Reklama

Interpelacja poselska M. Markiewicza - i co dalej?

O prawidłowy obraz polskiego czasopiśmiennictwa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Warszawska Biblioteka Narodowa publikuje "Bibliografię zawartości czasopism", przeznaczoną do celów naukowych: jest to nieoceniona pomoc we wszelkich poszukiwaniach bibliograficznych - co, kto, kiedy, na jaki ważny temat pisał w polskiej prasie.
Od dłuższego już czasu daje się zauważyć, że w tej Bibliografii zawartości czasopism brak zawartości pism narodowych i prawicowych, że dominuje tam bibliografia zawartości pism wyraźnie lewicowych lub lewicujących. Rodzi się niebezpieczeństwo, że opracowywana w Bibliotece Narodowej Bibliografia zawartości czasopism daje nader jednostronny i wykrzywiony ogląd prawdziwej zawartości polskiego czasopiśmiennictwa...
Sprawa ta stała się przedmiotem interpelacji posła Marka Markiewicza, do której swymi usilnymi prośbami nakłonił go Krzysztof Nagrodzki, publicysta prawicowego tygodnika Nasza Polska, bibliofil i znawca problemów bibliografii.
Interpelacja posła M. Markiewicza u ministra kultury (w lutym br. był nim jeszcze prof. Andrzej Zakrzewski) spowodowała odpowiedź na interpelację dyrektora Biblioteki Narodowej w Warszawie - p. Michała Jagiełły. W odpowiedzi tej możemy m.in. przeczytać, że: "BZC (´Bibliografia zawartości czasopism´) jest z założenia bibliografią selekcyjną i wykazuje zawartość jedynie 30% czasopiśmiennictwa ukazującego się w Polsce (...) Uwzględnia zatem przede wszystkim czasopisma naukowe, następnie kwartalniki i miesięczniki społeczno-kulturalne, a spośród 100 tygodników o zasięgu ogólnopolskim bierze pod uwagę tylko 12 tytułów. Z dzienników uwzględnia 2 o największym nakładzie - Rzeczpospolitą i Gazetę Wyborczą". Te 12 tygodników o zasięgu ogólnopolskim, których zawartość rejestruje BZC, to: Gazeta Bankowa, Gazeta Polska, Głos Nauczycielski, Nowe Życie Gospodarcze, Polityka, Przegląd Tygodniowy, Przegląd Techniczny, Ruch Muzyczny, Tygodnik Powszechny, Tygodnik Solidarność, Wprost.
Jeśli pominąć tak specjalistyczne pisma, jak Przegląd Techniczny czy Ruch Muzyczny - trudno oprzeć się wrażeniu, że wśród rejestrowanych treściowo 12 tygodników o zasięgu ogólnopolskim rzeczywiście przeważają tygodniki o profilu wyraźnie lewicowym (Przegląd Tygodniowy, Polityka), lewicującym (Wprost) czy umiarkowanie lewicowym (Gazeta Polska, Tygodnik Solidarność).
Nie ma Naszej Polski, Myśli Polskiej, Głosu, Najwyższego Czasu, Nowego Państwa, że już nie wspomnimy o Niedzieli - tygodniku o największym nakładzie wśród pism katolickich.
W piśmie wyjaśniającym, jakie 8 marca br. dyrektor Biblioteki Narodowej - Michał Jagiełło skierował do Ministerstwa Kultury (w odpowiedzi na interpelację posła M. Markiewicza), możemy wyczytać: " Pragnę zapewnić, że zgłoszone za pośrednictwem Pana Posła Marka Markiewicza propozycje są poważnie rozpatrywane i te czasopisma, które będą odpowiadały przyjętym kryteriom formalnym, zostaną uwzględnione w BZC".
Rodzi się więc pytanie o te "kryteria formalne"... Z pisma dyrektora Biblioteki Narodowej wynika bowiem, że np. teksty Niedzieli to "w większości artykuły niewielkie objętościowo", co stanowi przeszkodę w ich rejestracji. Nie jest to prawda. Po wtóre - w innym miejscu wspomnianego pisma czytamy, że "selekcja artykułów z prasy codziennej i tygodników" uwzględnia kryterium objętości tekstu. Wynikałoby stąd, że owym kryterium formalnym jest jakaś minimalnie określona objętość tekstu. W związku z czym zauważamy, że wiele tekstów ukazujących się na łamach prasy narodowej i prawicowej nie jest wcale krótszych od tekstów ukazujących się na innych łamach...
Pragnęlibyśmy dowiedzieć się od p. dyrektora Biblioteki Narodowej, które propozycje zgłoszone za pośrednictwem posła Marka Markiewicza zostały "poważnie rozpatrzone" i w efekcie - które "zostały uwzględnione" w "Bibliografii zawartości czasopism". O czym poinformujemy naszych Czytelników.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Św. Maria Magdalena de Pazzi, dziewica i zakonnica

Więcej ...

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” - oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych

2024-05-24 13:39

Karol Porwich/Niedziela

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” - to Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych, którzy obradowali w dniach 21-23 maja br. w Stegnie podczas ogólnopolskiego spotkania, które poprowadził bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Więcej ...

Bp Ważny: Spotkania w dekanatach dużo mi dają, widzę w diecezjanach nadzieję

2024-05-25 17:27
bp Artur Ważny

flickr.com

bp Artur Ważny

Te spotkania wiele mi dają, bo widzę w nich dużo nadziei ze strony diecezjan - deklaruje bp Artur Ważny, który od blisko trzech tygodni pełni posługę biskupa sosnowieckiego. Od tego czasu w kolejnych dekanatach diecezji spotyka się i rozmawia z przedstawicielami wszystkich stanów lokalnego Kościoła, aby dobrze przygotować się do podjęcia pierwszych decyzji i niezbędnych zmian.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

Wiara

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania