Reklama

Wielki Jubileuszowy Konkurs Wiedzy o Papieżu Janie Pawle II

Niedziela Ogólnopolska 14/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizatorzy Konkursu:

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Lubelskiej

Polska Federacja Stowarzyszeń Rodzin Katolickich

REGULAMIN KONKURSU

1. Konkurs jest otwarty dla wszystkich bez względu na wiek, wykształcenie itp.
2. Uczestnik winien odpowiedzieć pisemnie na opublikowane w prasie pytania i przesłać odpowiedzi pod adresem Diecezjalnego Biura Konkursowego (właściwego dla miejsca zamieszkania) do 25 kwietnia 2000 r. włącznie (liczy się data stempla pocztowego).
3. Spośród nadesłanych prac z terenu danej diecezji (a w niektórych przypadkach z dwóch lub więcej diecezji) zostanie wybranych 20 najlepszych, a ich autorzy będą powiadomieni o zakwalifikowaniu się do pisemnego półfinału diecezjalnego, który odbędzie się 20 maja 2000 r. (sobota) o godz. 12.00. W przypadku niemożliwości wyłonienia tej dwudziestki, ze względu na równą liczbę punktów, Diecezjalne Jury Konkursowe może podjąć decyzję o rozszerzeniu tej liczby do stanu umożliwiającego rozgraniczenie.
4. Najlepszych pięciu uczestników tego półfinału zostanie zakwalifikowanych do ustnego finału diecezjalnego w dniu następnym, tj. w niedzielę 21 maja 2000 r. o godz. 15.00. W przypadku trudności z wyłonieniem tej piątki, z powodu równej liczby punktów, Diecezjalne Jury Konkursowe może podjąć decyzję o powiększeniu tej liczby, tak aby jednoznaczne rozgraniczenie było możliwe. Diecezjalny Komitet Organizacyjny może też podjąć decyzję o rodzinnym charakterze Konkursu na poziomie półfinału bądź finału diecezjalnego, tak jak na szczeblu ogólnopolskim (patrz punkt 7). Może też przeprowadzić półfinał i finał diecezjalny w innym, uzgodnionym z Komitetem Ogólnopolskim, terminie.
5. Zwycięzcy finałów diecezjalnych w nagrodę otrzymają bezpłatny autokarowy przejazd do Rzymu, zapewniony przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji organizującej Konkurs.
6. Zwycięzcy finałów diecezjalnych zostają automatycznie zakwalifikowani do pisemnego ogólnopolskiego półfinału Konkursu, który odbędzie się w Lublinie w sobotę 24 czerwca 2000 r. W przypadku, gdy Diecezjalne Jury Konkursowe przeprowadza Konkurs dla więcej niż jednej diecezji, liczba osób zakwalifikowanych do półfinału ogólnopolskiego równa się liczbie diecezji objętych Konkursem, natomiast przejazd do Rzymu zagwarantowany jest tylko dla zdobywcy pierwszego miejsca.
7. Uwaga! Na szczeblu ogólnopolskim w Konkursie mogą występować po dwie osoby z rodziny jako jej reprezentanci (np. małżeństwo, rodzic z dzieckiem, rodzeństwo, jedno z dziadków z wnuczkiem). Oznacza to, że osoby zakwalifikowane z finałów diecezjalnych przyjadą do Lublina w towarzystwie drugiej osoby ze swej rodziny - zwiększa to szansę na zwycięstwo!. Pięć najlepszych reprezentacji uczestniczących w ogólnopolskim półfinale weźmie udział w ustnym ogólnopolskim finale Konkursu Wiedzy o Papieżu Janie Pawle II w dniu następnym, tj. w niedzielę 25 czerwca 2000 r., w Lublinie.
8. Wszyscy uczestnicy finału ogólnopolskiego otrzymają nagrody. Główną nagrodą będzie pielgrzymka samolotem do Ziemi Świętej dla dwóch osób z rodziny, która zajmie pierwsze miejsce.
9. Poszczególne stowarzyszenia zapewnią półfinalistom i finalistom diecezjalnym bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie oraz zwrot kosztów dojazdu do Lublina i z powrotem swoim uczestnikom półfinału ogólnopolskiego.
10. Pytania konkursowe przygotowuje Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Lubelskiej, które bierze na siebie również obowiązek przygotowania i przeprowadzenia półfinału i finału ogólnopolskiego (w tym również zakwaterowania uczestników) oraz nagrodzenia finalistów.
11. Decyzje jury konkursowych są ostateczne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

PYTANIA KONKURSOWE

(I etap)

1. Podaj dokładną datę rozpoczęcia i zakończenia Roku Jubileuszowego w Kościele (2 pkt).
2. Podaj tytuł i rok ogłoszenia każdego z trzech kolejnych dokumentów Jana Pawła II: przygotowującego Kościół do Roku Jubileuszowego, ogłaszającego Rok Jubileuszowy oraz dotyczącego pielgrzymowania do miejsc związanych z historią zbawienia w Roku Jubileuszowym (6 pkt).
3. Karol Wojtyła był już kiedyś w Ziemi Świętej. W którym to było roku? Podaj tytuł poematu, który napisał w związku z tą podróżą (2 pkt).
4. Na progu trzeciego tysiąclecia Kościół jest wezwany do nowej ewangelizacji. Podaj tytuł i rok ogłoszenia encykliki Jana Pawła II poświęconej misji ewangelizacyjnej Kościoła (2 pkt).
5. W roku obecnym obchodzimy piątą rocznicę ogłoszenia dwóch ważnych encyklik. O jakie encykliki chodzi? (2 pkt).
6. W roku 1948 ks. Karol Wojtyła obronił pracę doktorską poświęconą św. Janowi od Krzyża. Podaj tytuł i rok publikacji artykułu, który kilka lat później poświęcił tej postaci. Artykuł ten ukazał się na łamach miesięcznika Znak (2 pkt).
7. W 1997 r. w Paryżu Jan Paweł II beatyfikował XIX-wiecznego katolickiego działacza społecznego. Karol Wojtyła był związany ze stowarzyszeniem założonym przez tego błogosławionego. O jaką postać i jakie stowarzyszenie chodzi? (2 pkt).
8. "Kościół przyniósł Polsce Chrystusa, to znaczy klucz do rozumienia tej wielkiej i podstawowej rzeczywistości, jaką jest człowiek". Gdzie i kiedy wypowiedział te słowa Jan Paweł II? (2 pkt).
9. Jan Paweł II powiedział kiedyś w Krakowie: "Świętej pamięci Mieczysław Kotlarczyk uważał, że moim powołaniem jest żywe słowo i teatr, a Pan Jezus uważał, że kapłaństwo, i jakoś pogodziliśmy się co do tego". Jak nazywał się teatr założony przez M. Kotlarczyka, z którym był związany Karol Wojtyła? (1 pkt).
10. Ojciec Święty co roku chrzci grupę dzieci z różnych stron świata. W jakie święto kościelne ma miejsce ta celebracja? (2 pkt).
11. Podaj lata, w których zostały ogłoszone następujące listy: List do młodych, List do rodzin, List do dzieci (3 pkt).
12. "Niedziela, jaką przekazała nam tradycja, zawiera w sobie naprawdę wielkie bogactwo treści duchowych i duszpasterskich. Wszystkie jej znaczenia i powiązania tworzą całość, która stanowi swoistą syntezę życia chrześcijańskiego i warunek dobrego przeżywania go". Podaj nazwę i rok ogłoszenia dokumentu, z którego pochodzi ten cytat (2 pkt).
13. Po ukończeniu gimnazjum w Wadowicach Karol Wojtyła rozpoczął studia uniwersyteckie. Na jakim kierunku i w którym to było roku? (2 pkt).
14. Podaj tytuły dwóch dramatów, jakie Karol Wojtyła napisał krótko po wybuchu II wojny światowej (2 pkt).
15. Kiedy (dzień, miesiąc, rok) i gdzie Jan Paweł II złożył wizytę - jako pierwszy z papieży - w parlamencie demokratycznego państwa? (4 pkt).
16. Wymień miejsca związane z historią zbawienia, które Jan Paweł II pragnąłby odwiedzić w Roku Jubileuszowym. W jakim dokumencie o tym napisał? (6 pkt).
17. Podaj nazwę pierwszego prawosławnego kraju, który odwiedził Jan Paweł II. W którym to było roku? (2 pkt).
18. Wiele papieskich dokumentów i inicjatyw prezentowanych jest dziennikarzom w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej. Jak się nazywa Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, jakiej jest narodowości i od którego roku pełni tę służbę? (3 pkt).
19. Każdego roku w Wielki Czwartek Ojciec Święty sprawuje Mszę św. Wieczerzy Pańskiej. Jaki szczególny znak liturgiczny związany jest ze sprawowaniem przez Papieża Eucharystii w tym dniu? (1 pkt).
20. "Jako sługa Ewangelii, przynoszę Wam dobrą nowinę nadziei, jaką pokładamy w Bogu. Jako sługa Ewangelii, przynoszę Wam to orędzie miłości i solidarności, które Jezus Chrystus przez swoje przyjście ofiarował ludziom wszystkich czasów. Nie jest to żadna ideologia ani nowy system ekonomiczny czy polityczny, ale droga prawdziwego pokoju, sprawiedliwości i wolności" - mówił Jan Paweł II w jednym z krajów Ameryki Łacińskiej. Gdzie i kiedy zostały wypowiedziane te słowa? (2 pkt).

Odpowiedzi należy nadsyłać pod adresami diecezjalnych biur konkursowych:
1. Archidiecezja białostocka i diecezja drohiczyńska - Elżbieta Kaufman-Suszko, ul. Rynek Kościuszki 2, 15-424 Białystok
2. Archidiecezja częstochowska - Marian Dziewoński, ul. Witosa 1/218, 42-224 Częstochowa
3. Diecezja elbląska, archidiecezja olsztyńska i diecezja toruńska - Wojciech Kowalczyk, ul. Warszawska 14, skr. poczt. 98, 82-500 Kwidzyń
4. Diecezja ełcka i diecezja łomżyńska - Alina Mróz, ul. Piękna 17/13, 19-300 Ełk
5. Archidiecezja gdańska - Henryk Góra, ul. Piecewska 9, 80-288 Gdańsk Morena
6. Diecezja gliwicka i diecezja opolska - Grzegorz Burzka, ul. Kombatantów 21, 42-609 Tarnowskie Góry
7. Archidiecezja gnieźnieńska i archidiecezja poznańska - Sławomir Intek, ul. Błękitna 15, 62-200 Gniezno
8. Archidiecezja krakowska, diecezja bielsko-żywiecka i archidiecezja katowicka - SRK archidiecezji krakowskiej, ul. Skarbowa 4, 31-121 Kraków
9. Diecezja legnicka - Sławomir Kahl, ul. Starzyńskiego 79, 59-700 Bolesławice
10. Archidiecezja lubelska, diecezja siedlecka, diecezja warszawsko-praska i archidiecezja warszawska - Witold Stępniewski, ul. Parysa 60, 20-712 Lublin
11. Diecezja łowicka i diecezja płocka - Andrzej Ładyński, ul. Mszczonowska 26, 96-500 Skierniewice
12. Archidiecezja łódzka i diecezja włocławska - Marek Skrzypiński, ul. St. Leszczyńskiej 2/32, 93-347 Łódź
13. Diecezja pelplińska i diecezja koszalińska - Piotr Stanke, ul. Słowackiego 2, 89-600 Chojnice
14. Diecezja rzeszowska, archidiecezja przemyska i diecezja zamojsko-lubaczowska - Władysław Szajna, ul. Solarza 23/16, 35-125 Rzeszów
15. Diecezja sandomierska, diecezja kielecka i diecezja radomska - Jurand Lubas, ul. Dekutowskiego 14/56, 39-400 Tarnobrzeg
16. Diecezja sosnowiecka - Feliksa Konieczna, ul. Sielecka 32/4, 41-200 Sosnowiec
17. Diecezja tarnowska - Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, ul. Bema 14, 33-100 Tarnów
18. Archidiecezja wrocławska i diecezja kaliska - Teresa Izworska, ul. Dokerska 46/9, 54-142 Wrocław
19. Diecezja zielonogórsko-gorzowska i archidiecezja szczecińsko-kamieńska - Tadeusz Horbacz, ul. Drzymały 36, 66-400 Gorzów Wielkopolski

Przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Krzyż w miejscu publicznym nie narusza wolności

2024-05-18 16:28
dr. Błażej Poboży

archiwum dr. Błażeja Pobożego

dr. Błażej Poboży

O tym, kto w Warszawie boi się krzyża, pozornej bezstronności władz publicznych i dążeniu do starcia światopoglądowego mówi dr Błażej Poboży, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Więcej ...

Jak działa Duch Święty?

Adobe Stock

No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...

Więcej ...

Boża inicjatywa

2024-05-18 23:28

Mateusz Góra

- Wiemy, jak poważny kryzys przeżywa współczesna rodzina, dlatego chcieliśmy zaznaczyć wartość rodziny i chcemy poprzez takie spotkanie i poprzez modlitwę, którą rozpoczęliśmy, modlić się za rodziny, za wszystkie powołania, które się w nich rodzą i chcemy poczuć wspólnotę – powiedział ks. dr Michał Kania, rektor seminarium.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Obchody 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino, wśród...

Historia

Obchody 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino, wśród...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj