Reklama

Majowe sekrety sosny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Za czasów naszych babek i prababek w domowej apteczce nigdy nie mogło zabraknąć pachnącego żywicą syropu z młodych pędów sosny. Warto i dziś przypomnieć jego zalety lecznicze.
W maju należy wybrać się w głąb lasu (gdzie rosną nieskażone drzewa) i nazbierać młodych pędów z gałązek sosny. Najlepsze pędy uzyskuje się z sosen młodych, rosnących na słonecznych polanach i ziemiach piaszczystych. Długość pędów nie powinna przekraczać 10 cm, dłuższe nie mają już tyle wartościowego soku i są twarde. Pędów tych nie płucze się, a jedynie usuwa z nich brązowe łuski. Tego samego dnia układamy je w dużym słoju, przesypując kolejne warstwy miałkim cukrem (nie za dużo). Słój obwiązujemy czystą, lnianą ściereczką i stawiamy w ciepłym miejscu na 7-10 dni (babcie stawiały słoje na słonecznym oknie). Kiedy na dnie słoja zbierze się dużo gęstego płynu, odcedzamy go przez gazę, wyciskamy mocno resztki pędów i zlewamy do szczelnych słoików. Dla dobrego przechowywania słoiki najlepiej trzymać w lodówce. Na dnie słoja zwykle zbiera się też skrystalizowany cukier, który po dodaniu ciepłej, przegotowanej wody daje aromatyczny napój.
Uzyskany syrop sosnowy ma fantastyczny zapach żywicy. Jest smaczny i stanowi niezastąpiony lek wykrztuśny oraz przeciwbakteryjny. Swe znakomite walory zawdzięcza bogactwu olejku sosnowego, zawierającego m.in. pinen i borneol. Syrop ten zaleca się w nieżycie górnych dróg oddechowych, chrypce, suchym, męczącym kaszlu ze skąpą wydzieliną. Ułatwia odflegmianie dróg oddechowych, dezynfekuje je i udrożnia. Niesie ulgę w przeziębieniu, grypie, katarze, zapaleniu oskrzeli i gardła. Działa napotnie. Z uwagi na bogactwo witaminy C i soli mineralnych, syrop ten wpływa ogólnie wzmacniająco na organizm.
Dorośli powinni go zażywać po 1 łyżce 3-4 razy dziennie, dzieci po 1 łyżeczce 3 razy dziennie (w nasilającej się chorobie 4 razy). Syrop sosnowy można dodawać do herbatek ziołowych, np. lipowej, z kwiatów bzu czarnego.
Skoro już mowa o leczeniu sosną przeziębienia, warto dodać, że niedawno do aptek i sklepów zielarskich trafiła seria słowackich preparatów z sosny - Pinosol. Są to: krople, maść i krem do nosa. W ich recepturze oprócz olejku sosnowego zastosowano m.in. olejek eukaliptusowy, tymol (składnik olejku tymiankowego) i olejek mięty pieprzowej (krople). Wszystkie preparaty Pinosol zaleca się w leczeniu kataru i innych chorób zapalnych błony śluzowej nosa i jamy nosowo-gardłowej (przykre uczucie drapania w przedniej części gardła). Poprawiają krążenie w błonach śluzowych nosa, zmniejszają ich napięcie i ułatwiają swobodne oddychanie, dając uczucie przyjemnego chłodzenia. Maść i krem z tej serii dodatkowo zapobiegają wysychaniu błon śluzowych nosa. Inhalacja z substancji leczniczych tych preparatów działa pomocniczo w leczeniu innych infekcji dróg oddechowych: zapalenia krtani, tchawicy i oskrzeli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: pokora jest bramą do wszystkich cnót

2024-05-22 09:52

PAP/EPA/Alessandro Di Meo

„Pokora to brama wejściowa do wszystkich cnót” - stwierdził papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Swoją katechezę, wieńczącą cykl poświęcony wadom i cnotom skoncentrował na tej cnocie, która choć nie należy do siedmiu cnót kardynalnych i teologalnych, tkwi u podstaw życia chrześcijańskiego.

Więcej ...

Siostry duchaczki: Gwidon z Montpellier – nowy błogosławiony w duchu Franciszka

2024-05-21 17:37
Bł. Gwidon z Montpellier

Przemysław Radzyński

Bł. Gwidon z Montpellier

Na ogłoszenie Gwidona błogosławionym trzeba było czekać 800 lat, ale to wydarzenie opatrznościowe, bo to człowiek na nasze czasy - mówią siostry kanoniczki Ducha Świętego de Saxia z Krakowa, duchowe córki nowego błogosławionego - Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego.

Więcej ...

Zmiany personalne w archidiecezji poznańskiej

2024-05-22 15:57

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, podjął następujące decyzje personalne dotyczące posługi duszpasterskiej kapłanów, które wejdą w życie w miesiącach wakacyjnych:

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Kościół

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Wiara

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele