Reklama

Dlaczego będę głosować na Mariana Krzaklewskiego

Niedziela Ogólnopolska 39/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

LIDIA DUDKIEWICZ: - Należy Pani do sztabu wyborczego Mariana Krzaklewskiego - dlaczego zdecydowała się Pani zaangażować tak wyraźnie po stronie przewodniczącego "Solidarności"?

SENATOR KRYSTYNA CZUBA: - Mariana Krzaklewskiego poznałam osobiście w 1993 r. Rozpoczynał wówczas działalność jako przewodniczący "Solidarności". Nie było łatwo kierować "Solidarnością" po legendarnym Lechu Wałęsie. Marian Krzaklewski sam mówił, że został wybrany prawie przypadkowo. Nie miał "kombatanckich papierów". Zaangażował się w pracę naukową i działalność związkową. Od początku wiele kręgów patrzyło nieprzychylnym okiem na młodego, mało znanego człowieka. Mówiono: pewny siebie, zarozumiały, niesprawdzony.
Pracowałam wówczas w Stowarzyszeniu Rozgłośni Katolickich VOX. Pomyślałam, że trzeba poznać Mariana Krzaklewskiego, pytając o rodzinę. Sądzę, że takie rozpoznanie jest najbliższe prawdy. Pojechałam do Gdańska, wcześniej przedstawiając prośbę o wywiad. Przyjął mnie serdecznie i zwyczajnie. Mówił także bardzo zwyczajnie o swoich radościach i potknięciach. Mówił o żonie i synach. Ślub Maryli i Mariana Krzaklewskich miał miejsce 11 listopada. Datę tę wyznaczyli świadomie, aby powiedzieć i zawsze przypominać sobie, że są związani z Niepodległą Ojczyzną. Rodzice Maryli i Mariana pochodzą z Kresów. Maryla jest magistrem rehabilitacji ruchowej. Postawiła na rodzinę. Od lat niemal sama wychowuje synów, bo mąż ani w sercu, ani w rozkładzie dnia nie rozdziela rodziny i Ojczyzny. Czasem jest to tematem sprzeczek czy niezadowolenia żony. Jak bardzo jednak mąż ceni rodzinę - widać nawet w jego haśle wyborczym. Marian chwali żonę za lojalność i konsekwencję. Docenia to, że zależy jej na domu. Pani Maryla jest bardzo elegancką, atrakcyjną kobietą. Synom - Michałowi i Piotrowi - Marian Krzaklewski poświęca czas w niedzielę. Wspominając własne dzieciństwo - dom z ogrodem i wspólne zbieranie jabłek - Marian Krzaklewski wie, że nie dorównuje swoim rodzicom w wychowaniu dzieci.
Matka M. Krzaklewskiego do niedawna prowadziła domowy telefon zaufania dla obrony życia. Poznałam ją w Rzeszowie. Pokazywała albumy rodzinne, mówiła o troskach i niepowodzeniach, trochę o radościach.
Ojciec - dyrektor szpitala, lekarz - więziony był w 1940 r. w stalinowskim więzieniu w Rzeszowie. Za obronę życia nienarodzonych został usunięty ze szpitala. Jako jeden z pierwszych w Polsce podejmował w parafiach w Rzeszowskiem tematykę obrony życia nienarodzonych.
Znam też siostrę Mariana - Barbarę - posłankę na Sejm, także obrończynię życia nienarodzonych. Miałam okazję poznać braci Mariana. Sądzę, że rodziny Krzaklewski wstydzić się nie musi. Za mało ją tylko pokazuje.
Trzeba pamiętać, że podobnie jak przy wyborze męża czy żony poznaje się ich rodziny - tak, gdy chce się wybrać prezydenta Polski, trzeba także przyjrzeć się rodzinie kandydata. Skąd pochodzą, kim są? Prawdziwi, zwyczajni - czy udają?

- W Polsce jest wielu ludzi mających dobre rodziny chrześcijańskie i polskie korzenie. Zapewne są i tacy wśród kandydujących na prezydenta. To jednak nie wystarcza.

- Oczywiście, że nie wystarcza. Marian Krzaklewski pokazał, co potrafi. Przed wyborami parlamentarnymi w 1997 r. pozbierał polską prawicę i spowodował jej zjednoczenie. Nie było to łatwe. Wydawało się prawie niemożliwe. Prawica się dopiero tworzyła, istniało kilkadziesiąt, a może więcej, partii i partyjek. Niektóre śmieszne, nawet w nazwie. Uporządkowanie sceny politycznej, tak aby się z nas nie śmiano i abyśmy sami się nie śmiali i nie płakali na przemian, było konieczne. Marian Krzaklewski próbował łączyć skrajności: "ogień i wodę". Wielu mówiło, że to bez sensu. Nie sądzę, że "bez sensu". Polacy są indywidualistami. Wszyscy muszą znaleźć dla siebie miejsce w preferencjach politycznych i wyborczych. Ten indywidualizm nam nie pomaga, ale musimy z nim żyć. Musimy też starać się wzajemnie rozumieć. Myślę, że taka szeroka formuła jest potrzebna i konieczna. Warto też przypomnieć, że polska prawica ma dopiero 10 lat - to " dziecko", które rośnie i dojrzewa.

- W AWS znalazło się także SKL. Członkowie tego ugrupowania są także w wyborach prezydenckich, a przecież kontestowali program Mariana Krzaklewskiego?

- To prawda, że kontestowali, ale nie wszyscy. SKL - jak wszystkie ugrupowania - charakteryzuje się dużą różnorodnością. Do SKL należy znakomity katolik, obrońca rolników, poseł z łomżyńskiego. Jest minister kultury, zakorzeniony w polskiej tradycji, który kocha narodowe dziedzictwo.
W każdym ugrupowaniu znajdują się ludzie o różnym formacie. Niestety, indywidualizm i ambicje w każdym ugrupowaniu są potężne. I dają o sobie znać. Czasem nie potrafimy porozumieć się z powodu pychy i zazdrości. To nasze grzechy. Zdarza się, że Polacy piją, kłócą się, ale w ostatniej chwili mobilizują siły. Przypomnę, że o zdradę został oskarżony nawet Tadeusz Kościuszko. Był więźniem cara Rosji, a oskarżono go o kolaborację z carem.

- Dziękuję za rozmowę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Turzyński do Polonii i Polaków za granicą: Jesteście integralną częścią naszej Ojczyzny

2024-05-01 20:00

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Pamiętamy o Was i chcemy Wam powiedzieć, że jesteście częścią integralną naszej wspaniałej Ojczyzny - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podziękował środowiskom polonijnym za pielęgnowanie kultury polskiej i przekazywanie jej młodemu pokoleniu.

Więcej ...

Rozważania na nabożeństwa majowe będą dotyczyć ks. Popiełuszki

2024-04-30 20:56
Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki w czasie nabożeństw majowych w Kościele katolickim w Polsce czytane będą rozważania poświęcone życiu i działalności zamordowanego kapłana.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst