Reklama

W obronie prześladowanego Kościoła i Narodu (2)

Niedziela włocławska 22/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po 8 latach rządów diecezją kujawsko-kaliską odszedł do Warszawy biskup sybirak Wincenty Chościak-Popiel. W tym samym dniu, w którym ogłoszono jego nominację na arcybiskupa warszawskiego (15 marca 1883 r.), podano też wiadomość, że biskupem we Włocławku został administrator diecezji żmudzkiej w Kownie, bp Aleksander Kazimierz Bereśniewicz. Możemy sobie wyobrazić zdziwienie Kapituły, całego duchowieństwa i przedniejszych ziemian. Co zrobi tu nad Wisłą ten Żmudzin? 7 czerwca 1883 r. objął władzę nad diecezją i szybko podbił serca wiernych, bo okazał się dzielnym obrońcą Narodu i Kościoła. Co diecezja włocławska zawdzięcza bp. Bereśniewiczowi?

Najpierw zawdzięcza mu podniesienie poziomu Seminarium Duchownego przez dobór profesorów, pomnożenie liczby alumnów i wzniesienie nowych obszernych gmachów seminaryjnych. Za rządów bp. Bereśniewicza postawiono skrzydło gmachu, gdzie jest refektarz (1888), i wzniesiono od strony katedry skrzydło główne z frontalnym wejściem (1899). Parter i pierwsze piętro kleryckie wybudowane było już za bp. W. Popiela ( 1882), a drugie piętro zostało nadbudowane później, za bp. S. Zdzitowieckiego ( 1908). Pieniądze na budowę gmachu seminaryjnego uzyskał Ksiądz Biskup częściowo, dzięki cierpliwym i stanowczym negocjacjom, od władz carskich, ale większość złożyli księża, za co ich chwali w monografii o Seminarium ks. St. Chodyński (Seminarium Włocławskie, Włocławek 1905, s. 259) . Warto o tym pamiętać, wchodząc dzisiaj do Seminarium. Widać, że ofiarność na cele publiczne to piękny przejaw charyzmatu księdza włocławskiego, ciągle podtrzymywany w różny sposób przez kolejnych biskupów i z dobrymi skutkami pielęgnowany przez ogół duchowieństwa do dziś dnia.

Niezmordowany był bp Bereśniewicz w odwiedzaniu parafii i w bierzmowaniu setek wiernych. Ich liczba sięgała nieraz do 2 tysięcy. Opisy wizytacji, które odbywał jeszcze w kowieńskiej guberni, drukowane w Przeglądzie Powszechnym, choćby w roczniku 1876 i 1878, gdy odrzucimy literackie ozdobniki i zwyczajową przesadę, tchną ogromną miłością do prostego ludu, o którego duchowe życie zabiegał z całą mocą. Tak też było u nas.

Wprowadził katechizację dzieci w parafiach i odmawianie pacierza przed Mszą św. Polecał, aby w kościołach głoszone były nauki katechetyczne z pełnym wykładem wiary i obyczajów. Podniósł kaznodziejstwo dzięki pismu Homiletyka. Było ono wydawane we Włocławku od 1898 r. własnym kosztem (!) ks. prof. Mariana Nassalskiego. Jeszcze jeden piękny przykład ofiarności kapłańskiej, umiłowania Kościoła i Ojczyzny. [ Szkoda, że do tej pory nie została wydana drukiem praca doktorska ks. Waldemara Karasińskiego, Studium homiletyczne dorobku kaznodziejskiego ks. Mariana Nassalskiego (1860-1942), Warszawa 1997, ukazująca wkład tegoż kapłana włocławskiego, a później częstochowskiego, w odrodzenie kaznodziejstwa w Polsce].

Ten gorliwy Ksiądz Biskup wprowadził coroczne rekolekcje dla księży oraz rekolekcje dla ludu i czterdziestogodzinne nabożeństwa. Zwalczał pijaństwo. Wydał przepisy liturgiczne co do odpustów, nabożeństw, śpiewu gregoriańskiego. Jemu zawdzięczamy, do dziś dnia pielęgnowany w naszej katedrze, śpiew grecko-łaciński chóru podczas adoracji Krzyża świętego w Wielki Piątek. Było to prawdopodobnie owocem jego reform, dokonanych za sugestią ks. prof. L. Moczyńskiego, po jego studiach w Dreźnie i Ratyzbonie.

Napisano po śmierci bp. Bereśniewicza, że "jedną z największych jego zasług było rozbudzenie wśród duchowieństwa diecezji włocławskiej tego dotąd nie ostudzonego zapału do upiększania domów Bożych, budowania nowych świątyń i budowli kościelnych lub odnawiania starych, tak iż za jego rządów około 100 świątyń bądź gruntownie odrestaurowano, bądź zastąpiono nowymi. Sam bp Bereśniewicz nie tylko słowem, poparciem wszechstronnym, promocją gorliwych i uzdolnionych w tym kierunku kapłanów, ale też przykładem zachęcał duchowieństwo do takiej pracy" . (W. Knapiński, Bereśniewicz Aleksander, [w:] Podręczna Encyklopedia Kościelna, Włocławek, 1904, t. 3-4, s. 238). Odnowienie tych świątyń traktował jako drogę do odnowy Kościoła i Narodu. Przy kościele cysterskim w Lądzie utworzył parafię, by ocalić tę piękną świątynię. Ochoczo wspierał styl neogotycki, widząc w nim symbol wyzwalania się z niewoli, wznoszenia się w górę. Regotyzował katedrę na wewnątrz i na zewnątrz, wzniósł strzeliste wieże i dobudował północne kaplice. Całość prac została uwieńczona w 1902 r. polichromią braci Jasińskich.

Warto pamiętać o kościołach, które bp Bereśniewicz konsekrował. W granicach obecnej diecezji włocławskiej są to: Złotków (1886), Licheń, Zduńska Wola (1891) oraz Wieniec (19 marca 1895 r. - ten kościół został wysadzony przez Niemców w 1941 r.) i Koło (23 czerwca 1895 r.). Mamy również kościoły, które podczas wizytacji pasterskich konsekrował też jego biskup sufragan Henryk Dołęga Kossowski: Racięcice ( 29 sierpnia 1901 r.), Russocice (1900), Zaduszniki (jeszcze jako sufragan płocki), Cienin, Tuliszków (1901), Grodziec (11 maja 1901 r.), Lisiec (1901). W uroczystość konsekracji parafialnego kościoła ( w ostatnią niedzielę października) wspomnijmy Księdza Biskupa, który pieczęć świętości na tym miejscu wycisnął.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Pełzająca wojna z katechetami. Czy będzie strajk nauczycieli religii?

2024-05-18 07:06
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

W obliczu tych niepokojących zmian coraz więcej środowisk związanych z systemem oświaty zaczyna wyrażać swoje niezadowolenie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli