Reklama

PORTORYKO

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Śmierć opiekunki ubogich

Tysiące Portorykańczyków opłakują śmierć s. Isoliny Ferre, opiekunki ubogich. Zmarła 5 sierpnia br. w wieku 85 lat zakonnica, która całe życie poświęciła służbie ludziom potrzebującym pomocy, zwana była "aniołem z Ponce" - od nazwy swej rodzinnej miejscowości.
S. Isolina była pierwszą Portorykanką udekorowaną Prezydenckim Medalem Wolności, przyznanym przez Biały Dom za pracę na rzecz solidarności międzyludzkiej. Otrzymała też 20 doktoratów honoris causa. Symbolem jej pracy na rzecz potrzebujących jest założone przez nią w 1969 r. w ubogiej dzielnicy La Playa w Ponce centrum pomocy, od pewnego czasu noszące jej imię. Zadaniem tej instytucji jest zwalczanie ubóstwa i pomoc w zarobieniu na życie osobom nie posiadającym wystarczających dochodów.

Honorowe obywatelstwo Florencji dla Chiary Lubich

Rada Miejska Florencji jednogłośnie przyznała honorowe obywatelstwo stolicy Toskanii założycielce ruchu Focolari Chiarze Lubich.
Postanowienie tradycyjnie już nastawionej "laicko" Rady zaskoczyło obserwatorów życia społecznego we Florencji. Radni zwracali uwagę na "profetyczny wymiar charyzmatu" Chiary Lubich w historii Kościoła, a także na to, że powołany przez nią do życia ruch Focolari jest mocno zakorzeniony w "niesfałszowanej" Ewangelii. Stanowi on jednocześnie konkretną odpowiedź na problemy społeczne, pozwalając " również niewierzącym pójść za ideałami Chiary Lubich" - stwierdzili radni Florencji.
Chiara Lubich jest już honorową obywatelką Rzymu. Władze Rzymu przyznały jej honorowe obywatelstwo Wiecznego Miasta z okazji 80. rocznicy urodzin w styczniu br.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kapłan zmarł przy ołtarzu

W wieku 65 lat zmarł na atak serca podczas odprawiania Mszy św. w miejscowości Emmonak bp Michael Kaniecki, ordynariusz diecezji Fairbanks na Alasce - z pochodzenia Polak.
Metropolita Anchorage, abp Francis Hurley, powiedział agencji CNS, że bp Kaniecki chciał w 2000 r. odwiedzić wszystkie parafie swej diecezji. Emmonak było trzecim etapem tego planu związanego z Rokiem Jubileuszowym. Abp Hurley dodał, że Zmarły entuzjastycznie podejmował swe obowiązki biskupie w Fairbanks i bardzo dobrze znał tubylcze ludy.
W swym herbie biskupim obok Biblii i insygniów jezuickich bp Kaniecki umieścił śmigło samolotu. Posiadał on bowiem licencję pilota i prowadził własny samolot. Umiejętność ta bardzo mu się przydała, gdy w latach 1967-75 duszpasterzował w Kotzebue w pobliżu koła polarnego, gdyż dzięki temu mógł docierać do wielu wiosek w regionie. Latał także jako przełożony Jezuitów na Alasce.

Reklama

Pamięć o Hiroszimie

W orędziu wystosowanym w związku z obchodzonym 6 sierpnia br. w Austrii dniem pamięci o Hiroszimie emerytowany arcybiskup Wiednia - kard. Franz Koanig podkreślił, że "w świecie nacechowanym coraz większym egoizmem i coraz mniejszym szacunkiem dla innych postawy wrogie stają się silniejsze od nastawionych przyjaźnie i życzliwie do drugiego człowieka". "Chcąc żyć w pokoju na świecie, wszyscy musimy się bardziej troszczyć o dobre międzyludzkie kontakty, bowiem złe nasilają niepokój i wrogość" - stwierdził.
Ormiańsko-apostolski arcybiskup Wiednia - Mesrob Krikorian zaapelował o rozbrojenie atomowe. Podkreślił, że pamiętając o skutkach zrzucenia bomb na Hiroszimę i Nagasaki, każdy rozsądnie myślący przywódca państwa powinien być przeciwny zbrojeniom atomowym i opowiadać się po stronie dialogu i pokoju.

Z Nagasaki na Białoruś

Fragment figury Matki Bożej z Nagasaki, znany jako "Madonna bomby atomowej", wyruszył w podróż na Białoruś w rocznicę zrzucenia bomby atomowej 9 sierpnia 1945 r.
Po ataku atomowym na Nagasaki głowa z figury Matki Bożej została znaleziona z wypalonymi oczami w ruinach tamtejszej katedry katolickiej.
Nagasaki odgrywa szczególną rolę w historii Kościoła katolickiego Japonii: przez trwający ponad 200 lat okres krwawych prześladowań Kościoła katolickiego w feudalnej Japonii w mieście utrzymała się liczna wspólnota "utajnionych katolików" (do ok. 1865 r. katolicy musieli stawać przed miejscowym sędzią i podeptać obraz Chrystusa albo Matki Bożej). Kościół katolicki w Japonii przeżył szok, gdy Amerykanie zrzucili swoją drugą bombę atomową właśnie na Nagasaki, i to w taki sposób, że w centrum eksplozji znalazła się katedra katolicka "budowana łzami utajnionych wiernych". Od 1975 r. okaleczona figura "Madonny bomby atomowej" stoi w odbudowanej katedrze w Nagasaki.
Peregrynacja Madonny na Białoruś, jako znak upamiętnienia ofiar katastrofy nuklearnej w Czarnobylu w 1986 r., odbywa się na zaproszenie katolików białoruskich. Figurę przywiozą do Mińska przedstawiciele ofiar, które przeżyły zrzucenie bomby atomowej na Nagasaki.

Reklama

USA

W ciągu ostatnich 4 lat w USA wyświęcono 1 569 nowych księży. Poinformowała o tym amerykańska agencja katolicka CNS, powołując się na wyniki studium, opracowanego przez Uniwersytet Georgetown w Waszyngtonie. Z danych tych wynika, że jeden ksiądz przypada teraz na 38 tys. katolików.
W liczbach absolutnych najwięcej nowych święceń (61) ma archidiecezja Newark (New Jersey). Proporcjonalnie do liczby wiernych prowadzi licząca 89107 wiernych diecezja Lincoln w stanie Nebrasca, gdzie wyświęcono 24 nowych księży.
W 7 diecezjach rzymskokatolickich i 5 eparchiach greckokatolickich nie wyświęcono ani jednego nowego kapłana. Analizując dane statystyczne, agencja CNS zwróciła uwagę, że ogólnie proporcje liczby kapłanów do liczby wiernych są korzystniejsze w eparchiach greckokatolickich, gdzie jeden kapłan przypada na 16 tys. wiernych.

WĘGRY

Kościół prawosławny oficjalnie uznał katolickiego świętego Stefana I, króla Węgier, za swego świętego - ogłosił nowy prezydent Węgier Ferenc Madl. Wiadomość o tym "bezprecedensowym kroku" przekazał mu ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I.
Zdaniem Prezydenta, fakt uznania świętości pierwszego węgierskiego króla nie tylko przez katolików, ale także przez prawosławnych, świadczy o tym, że "wysiłki Węgier i ich mieszkańców, którzy przez minione tysiąc lat usiłowali czerpać z wartości Wschodu i Zachodu, stanowiąc pomost między tymi podwójnymi korzeniami Europy, nie poszły na marne".
Król Stefan I z dynastii Arpadów, twórca państwa węgierskiego i jego pierwszy król od 1001 r., nawrócił koczowniczych Madziarów na chrześcijaństwo. Został ogłoszony świętym przez Kościół katolicki w 1083 r.

Reklama

MEKSYK

Lokalny parlament północnomeksykańskiego stanu Guanajuato zniósł przepis dopuszczający dokonywanie aborcji u kobiet, które padły ofiarami gwałtu. Jest to pierwszy stan meksykański, który wprowadził tego rodzaju zmianę do ustawodawstwa po niedawnym zwycięstwie w wyborach prezydenckich kandydata Partii Akcji Narodowej - katolika Vicente Foxa. W większości pozostałych 30 stanów przerywanie ciąży jest formalnie niedopuszczalne, poza przypadkami gwałtu lub zagrożenia zdrowia i życia matki.
Do połowy lat 30. naszego stulecia w Meksyku trwała wojna domowa, wymierzona w znacznym stopniu przeciw Kościołowi, w której zginęło kilkadziesiąt tysięcy ludzi, wśród nich liczni księża i świeccy. Ponad 30 z nich Jan Paweł II ogłosił błogosławionymi, a 21 maja br. kanonizował 21 męczenników meksykańskich.

CHINY

Mieszkańcy Tybetu oskarżyli rząd w Pekinie, że przez forsowanie od 20 lat polityki jednego dziecka w rodzinie chce doprowadzić do wyniszczenia miejscowej ludności - poinformowała katolicka agencja CWN.
Zdaniem Tybetańskiego Stowarzyszenia Kobiet, z powodu sterylizacji już 20% Tybetanek nie może mieć dzieci. Służby emigracyjnego rządu tybetańskiego w Dharamsala w Indiach przekazały świadectwo pewnej kobiety, mieszkanki wioski, w której wysterylizowano 70 kobiet, zaś w całym okręgu w ciągu 22 dni sterylizacji poddano 308 kobiet.

JEDNYM ZDANIEM

Ponad milion mieszkańców Kostaryki wraz ze swym prezydentem zgromadziło się w sanktuarium Dziewicy Anielskiej - patronki kraju w mieście Cartago, aby modlić się o kres fali przemocy, jaka ogarnęła Kostarykę. Okazją do pielgrzymki była 365. rocznica objawień Maryjnych w Cartago.

W Colle Don Bosco k. Turynu we Włoszech odbyło się w dniach 6-13 sierpnia br. pierwsze Światowe Forum Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego z udziałem ponad 200 młodych ludzi ze wszystkich kontynentów (123 krajów, w których aktualnie pracują salezjanie i córki Maryi Wspomożycielki).

Bukiet z 14 kwiatów symbolizujących Kościoły członkowskie Rady Ekumenicznej Kościołów Austrii otrzymał emerytowany arcybiskup Wiednia - kard. Franz Koanig z okazji 95. rocznicy urodzin, w podziękowaniu za wkład w rozkwit ekumenizmu w kraju.

W Londynie wyjątkowo hucznie i uroczyście świętowano 100. urodziny Królowej Matki. W ocenie Brytyjczyków, jej długie życie i liczne zasługi dla ojczyzny mogą być przykładem dla przyszłych pokoleń rodaków.

Baskijscy separatyści z organizacji ETA dokonali kolejnych aktów terroru, podkładając ładunki wybuchowe w kilku miejscach na terenie Hiszpanii - zabiły one łącznie 6 osób; z rąk terrorystów ETA zastrzelony został ostatnio hiszpański żołnierz.

Niemieckie kraje związkowe podjęły problem ewentualnej delegalizacji nacjonalistycznej Narodowo-Demokratycznej Partii Niemiec, odpowiedzialnej za wiele aktów agresji wobec obcokrajowców.

Ugrupowania serbskiej opozycji zgłosiły swoich kandydatów w wyborach prezydenckich: przeciwnikami obecnego szefa państwa w wyścigu do fotela prezydenckiego będą m.in. przewodniczący Demokratycznej Partii Serbii Vojislav Kosztunica i burmistrz Belgradu Vojislav Mihajlović.

Aż 700 tys. Słowaków poparło pomysł prezydenta Vladimira Mecziara, by rozpisać referendum w sprawie przedterminowych wyborów.

Ferenc Madl, wybrany przez parlament węgierski na głowę państwa, objął urząd prezydencki. Jest to drugi prezydent Węgier po upadku komunizmu w tym kraju.

Ok. 1400 Litwinów przyznało się dobrowolnie do współpracy z KGB w okresie rządów komunistycznych. Tym, którzy zataili prawdę, grozi ujawnienie nazwisk do publicznej wiadomości.

Grupa znanych rosyjskich pisarzy, artystów i polityków wezwała do utworzenia organizacji, która mogłaby przeciwdziałać groźbie autorytaryzmu; apel ten jest odzwierciedleniem obaw części społeczeństwa wobec rządów obecnego prezydenta Władimira Putina.

W przejściu podziemnym w centrum Moskwy wybuchła bomba, zabijając 7 osób, a ok. 50 ciężko raniąc. Podejrzanymi o ten zamach są ekstremiści czeczeńscy.

Rosja rozpoczęła wycofywanie swoich wojsk z Gruzji (liczą one ok. 5 tys. żołnierzy oraz kilkaset czołgów i dział). Do połowy 2001 r. zamknięta zostanie pierwsza z 3 rosyjskich baz z czasów ZSRR.

W japońskich miastach: Hiroszimie i Nagasaki obchodzono 55. rocznicę zrzucenia na nie bomb atomowych (6 i 9 sierpnia 1945 r.).

W miejscowości Pahalgam w indyjskim Kaszmirze ostrzelano grupę hinduskich pielgrzymów - zginęły 102 osoby, a kilkadziesiąt zostało rannych. Podejrzani o dokonanie masakry separatyści muzułmańscy zerwali prowadzone z rządem rozmowy i zawieszenie broni w Kaszmirze.

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

2024-06-28 22:13
Ks. Paweł Pilśniak

Diecezja Gliwicka

Ks. Paweł Pilśniak

Z przykrością zawiadamiamy, że w dniu 27 czerwca br. zginął śmiercią tragiczną kapłan Diecezji Gliwickiej, ks. Paweł Pilśniak

Więcej ...

„Objawienia” w Trevignano nie są nadprzyrodzone

2024-06-27 18:22
Trevignano Romano

Wikipedia/Emo z włoskiej Wikipedii, Creative Common

Trevignano Romano

Stolica Apostolska wypowiedziała się ostatecznie nt. wydarzeń w podrzymskim Trevignano stwierdzając jednoznacznie, że nie mają one charakteru nadprzyrodzonego. Informuje o tym komunikat Dykasterii Nauki Wiary, zgodny z nowymi normami dotyczącymi rozeznawania domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych. Decyzja ta oznacza, że do tego miejsca nie można pielgrzymować, sprawować tam sakramentów i prowadzić modlitwy, zarówno publicznej jak i prywatnej.

Więcej ...

Po prostu człowiek…

2024-06-28 22:12

Adobe Stock

Wiele osób dziś zarzuca wierzącym, że ich wiara powinna być sprawą prywatną. Spotykam się z opiniami, że katolickość trąci tandetą, a chrześcijańskie obrazy, muzyka, filmy, książki i gazety są miałkie i powinny pozostać w niszy, a nie pchać się na salony.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Kościół

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024