowym arcybiskupem metropolitą...

Kościół

Abp Tadeusz Wojda SAC nowym arcybiskupem metropolitą...