Reklama

Prosto z mostu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zbliżają się wybory samorządowe. Kto wie, czy z punktu widzenia mieszkańców gmin, powiatów i województw nie są one ważniejsze od wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Dotyczą bowiem osób, które będą podejmować decyzje najbliżej nas, w naszych małych ojczyznach.

Nikt rozsądny nie kwestionuje dzisiaj idei samorządności. Mało tego, mówi się nawet, że pierwsza reforma samorządowa (wprowadzająca samorządowe gminy) była najbardziej udaną reformą III Rzeczypospolitej. Upodmiotowiła społeczeństwo, bo to od jego wyborów, a nie od woli jakiejkolwiek partii zaczął zależeć skład rady tej czy innej gminy. Ideałem byłoby, gdyby do organów władzy samorządowej wchodzili tylko ludzie kompetentni, uczciwi i bezinteresowni. Ale i tak dobro, które dokonało się poprzez dotychczasowe działanie samorządów gminnych ( miejskich i wiejskich) jest nie do przecenienia.

Pamiętamy, jakie kontrowersje budziło 4 lata temu wprowadzenie kolejnych szczebli samorządu - powiatowego i wojewódzkiego. Można powiedzieć tak - idea była dobra, gorzej z jej realizacją. A wpłynęły na to dwa, wiążące się ze sobą czynniki: mieszanie się polityki do spraw samorządowych i przekonanie polityków o omnipotencji państwa. Upolitycznienie samorządów (myślę o samorządowych powiatach i województwach) spowodowało, że już u początków ich funkcjonowania stały się one areną ostrych sporów, które nic nie miały wspólnego z ideą służby samorządowej. Nacisk tzw. wielkiej polityki nasilił się po ostatnich wyborach parlamentarnych, kiedy to zwycięskie ugrupowanie - SLD - " nabrało apetytu" na pełnię władzy. Najpierw wybory samorządowe miały być przyśpieszone (wbrew Konstytucji, ale kto by się tam takimi szczegółami przejmował). Gdy to się nie udało, postanowiono "pomajstrować" przy ordynacji wyborczej. Najważniejszy miał być postulat bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Większość społeczeństwa jest za takim rozwiązaniem. Jednak to co proponuje lewica, grozi chaosem i paraliżem samorządów, a w konsekwencji ich ubezwłasnowolnieniem i powrotem do centralizmu państwowego. Ale może właśnie o to chodzi?

Demokracja samorządowa jeszcze u nas nie okrzepła. Jeszcze nie ma nawyku myślenia, że o wielkich sprawach - obronności i bezpieczeństwa narodowego, sojuszy i współpracy międzynarodowej, podatków - decyduje, owszem, państwo, ale o reszcie chcemy decydować sami, poprzez naszych, wyposażonych w odpowiednie kompetencje przedstawicieli w gminach, powiatach, najwyżej w województwach. Wmawia się nam, że przecież " państwo wie lepiej". Ta omnipotencja państwa najbardziej była i jest widoczna w sposobie finansowania samorządów. Wystarczy spojrzeć na proporcje składników tworzących ich dochody; na przygniatającą przewagę subwencji i dotacji z budżetu państwa, by zrozumieć, że w gruncie rzeczy władza centralna trzyma samorządy "na uwięzi", a tę zawsze można ukrócić (lub dołożyć samorządom zadań, nie dając pieniędzy) . Szkoda, że z przekonania o omnipotencji państwa nie potrafiła zrezygnować poprzednia ekipa rządowa. Ale teraz trzeba już bić na alarm, bo centralizm państwowy "made in SLD" wdziera się w różne sfery życia społecznego niczym lawa.

Szanujmy państwo, ale nie rezygnujmy z budowy społeczeństwa obywatelskiego. Społeczeństwo - odpowiedzialne, aktywne, świadome swoich praw i obowiązków - jest dla państwa bezcennym skarbem, od którego zależy pomyślność nas wszystkich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Agnieszka Chrostowska z zespołu Siewcy Lednicy: Mimo nowotworu - idę bez lęku

2024-05-31 22:54
Agnieszka Chrostowska

Archiwum prywatne

Agnieszka Chrostowska

Agnieszka Chrostowska – jej głos znają wszyscy, którzy choć raz pojechali na spotkanie ewangelizacyjne na Polach Lednickich. Dziś swoim życiem udowadnia, że ufa w plan Boga dla siebie, choć jest to plan niełatwy, bo naznaczony chorobą nowotworową.

Więcej ...

Międzynarodowe spotkanie chórów w Watykanie – 4 tysiące uczestników

2024-05-31 17:10

Adobe Stock

Około 4000 chórzystek i chórzystów z całego świata spodziewanych jest w Watykanie od 7 czerwca. Poinformował o tym Riccardo Rossi, kierownik ds. komunikacji IV Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego, w dzisiejszej rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress w Rzymie. Trzydniowy festiwal chórów jest zorganizowany w związku z 40-leciem istnienia rzymskiego chóru diecezjalnego.

Więcej ...

XXIII Radomszczańskie Dni Rodziny - Słowo pasterskiego zaproszenia

2024-06-01 13:57
Rozpoczęcie XXI Radomszczańskich Dni Rodziny, 5 czerwca 2022

Maciej Orman/Niedziela

Rozpoczęcie XXI Radomszczańskich Dni Rodziny, 5 czerwca 2022

XXIII Radomszczańskie Dni Rodziny - Słowo pasterskiego zaproszenia dla wspólnot parafialnych miasta Radomska i całego Regionu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Budzik o ks. Chmielewskim: docierały do nas...

Kościół

Abp Budzik o ks. Chmielewskim: docierały do nas...

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Święty Justyn

Święci i błogosławieni

Święty Justyn

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz