Reklama

Z Jasnej Góry

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczął się proces kanonizacyjny bł. Szymona z Lipnicy

W Krakowie rozpoczął się proces kanonizacyjny bł. Szymona z Lipnicy. Uroczystościom przewodniczył kard. Franciszek Macharski. Blisko 20 bernardynów, zgromadzonych w kaplicy biskupów krakowskich, zaśpiewało łacińskie responsorium do bł. Szymona z Lipnicy.
Błogosławiony Szymon urodził się ok. 1436 r. w Lipnicy. Ukończył Akademię Krakowską, ok. 1457 r. wstąpił do Zakonu Ojców Bernardynów. W 1465 r. przyjął święcenia kapłańskie. Zasłynął jako świetny kaznodzieja, znany był z sumiennego traktowania obowiązków. Podczas zarazy w Krakowie w 1482 r. wychodził na ulicę, by spowiadać umierających ludzi. Wkrótce sam zachorował. Zmarł kilka dni później, 18 lipca 1482 r. Po jego śmierci rozpoczęły się pierwsze uzdrowienia. Od tej pory ludzie dotknięci chorobą zwracali się do bł. Szymona o wstawiennictwo do Boga. Do 1982 r. zaprotokołowano 151 takich łask. 24 lutego 1685 r. Szymon z Lipnicy został beatyfikowany.
Ośrodkami kultu bł. Szymona są Kraków i Lipnica Murowana.

Festiwal "Pokój i Dobro" w Zielonej Górze

Reklama

Od 24 do 27 sierpnia 2000 r. uczestnicy VIII Ogólnopolskiego Festiwalu "Pokój i Dobro" gościli po raz drugi w Zielonej Górze. Przez te cztery dni miasto tętniło muzyką i radością, organizatorami imprezy byli bowiem franciszkanie konwentualni z parafii pw. św. Franciszka z Asyżu.
Festiwalowi towarzyszył konkurs piosenki religijnej oraz konkurs poezji o tematyce franciszkańskiej: Brat całego świata. Zaprezentowało się 12 solistów i 21 zespołów z całej Polski. Byli też goście z Rosji i Białorusi. Wykonawcy prezentowali różne nurty muzyczne: rock, blues, poezja śpiewana, a nawet... rap. Okazało się, że można rapować religijnie i to z powodzeniem, duet "Marysia i Przemek" z Sulęcina utworem On i tak kocha mnie zajął bowiem drugie miejsce w kategorii zespołów. Trzecie miejsce przypadło rockowemu "The Angels" z Bydgoszczy, natomiast pierwsze - rzeszowskiemu zespołowi "Z Kartonu". W kategorii soliści trzecia nagroda powędrowała do Anastazji Łazińskiej z Krasnojarska, drugą otrzymała Marta Masłowska ze Szczecina, a pierwszą ex aequo Sylwia Pogwizd z Lublina oraz Karolina Woźniak z Gietrzwałdu. Główną nagrodę - Grand Prix Festiwalu "Pokój i Dobro" przyznano Piotrowi Kędziorze ze Starachowic. Młodzi artyści wystąpili podczas dwóch koncertów w amfiteatrze obok takich gwiazd, jak: zespół "Houk", Mieczysław Szcześniak, Beata Bednarz z "Gaude Band" czy Adam Szewczyk, których piosenki podrywały do zabawy publiczność, niezależnie od wieku. W konkursie poezji zwyciężył wiersz Pieśń o św. Franciszku Jarosława Pisarkiewicza z Łęczycy. Ale "Pokój i Dobro" to nie tylko muzyka i poezja. Koncertom towarzyszyły liczne spotkania modlitewne i formacyjne prowadzone przez franciszkanów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

XX-lecie Ruchu Apostolatu Maryjnego

Reklama

"Rozwój Apostolatu Maryjnego w Polsce stanowi widomy znak działania łaski Bożej i opieki Matki Najświętszej. Rok 2000, w którym Apostolat obchodzi 20-lecie działalności jest czasem szczególnej łaski. Życzę, by przejawiała się ona w każdej formie ewangelizacyjnego trudu podejmowanego przez członków Apostolatu" - napisał w swym liście skierowanym do uczestników Jubileuszowego Sympozjum Apostolatu Maryjnego Prymas Polski - kard. Józef Glemp. Sympozjum odbyło się w Domu Rekolekcyjnym w Kaniach pod Warszawą w dniach 17-20 sierpnia 2000 r. W spotkaniu wzięło udział ponad 50 moderatorów Ruchu z całego kraju. Obradom przewodniczył ks. prof. Teofil Hermann - dyrektor krajowy Apostolatu Maryjnego. W programie znalazły się modlitwy, Eucharystia, Droga Krzyżowa, wykłady, konwersatoria i dyskusje. Referat wprowadzający nt.: Apostolat Maryjny w dudziestolecie swej działalności wygłosił ks. prof. T. Hermann. W Kaniach gościł też o. prof. Jacek Salij, który przedstawił wykład pt: Matka Boża w Nowym Testamencie.
Podczas Sympozjum zarysowano program działania na najbliższe miesiące i lata, zaakcentowano konieczność kształcenia animatorów Ruchu w całym kraju oraz postanowiono, że spotkania całego Apostolatu będą się odbywały co roku, a nie jak dotychczas co 5 lat. Obecnych zaproszono na uroczystość Triduum w Roku Jubileuszowym, które trwać będzie od 27 do 29 listopada w Centralnym Ośrodku Apostolatu Maryjnego przy ul. Radnej 14 w Warszawie.

I Gwiaździsty Zlot Turystyczny szlakami Jana Pawła II

Reklama

Pierwszy Gwiaździsty Zlot Turystyczny szlakami Jana Pawła II rozpocznie się 14 września br. w Krakowie. Uczestnicy zlotu mają do wyboru 6 tras pieszych i 8 rowerowych. Wszystkie prowadzą po ulubionych miejscach wędrówek Karola Wojtyły oraz spotkań Jana Pawła II z rodakami w Krakowie, Wadowicach i na Podhalu.
"Karol Wojtyła był zapalonym turystą, uwielbiał czynny wypoczynek. Nasz zlot nawiązuje do takiej postawy" - powiedział Adam Barski z Małopolskiego Centrum Informacji Turystycznej. Stwierdził, iż propagowanie zamiłowania do wypoczynku w ruchu wiąże się także z utrwalaniem, zwłaszcza wśród młodzieży, postaw miłości i przyjaźni, bezinteresownej pomocy słabszym oraz wrażliwości na piękno natury.
Zlot szlakami Jana Pawła II ma charakter otwarty. Swoje uczestnictwo w zlocie można zadeklarować nawet w dniu wymarszu. Trasy nie wymagają szczególnego przygotowania kondycyjnego. To nie będzie maraton, ale okazja do refleksji, nawiązania przyjaźni i podziwiania malowniczych zakątków Małopolski i Podhala - mówią organizatorzy zlotu.
Trasy biegną m.in. przez Wadowice, Krościenko, Ludźmierz, Rabkę, Niedzicę, Prehybę, Stary Sącz. Organizatorzy zapewniają opiekę medyczną, zakwaterowanie na polach namiotowych, bezpłatny przewóz sprzętu biwakowego i posiłek turystyczny. Uczestnicy winni zabrać ze sobą podstawowe wyposażenie turystyczne: materac lub karimatę, namiot, śpiwór. Zlot zakończy się 16 września w Zakopanem uroczystą Mszą św., odprawioną w intencji Ojca Świętego w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

O. JERZY TOMZIŃSKI - paulin

Uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej

Odpustowa uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej, obchodzona 26 sierpnia, poprzedzona była Nowenną. Każdego dnia wieczorem sprawowana była na Szczycie koncelebrowana Eucharystia. W pierwszych siedmiu dniach przewodniczyli jej duszpasterze częstochowskich parafii. Ósmego dnia głównym celebransem był abp Władysław Ziółek, ordynariusz archidiecezji łódzkiej, natomiast na zakończenie Nowenny, w wigilię uroczystości, Eucharystię sprawował bp Jan Chrapek, ordynariusz diecezji radomskiej. Przed nowennową Mszą św. o. Zachariasz Jabłoński miał zawsze prelekcję na temat dziejów Jasnej Góry. Słowo Boże o duchowym znaczeniu Sanktuarium narodowego na progu III tysiąclecia głosił o. Sebastian Matecki, prefekt kleryków paulińskich z Krakowa. Św. Liturgii towarzyszyły śpiewy jasnogórskich chórów: Mieszanego, Kwartetu, Oktetu, Cameraty, Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza oraz Misjonarzy Krwi Chrystusa. W każdym dniu Nowenny przychodzili kolejno w pielgrzymce wspólnie z duszpasterzami wierni z 49 częstochowskich parafii.
25 sierpnia na Nowennę przybyła archidiecezjalna procesja maryjna. Wyruszyła z metropolitalnej bazyliki częstochowskiej. Przewodniczył jej abp Stanisław Nowak wspólnie z bp. Janem Wątrobą, z przedstawicielami trzech kapituł: archikatedralnej, wieluńskiej i zawierciańskiej. W procesji uczestniczyło także duchowieństwo diecezjalne i zakonne, siostry zakonne, inne osoby konsekrowane, stowarzyszenia katolickie oraz wierni z Częstochowy i pielgrzymi.
Po umieszczeniu przy ołtarzu na Szczycie niesionej w procesji kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej całe zgromadzenie powitał podprzeor - o. Marian Lubelski. Uroczystej Liturgii przewodniczył bp Chrapek. Słowo Boże wygłosił bp Adam Śmigielski - ordynariusz diecezji sosnowieckiej, a modlitwę apelową odmówił abp Nowak.
Patronalna uroczystość Imienin Matki i Królowej Jasnogórskiej, poprzedzona całonocnym czuwaniem pielgrzymów z: Sulejowa, Milejowa, Przedborza, Głowna i Pomocników Maryi Matki Kościoła z Warszawy, rozpoczęła się tradycyjnym śpiewem Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, odsłonięciem Cudownego Obrazu oraz Mszą św. - Prymarią, którą odprawił i kazanie wygłosił o. Jan Pach.
Na odpustowej Sumie, sprawowanej na Szczycie o godz. 11.00, zgromadziło się około 150 tys. wiernych wraz z licznymi przedstawicielami władz świeckich i duchownych. Byli m.in. marszałek Sejmu Maciej Płażyński z żoną i wojewoda katowicki Marek Kępski z żoną oraz kilku senatorów i posłów, a także reprezentantów władz na szczeblu rządowym, wojewódzkim i samorządowym. Wśród duchowieństwa byli członkowie kapituł archidiecezji częstochowskiej, różnych zakonów, zgromadzeń i instytutów świeckich życia konsekrowanego na czele z przewodniczącym Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich - ks. Czesławem Parzyszkiem i przewodniczącą Konferencji Wyższych Przełożonych Zgromadzeń Żeńskich - s. Jolantą Olech. Obecni byli członkowie ruchów i stowarzyszeń, wśród nich Civitas Christiana, a także osoby ze świata nauki, kultury i katolickich mediów z Niedzielą na czele.
W koncelebrze kardynałów Franciszka Macharskiego i Henryka Gulbinowicza oraz 52 arcybiskupów i biskupów z nuncjuszem apostolskim - abp. Józefem Kowalczykiem i metropolitą częstochowskim - abp. Stanisławem Nowakiem oraz 80 kapłanów Eucharystię sprawował łaciński patriarcha Jerozolimy Michel Sabbah. Całe zgromadzenie liturgiczne, w tym Episkopat Polski, który na Jasnej Górze w wigilię uroczystości obradował na 307. zebraniu plenarnym, powitał generał Zakonu Paulinów - o. Stanisław Turek. Przypomniał słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, który stwierdził, że Jasna Góra jest sercem Kościoła i Ojczyzny. Na zakończenie powiedział: " Królowo Jasnogórska, niech ci, którzy przychodzą do Ciebie i proszą ze łzami, byś im Boga na nowo dała, wrócą do domu odnowieni, niech poczują się braćmi, niech zostaną wierni Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie". Kazanie wygłosił Prymas Polski - kard. Józef Glemp. Po wyznaniu wiary Ksiądz Prymas odczytał tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu z 26 sierpnia 1956 r. Przed liturgicznym błogosławieństwem przemówił Patriarcha Jerozolimy. Podziękował Księdzu Prymasowi za zaproszenie do Polski i na Jasną Górę. Wspomniał, że przybywa z miejsca, gdzie toczą się walki między dwoma narodami, gdzie Jerozolima oczekuje na pokój. Prosił wiernych o modlitwę w intencji odzyskania pokoju dla Jerozolimy. W czasie Mszy św. śpiewał chłopięcy chór Poznańskie Słowiki pod dyrekcją prof. Stefana Stuligrosza, który obchodził 80. urodziny i 60. rocznicę pracy artystycznej i wychowawczej. Śpiewał także pauliński tercet: o. Sebastian Matecki, o. Nikodem Kilnar i o. Jacek Łęski. Rolę komentatora pełnił o. Kamil Szustak.
Po południu o. Marek Dutkiewicz z młodzieżą duszpasterstwa jasnogórskiego odprawił nabożeństwo Drogi Krzyżowej na wałach. Różaniec z wiernymi odmówił o. Sylwester Kopyt. Z okazji 80. urodzin prof. Stefana Stuligrosza w Auli o. Kordeckiego odbył się koncert Poznańskich Słowików. Po tradycyjnej procesji eucharystycznej po wałach, prowadzonej przez definitora generalnego - o. Efrema Osiadłego i po powitaniu przez przeora - o. Izydora Matuszewskiego Mszę św. na Szczycie odprawił i kazanie wygłosił abp Stanisław Nowak. Modlitwę apelową odmówił o. Efrem.

Jednym zdaniem

Msza św. odprawiona 31 sierpnia br. na placu Solidarności w Gdańsku pod przewodnictwem Prymasa Polski była głównym momentem kościelnych obchodów 20-lecia powstania "S". W Stoczni Gdańskiej odbył się XII Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "S". Jego uczestnicy wystosowali specjalne przesłanie do Jana Pawła II. Lech Wałęsa otworzył wystawę pt. Drogi do wolności.

W dniach 31 sierpnia - 3 września br. odbyło się w Gdańsku Święto Człowieka - międzynarodowe forum jubileuszowe poświęcone prawom i powinnościom człowieka. Złożyły się nań dyskusje, przesłania autorytetów oraz Msze św. i koncerty.

Wyznawcy prawosławia obchodzili święto Zaśnięcia Bogurodzicy. W Bielsku Podlaskim obchodom przewodniczył zwierzchnik Cerkwi w Polsce, metropolita Sawa.

Zmarł ks. prof. Tadeusz Witkowski - psycholog, twórca lubelskiej szkoły psychologii rehabilitacji.

W Polsce przebywali: premier Hiszpanii Jose Maria Aznar i przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Nicole Fontaine, która m.in. rozmawiała z rządzącymi RP nt. stanu przygotowań naszego kraju do członkostwa w UE. Premier Aznar i Jerzy Buzek ustalili, że 2001 r. zostanie ogłoszony w Hiszpanii Rokiem Polski.

Międzynarodową Federację Związków Tatarów Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy powołano w Sokółce (woj. podlaskie). Będzie ona m.in. zajmować się podtrzymywaniem tradycji tatarskich oraz utrzymywaniem kontaktów z diasporami tatarskimi w świecie.

Janusz Steinhoff, wicepremier i minister gospodarki, poinformował, że rząd nie zwiększy bezcłowego kontyngentu na import zbóż konsumpcyjnych, nie zawiesi też ceł na niektóre produkty rolne.

Od września br. przy MSWiA rozpoczął działalność Wydział ds. Sekt. Jego zadaniem jest gromadzenie i analiza informacji o działalności sekt oraz opracowywanie programów i koordynowanie działań państwa z organizacjami pozarządowymi w sprawach związanych z sektami.

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 13 kandydatów w wyborach prezydenckich; wcześniej złożyli oni listy z wymaganą liczbą 100 tys. podpisów.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski oświadczył, że "jako kandydat na prezydenta" jest krytyczny wobec ustawy uwłaszczeniowej.

Andrzej Lepper, lider "Samoobrony" i kandydat na prezydenta, spędził kilka dni w areszcie - za niestawienie się na procesie w sprawie nielegalnej blokady terminalu celnego w Świecku.

Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej zdecydowało, że IPN przejmie całość akt służb specjalnych PRL od ich dotychczasowych dysponentów - m.in. od UOP i WSI. Archiwa instytucji centralnych PRL przechowywane będą w Warszawie (archiwa IPN będą również w 10 oddziałach terenowych).

Trzech szefów pruszkowskiej mafii i kilku innych członków tego gangu, zatrzymanych przez policję, aresztował Sąd Rejonowy w Warszawie. Przed sądem stanie też 17 osób oskarżonych o udział w " łódzkiej ośmiornicy".

50 autobusów i 5 tramwajów zdemolowali uczestnicy finałowego koncertu "Inwazji Mocy" Radia RMF FM w Krakowie.

Ustalono, że radomski "Łucznik" będzie produkował broń na zamówienie MON oraz MSWiA. Restrukturyzacja "Łucznika" będzie kosztować 2,7 mln zł; z 1,8 tys. pracowników zatrudnienie straci 600 osób.

Wystawę zdjęć wykonanych podczas polskiej Narodowej Pielgrzymki do Rzymu otwarto w hali przylotów lotniska Okęcie.

Znów zdrożały benzyna i olej napędowy (od 3 do 8 gr na litrze).

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. Waldemar Cisło rezygnuje

2024-09-17 11:14
Ks Waldemar Cisło

Katarzyna Cegielska

Ks Waldemar Cisło

Ks. Waldemar Cisło zrezygnował z funkcji dyrektora polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, którego celem jest pomoc chrześcijanom na całym świecie. Duchowny pełnił tę funkcję od 2006 r.

Więcej ...

Głuchołazy: dzięki ofiarności parafian udało się ocalić kościół św. Wita

2024-09-18 13:03

PAP/Michał Meissner

Proboszcz parafii św. Wita w Głuchołazach ks. Tomasz Struzik powiedział PAP w środę, że dzięki ofiarności parafian w dużej mierze udało się ocalić główny kościół w mieście. Dużo bardziej ucierpiały dwie inne świątynie.

Więcej ...

S. Jarkowska: siostry zakonne też doświadczają przemocy. Ważne, by znać jej symptomy – by pomagać

2024-09-18 21:59

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że siostry zakonne też doświadczają przemocy oraz, że ważne jest by umieć czytać sygnały, które o tej przemocy mogą świadczyć, po to, by pomagać - mówiła s. Agnieszka Jarkowska SCdSC podczas 149. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce. W rozmowie z KAI s. Jarkowska wyjaśniała m.in. czym jest przemoc duchowa i jak bardzo trzeba uważać, by nie wkraczać w czyjeś sumienie i intymną relację z Bogiem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie PFROŻ w obronie praworządnego państwa prawa

Kościół

Oświadczenie PFROŻ w obronie praworządnego państwa prawa

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. nieprawidłowego...

Wiadomości

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. nieprawidłowego...

Radochów. Powódź zniszczyła 75 procent wioski

Niedziela Świdnicka

Radochów. Powódź zniszczyła 75 procent wioski

Św. Stanisław Kostka

Niedziela Świdnicka

Św. Stanisław Kostka

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Kościół

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Niedziela Świdnicka

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Kościół

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Niedziela Świdnicka

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...