Reklama

USA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Protest przeciw egzekucji

Wykonanie wyroku śmierci w stanie Teksas w USA spotkało się z ostrą krytyką Kościoła katolickiego w tym kraju. Przed kilkoma dniami wykonano wyrok śmierci na Garym Grahamie, skazanym za morderstwo. Kościół, a także organizacje praw człowieka, zaprotestowały przeciwko tej formie kary. Jak oświadczyły źródła kościelne, w chwili popełnienia zbrodni Graham był niepełnoletni, a jego adwokaci bronili go nieskutecznie. Ponadto karę śmierci zasądzono, opierając się na zeznaniach jedynego świadka, a sam oskarżony oświadczył, że jest niewinny.
Przewodniczący Konferencji Biskupów USA - br. Joseph Fiorenza z Teksasu uważa, że kara śmierci jest środkiem "sprzecznym z głoszonym przez Jezusa orędziem miłości i życia". Podkreślił on, że "kara śmierci, podobnie jak legalizacja przerywania ciąży i eutanazja, przyczynia się do budowania kultury śmierci, stwierdzając, że istnieje życie, które może być zbędne".

Biskupi o przyszłości chrześcijaństwa

Przyszłość chrześcijaństwa na naszym kontynencie i ekumenizm były głównymi tematami dorocznego spotkania sekretarzy generalnych krajowych konferencji biskupich Europy, które odbyło się w Rzymie w dniach 22-25 czerwca. W spotkaniu uczestniczył sekretarz Konferencji Episkopatu Polski - bp Piotr Libera. "Obecnie napływają liczne sugestie co do treści sformułowań dokumentu ze strony wielu episkopatów katolickich z całej Europy; niewielki jest natomiast odzew strony prawosławnej, która zachowuje milczenie bądź wyraża pewną niechęć co do idei takiego dokumentu" - powiedział bp Libera po powrocie z Rzymu. W ramach spotkania miała też miejsce dyskusja nad przyszłymi działaniami na rzecz jedności chrześcijan na naszym kontynencie, w tym na temat europejskiego spotkania ekumenicznego, przewidzianego na Wielkanoc przyszłego roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pomnik polskich lotników we Francji

18 czerwca br., w 60. rocznicę zakończenia działań wojennych I/145 Dywizjonu Warszawskiego, we francuskim Rochefort odsłonięto pomnik upamiętniający walkę polskich lotników podczas kampanii francuskiej.
W ten sposób, dzięki staraniom komitetu Dywizjonu Warszawskiego, uczczono 30 polskich pilotów myśliwskich, którzy walczyli w obronie francuskiego nieba w 1940 r. Bohaterski dywizjon zakończył swą działalność wojenną 18 czerwca 1940 r., gdy polscy żołnierze zestrzelili samolot, odnosząc ostatnie w tej kampanii zwycięstwo. Lotnicy odpłynęli następnie brytyjskim statkiem do Anglii, aby tam kontynuować walkę z wrogiem. Wielu z nich zginęło, niektórzy spoczywają we francuskiej ziemi.
Historia udziału lotników polskich w walkach o Francję w 1940 r. jest na ogół mało znana zarówno Polakom, jak i Francuzom.
Na uroczystość odsłonięcia pomnika w Rochefort przybyły liczne polskie delegacje.

Reklama

Festiwal Piosenki Religijnej

W Grodnie na Białorusi, w parafii pw. Najświętszego Odkupiciela, prowadzonej przez polskich redemptorystów, oraz w sąsiadującej z parafią Szkole Polskiej odbył się I Diecezjalny Festiwal Piosenki Religijnej Te Deum Laudamus Grodno 2000. Organizatorami Festiwalu byli: parafia redemptorystów pw. Najświętszego Odkupiciela w Grodnie " Diewiatówka", Szkoła Polska w Grodnie, Związek Polaków na Białorusi, Konsul Generalny RP - prof. Sylwester Szostak, Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", oddział w Siedlcach. Patronat honorowy objął prezes Stowarzyszenia " Wspólnota Polska" - prof. dr hab. Andrzej Stelmachowski. Festiwal zainaugurowano 26 czerwca o godz. 14.00 Eucharystią w kościele Redemptorystów, pod przewodnictwem ordynariusza diecezji grodzieńskiej - bp. Aleksandra Kaszkiewicza. W Festiwalu wzięły udział zespoły, schole oraz soliści, w sumie ok. 450 osób.

Pierwsze święcenia kapłańskie

29 czerwca br. - w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, w Albanii wyświęceni zostali pierwsi rodzimi kapłani od czasu upadku komunizmu. "To historyczny dzień dla Albanii" - powiedział w rozmowie z watykańską agencją misyjną "Fides" abp Angelo Massafra. Podkreślił, że jest to także znak nadziei, świadczący o szybkim rozrastaniu się Kościoła po wielu latach ateizmu, z całą surowością wprowadzonego przez reżim komunistyczny. Wśród nowych kapłanów jest trzech księży diecezjalnych oraz dwóch franciszkanów; wszyscy oni ukończyli międzydiecezjalne Seminarium Duchowne w Szkodrze.
Po drugiej wojnie światowej Kościół katolicki w Albanii został prawie całkowicie zniszczony przez komunistyczny reżim Enwera Hodży. Setki księży poniosło śmierć. W 1967 r. ogłoszona została nowa konstytucja, która głosiła, że Albania jest pierwszym ateistycznym państwem na świecie. Zdaniem "Fides", fakt, że święcenia kapłańskie po raz pierwszy od 44 lat przyjmuje obecnie dwóch franciszkanów, świadczy o odrodzeniu życia zakonnego w Albanii.

Reklama

UKRAINA

Uroczystą Mszą św. we lwowskiej katedrze łacińskiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uczczono 24 czerwca br. 50-lecie kapłaństwa miejscowego metropolity - abp. Mariana Jaworskiego. W Liturgii, której przewodniczył sam Jubilat, wzięli udział katoliccy biskupi Ukrainy i liczni kapłani.
Abp Jaworski urodził się we Lwowie, tu zdawał maturę i wstąpił do seminarium duchownego. Po zakończeniu wojny musiał się przenieść, wraz z arcybiskupem lwowskim Eugeniuszem Baziakiem, do Krakowa. Do Lwowa powrócił już jako jego arcypasterz. Życzenia i gratulacje dostojnemu Jubilatowi złożyli przedstawiciele władz kościelnych i państwowych.

WŁOCHY

Metropolita Turynu - abp Severino Poletto zdecydowanie potępił niedawną uchwałę władz tego miasta w sprawie legalizacji eutanazji. Przemawiając 24 czerwca w miejscowej katedrze św. Jana Chrzciciela z okazji święta patrona stolicy Piemontu, Arcybiskup podkreślił, że protestuje nie tylko z powodów religijnych. "Życie jest wartością ludzką, a nie tylko religijną, a więc powszechną, absolutną i niezbywalną w każdym momencie" - wyjaśnił.

Reklama

NIKARAGUA

Głęboko religijny i ubogi rolnik Jose Ramón Cucalón Rey z wioski Changuite koło El Papayal w Nikaragui został uznany "Ojcem Roku 2000" w swoim kraju. Niedawno jego żona urodziła cztery córki, wcześniej zaś mieli także czwórkę dzieci. Tytuł "Ojca Roku" przyznano mu w uznaniu jego poczucia odpowiedzialności i pełnego miłości poświęcenia, jakie okazuje on codziennie swej licznej rodzinie. Wyróżniony mężczyzna powiedział, że dziękuje Bogu za narodziny czterech córek, gdyż "dzieci są prawdziwym szczęściem swych rodziców", stanowiąc "podarunek od Boga".

USA

Zwierzchnicy kościelni i wojskowi w USA wspólnie zaapelowali o redukcję broni jądrowej aż do jej całkowitego zniszczenia. Oświadczenie, podpisane m.in. przez sekretarza generalnego Konferencji Biskupów USA - ks. Denisa M. Schnurra, stwierdza, że nie ma uzasadnienia moralnego ani militarnego dla pewności siebie, jaką wielkie mocarstwa atomowe czerpią z posiadania arsenałów jądrowych. Stale też istnieje zagrożenie, że użyje jej któryś z mniejszych krajów wyposażonych w taką broń.

PERU

Uniwersytet św. Pawła w Arequipie - drugim co do wielkości mieście Peru - został oficjalnie uznany za uczelnię katolicką. Odpowiedni dokument w tej sprawie wydał miejscowy arcybiskup Luis SaMnchez-Moreno Lira. Placówka ta z inicjatywy jej twórców - stowarzyszenia życia apostolskiego Sodalicja Życia Chrześcijańskiego i stowarzyszenia religijnego CITDEC - pragnie przyczyniać się, na miarę swych możliwości, do integralnego rozwoju osoby ludzkiej przez pracę wychowawczą i kulturalną, stając się kuźnią kultury życia, wolności i pojednania.

JEDNYM ZDANIEM

W okresie od 24 grudnia 1999 r. do 30 czerwca 2000 r. w Rzymie odbyły się 783 uroczystości religijne, z których 78 miało związek z kalendarzem liturgicznym, a 705 zorganizowano z okazji Roku Świętego.

Arcybiskup Mediolanu - kard. Carlo Maria Martini z entuzjazmem wypowiedział się na temat stworzenia mapy genetycznej ludzkiego DNA. " Odkrycie to świadczy o nadzwyczajnym bogactwie mikrokosmosu, jakim jest człowiek. Powinno nas to jednocześnie skłonić do zdania sobie sprawy z tego, że - jak mawiał Blaise Pascal - człowiek przerasta człowieka".

"To wydarzenie porównywalne z lotem na księżyc" - tak powszechnie komentowano odczytanie przez naukowców sekwencji ludzkiego genomu.

Filipiński kapłan - 51-letni o. Antonio Pernia został nowym przełożonym generalnym Zgromadzenia Słowa Bożego (werbistów). Będzie on kierował zgromadzeniem przez najbliższych 6 lat.

W wieku 67 lat zmarł w szpitalu w Rijece miejscowy metropolita - abp Anton Tamarut. Poprzedniego dnia trafił on do szpitala w następstwie wylewu krwi do mózgu i nie udało się go uratować. Zmarły był członkiem Stałej Rady Chorwackiej Konferencji Biskupiej (HBK) i przewodniczącym Komisji Liturgicznej Episkopatu. Cieszył się opinią jednego z najlepszych znawców liturgiki katolickiej w swoim kraju.

Przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich - bp Karl Lehmann z Moguncji skrytykował plany rządu koalicyjnego, zmierzające do zrównania w prawach związków homoseksualnych z małżeństwami.

Przebywający z wizytą oficjalną w Rosji prezydent Grecji Konstantinos Stefanopulos otrzymał 27 czerwca najwyższe odznaczenie Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego - Order Równego Apostołom św. Wielkiego Księcia Włodzimierza I stopnia.

"W podziękowaniu za życie, wiarę i naukę - Bogu, rodzicom i nauczycielom" - tak brzmi napis wotywny na krzyżu, który maturzyści z polskiej szkoły średniej w Niemenczynie ustawili 26 czerwca na Górze Krzyży.

Z dramatycznym apelem do wspólnoty międzynarodowej zwrócił się Kościół katolicki na Molukach. W apelu adresowanym do Rady Bezpieczeństwa oraz do Komisji Praw Człowieka ONZ biskup pomocniczy diecezji Ambon Josephus Tethool zaapelował o zaprzestanie wypędzania chrześcijan z wysp we wschodniej Indonezji. Biskup uważa, że konieczna jest interwencja ONZ na Molukach.

W Bośni aresztowano Duszko Sikirica, zbrodniarza wojennego oskarżanego o gwałty, rozboje i masakry podczas wojny w Bośni w latach 1992-95. Sikirica został przewieziony do Hagi, gdzie będzie sądzony.

Senat USA jednomyślnie uchwalił 23 czerwca rezolucję o uczczeniu polskich oficerów i cywilów zamordowanych przez NKWD.

Po raz pierwszy amerykański prezydent zaprezentował swe orędzie do narodu przez Internet, a nie, jak dotychczas, przez radio i telewizję.

Władze Ukrainy postanowiły zaprzestać budowy gotowej już w 80% elektrowni jądrowej na Krymie.

Były premier Ukrainy Pawło Łazarenko przyznał się do " wyprania" w Szwajcarii skradzonych 9 mln dolarów.

Kongres USA złagodził obowiązujące od 40 lat embargo w stosunkach z Kubą.

AIDS spowodował już 19 mln ofiar na całym świecie. Aktualnie z tą straszną chorobą żyje 34 mln osób.

W wyborach prezydenckich w Zimbabwe triumfowała rządząca partia prezydenta Roberta Mugabe.

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych 28 czerwca zezwolił słynnemu kubańskiemu uciekinierowi - Elianowi na wyjazd na Kubę.

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kardynałowie Nycz i Ryś krytycznie o decyzji prezydenta Warszawy ws. symboli religijnych

2024-05-17 20:17
Kard. Kazmierz Nycz

flickr.com/episkopatnews

Kard. Kazmierz Nycz

To próba zaprowadzenia “urawniłowki” w pluralistycznym społeczeństwie - tak zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie symboli religijnych w stołecznych urzędach komentuje dla KAI kard. Kazimierz Nycz. Z kolei kard. Grzegorz Ryś stwierdza: “Neutralność, która domaga się tego, żeby każdy ‘wyzerował’ się ze swoich przekonań i poglądów nie buduje wspólnoty międzyludzkiej”.

Więcej ...

Czy pozwolimy sobie zabrać wolność religijną?

2024-05-18 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

„Sejm RP wyraża zaniepokojenie decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą pokój społeczny”. Nie, nie jest to fragment uchwały Sejmu z czasu kadencji Prawa i Sprawiedliwości, ale dokument podpisany przez marszałka Sejmu, Bronisława Komorowskiego z Platformy Obywatelskiej w 2009 roku, jako stanowisko krytyczne polskich posłów wobec wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka „kwestionującego podstawy prawne obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech”.

Więcej ...

Krzyż w miejscu publicznym nie narusza wolności

2024-05-18 16:28
dr. Błażej Poboży

archiwum dr. Błażeja Pobożego

dr. Błażej Poboży

O tym, kto w Warszawie boi się krzyża, pozornej bezstronności władz publicznych i dążeniu do starcia światopoglądowego mówi dr Błażej Poboży, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów