Reklama

Polska

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył modlitwie za skrzywdzonych w Kościele

Abp Wojciech Polak

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wojciech Polak

„Wpierw troska o skrzywdzonych, potem ratunek dla grzesznika. Wybacz, Panie, Kościołowi przypadki, w których tę prawidłowość odrzucono” - mówił dziś Prymas Polski. W katedrze gnieźnieńskiej modlono się pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka za osoby wykorzystane seksualnie przez duchownych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Dzisiaj stajemy razem, ramię w ramię z osobami, które doświadczyły dramatu wykorzystania” – powiedział na początku nabożeństwa abp Wojciech Polak przypominając wezwanie papieża Franciszka, abyśmy wzięli na siebie „odpowiedzialność za ból naszych braci, zranionych na ciele i na duszy”.

„Jeśli w przeszłości sposobem reakcji mogło stać się zaniedbanie, to dzisiaj chcemy, aby solidarność, pojmowana w swym najgłębszym i wymagającym znaczeniu, stała się naszym sposobem tworzenia obecnej i przyszłej historii” – powtórzył za papieżem Franciszkiem Prymas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży wyraził również nadzieję, że modlitwa, troska i autentyczna solidarność ze zranionymi przyczyni się do oczyszczenia Kościoła.

„Dziś zatrzymaliśmy nasze spojrzenie na tych spośród naszych sióstr i braci, którzy doznali zranienia przez postawę i zachowanie niektórych duchownych. Spojrzeliśmy w świetle krzyża ufając, że nasza wspólnota ze zranionymi nie tylko pomoże nam zrozumieć, ale być blisko tych trudnych dla nas wszystkich i zawstydzających dramatów, i przyczyni się do prawdziwego oczyszczenia i uzdrowienia całej wspólnoty Kościoła” – mówił na zakończenie nabożeństwa abp Wojciech Polak.

Reklama

Kościół w Polsce po raz trzeci modlił się za osoby wykorzystane seksualnie przez duchownych. W tym roku rozważania dwóch stacji przygotowali ludzie, którzy takiego dramatu doświadczyli, pozostałe rozważania napisały osoby, które na różnych polach starają się im pomóc – pracownik sądu kościelnego, delegat diecezjalny, prawnik, psycholog, biskup i inni.

W katedrze gnieźnieńskiej wraz z abp. Polakiem w rozważania te wsłuchiwali się księża, klerycy, osoby konsekrowane i wierni świeccy.

Po nabożeństwie sprawowana była pod przewodnictwem Prymasa Msza św., podczas której homilię wygłosił ks. Dariusz Larus, diecezjalny duszpasterz do pomocy ofiarom wykorzystania seksualnego, ich rodzinom i wspólnotom kościelnym. Jak mówił, gdy zagubimy w sobie świadomość o karze za grzechy, gdy zabraknie w nas odpowiedzialności za nasze czyny i słowa, gdy uznamy, że wszystko można, zapominając, że nie wszystko przynosi korzyść, wtedy łatwo „otrzaskać się” zarówno z tym, co najświętsze, jak i z rzeczywistością grzechu, zła i nieprawości.

„Można czarne nazywać białym i białe widzieć jako czarne. Można niemal całe życie świetnie się bawić, bo dlaczego nie? Można troszczyć się i zabiegać tylko o swoje własne sprawy i zaszczytne miejsca. Ale można też, znając swoje własne miejsce w szeregu, z pokorą przeżywać codzienność w odpowiedzialności, troskliwie zajmując się maluczkimi, do których należą też ci wielcy i silni tego świata, będąc przecież z tej samej gliny ulepionymi” – mówił ks. Larus.

Nawiązał też do ewangelicznej zapowiedzi Jezusa, że nadejdzie czas, gdy Go z nami nie będzie.

Reklama

„Nie daj Bóg, by taki czas był i stawał się wynikiem naszych własnych grzechów, naszych grzesznych wyborów i postaw. Nie daj Bóg, by był efektem naszego osobistego upodobania w grzechu” – mówił kapłan.

Przypomniał również, że po to właśnie dany jest nam post. Nie po to, abyśmy przeżywali go wśród sporów, waśni i „niegodziwego walenia pięścią”.

„Nie o taki post chodzi i nie taki post Pan Bóg dla nas wybiera” – podkreślił ks. Larus kończąc homilię prośbą do Boga, by „zbawił nas od grzechu każdego i nauczył dróg roztropności”.

Droga Krzyżowa i Msza św. transmitowana była na stronach www.prymaspolski.pl i www.archidiecezja.pl oraz Facebooku archidiecezji gnieźnieńskiej, gdzie jest dostępna. Rozważania znaleźć można na stronie www.wspolnotazezranionymi.pl

Podziel się:

Oceń:

2021-02-19 19:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa za skrzywdzonych przez niektóre osoby duchowne

ks. Piotr Nowosielski

Więcej ...

Jutro papież Franciszek udaje się na Korsykę

2024-12-14 15:56
Papież Franciszek

PAP/EPA

Papież Franciszek

Na krótko przed swoimi 88. urodzinami papież Franciszek udaje się w niedzielę do Ajaccio na Korsyce. Śródziemnomorska wyspa Korsyka po raz pierwszy powita papieża i będzie miejscem przełomowego momentu dla Kościoła: papież zakończy sympozjum na temat pobożności ludowej w państwach basenu Morza Śródziemnego.

Więcej ...

List prezydenta Dudy do abp. Galbasa. Jest zapewnienie o wsparciu

2024-12-14 15:40
Prezydent Andrzej Duda

PAP

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Duda w liście do nowego metropolity warszawskiego odczytanym po liturgii zapewnił o swoim wsparciu "dla inicjatyw, które przyczynią się do wzajemnego zrozumienia ludzi i narodów".

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Jan od Krzyża

Kościół

Św. Jan od Krzyża

Czym jest doświadczenie „nocy ciemnej”  w życiu...

Wiara

Czym jest doświadczenie „nocy ciemnej” w życiu...

Ingres abpa Adriana Galbasa. Zobacz nagranie

Kościół

Ingres abpa Adriana Galbasa. Zobacz nagranie

Znajomość Pisma Świętego jest bardzo ważna w naszej...

Wiara

Znajomość Pisma Świętego jest bardzo ważna w naszej...

Świętokrzyskie: W wypadku samochodowym zginął proboszcz

Kościół

Świętokrzyskie: W wypadku samochodowym zginął proboszcz

Rektor UKSW: prof. Mirosław Kurkowski nie żyje

Kościół

Rektor UKSW: prof. Mirosław Kurkowski nie żyje

USA: Ksiądz odprawia Mszę św. na tle kobiet tańczących...

Kościół

USA: Ksiądz odprawia Mszę św. na tle kobiet tańczących...

Pierina Gilli i Godzina Łaski, czyli objawienia w...

Wiara

Pierina Gilli i Godzina Łaski, czyli objawienia w...

Jaki krok w mym życiu wydaje się teraz najtrudniejszy?

Wiara

Jaki krok w mym życiu wydaje się teraz najtrudniejszy?