Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Pierwsze Znaki z Góry!

Piotr Drzewiecki

Konferencja, spotkania w grupach i Eucharystia to elementy pierwszego spotkania dla młodzieży z cyklu „Znaki z Nieba!”, jakie odbyło się w kościele Salezjanów w I niedzielę Wielkiego Postu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest to wielkopostna inicjatywa Wydziału Katechetycznego, Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży i Salezjańskiej Szkoły Rzemiosł, w zamian za niemogącą się odbyć w tym roku Arenę Młodych, czyli wielkich rekolekcji dla Łodzi, na jakie od kilku lat zapraszał arcybiskup Grzegorz Ryś. - Wielu z nas czekało na tegoroczną Arenę Młodych. Ze względów oczywistych nie może się ona odbyć. Ale Arena to nie tylko miejsce. To przede wszystkim my - grający, śpiewający, rozdający bułki, wodę, chórzyści, tancerze, muzycy, wolontariusze! – tłumaczą organizatorzy. Spotkania odbywają się hybrydowo – część osób uczestniczy i współtworzy je na żywo w kościele i auli Salezjanów, inni łączą się za pośrednictwem transmisji internetowych. Każdemu z nich towarzyszy jakiś symbol. Pierwsze spotkanie poświęcone było Słowu i popiołowi. - Po udziale w tych spotkaniach oczekuję dobrego przeżycia Wielkiego Postu i wartościowej odmiany od pandemicznej codzienności! – mówi Marysia, studentka zarządzania i inżynierii produkcji.

- Bóg jest Bogiem teraźniejszości, On jest tu i teraz. Chcemy z całego serca prosić Go, by nauczył nas dobrze wejść w wielki post. Wiemy, że czasem coś przeskrobaliśmy, że chcemy coś naprawić. Zachęcam was do podjęcia decyzji, byśmy weszli w wielki post. Jeśli się podejmie decyzję, nie będzie łatwo. Te 40 dni to nie sielanka. To czas wyciszenia i powrotu do Pana Boga. Każdy z nas ma taka sama szansę . Bóg patrzy na każdego indywidualnie – mówił ks. Jarosław Życki podczas konferencji do młodych. – Chcemy, by konferencje były związane ze znakami. Dziś dostaniecie symbol popiołu. Są one nam potrzebne, by lepiej przygotować się do świąt zmartwychwstania pańskiego – tłumaczył ks. Paweł Bogusz, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po konferencji był czas na prace w grupach, gdzie młodzi odpowiadali na pytania: Czy jest coś, czego w dzisiejszej sytuacji Kościoła nie rozumiesz? Co się zmieniło w ciągu ostatniego roku? (Jak pandemia wpłynęła na nasze życie przez ten rok? Negatywnie czy pozytywnie…)? Czym nas kusi świat, co proponuje dzisiaj młodym? Jaka trudność wiąże się dzisiaj z wyznawaniem wiary? Co mi przeszkadza w podjęciu decyzji o wejściu w relację z Jezusem? Była także chwila na śpiewy z zespołem muzycznym.

Reklama

Najważniejszym elementem spotkania była Eucharystia w kościele Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych pod przewodnictwem arcybiskupa Grzegorza Rysia. Podczas niej wszyscy otrzymali egzemplarz Ewangelii wg św. Jana. - Słowo jest ważniejsze niż chleb, bo jest pokarmem. Jak niesłychaną wartością jest Słowo. Mamy poczucie, że jak ktoś do mnie mówi, tzn. ze jestem dla niego ważny. Słowo nie jest zakazem. Ono jest zapisane w moim sercu. Ono przychodzi od kogoś kto jest pełen miłości, kto jest dla mnie partnerem (…) Wiara rodzi się że słuchania. Kim jestem bez słowa? Kim jestem, jeśli je odrzucę, jeśli wybiorę nieposłuszeństwo. Wtedy jestem jak popiół! A kim jest człowiek, który przyjmuje słowo Boga? Jest dzieckiem Boga umiłowanym. Dlatego chcemy dziś posypać znów głowy popiołem. „Zobacz kim jesteś, kiedy odrzucasz moje słowo. Zobacz kim się stajesz kiedy odrzucasz moje posłuszeństwo”. Ile razy tak robimy, tyle razy się zakopujemy w prochu – mówił w homilii arcybiskup Grzegorz Ryś. Następnie w akcie pokuty, podobnie jak to w środę popielcową, uczestnicy liturgii przyjęli posypanie głów popiołem, a każdy zabrała także odrobinę popiołu ze sobą w specjalnych saszetkach rozdanych przez kapłanów.

Następne spotkanie „Znaki z Nieba!” w niedzielę 28 lutego o 14.30 w auli Salezjanów (Wodna 34).

Podziel się:

Oceń:

2021-02-22 08:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wakacyjne szlaki młodzieży z Tomaszowa Mazowieckiego

Archiwum Parafii

Więcej ...

Kim był św. Otton?

Wikipedia

Święty Otton (lub Otto) z Bambergu od chwili erygowania diecezji szczecińsko-kamieńskiej (28 czerwca 1972 r.) jest drugim obok Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła jej patronem.

Więcej ...

Po 85 latach jezuici opuszczają Sekcję Polską Radia Watykańskiego

2024-07-01 21:14

Monika Książek

Po 85 latach jezuici odeszli z sekcji polskiej Radia Watykańskiego. O. Krzysztof Ołdakowski, który jako ostatni jezuita kierował sekcją polską podkreśla, że była to misja bardzo bliska jezuickiemu charyzmatowi, bezpośrednio w służbie Ojca Świętego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Kościół

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Miesiąc Najdroższej Krwi

Wiara

Miesiąc Najdroższej Krwi

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska