Reklama

Dni Wielkiego Jubileuszu - Katechezy o Trójcy Świętej (22)

Doświadczenie Boga Ojca w Chrystusie i w Duchu Świętym

Niedziela Ogólnopolska 41/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1. Rozpoczęliśmy to nasze spotkanie pod pieczęcią Trójcy Świętej, określoną w sposób zdecydowany i jasny w słowach Apostoła Pawła w Liście do Galatów (por. 4, 4-7). Wlewając w serca chrześcijan Ducha Świętego, Ojciec dokonuje i objawia usynowienie, które uzyskał dla nas Chrystus. Duch bowiem "wspiera swym świadectwem naszego ducha, że jesteśmy dziećmi Bożymi" (Rz 8, 16). Zapatrzeni w tę prawdę jak w gwiazdę polarną wiary chrześcijańskiej, zastanowimy się nad pewnym egzystencjalnym aspektem naszej komunii z Ojcem przez Ducha Świętego.
2. Sposób ujmowania Boga właściwy chrześcijanom jest nieodłącznie związany z Chrystusem. On jest Drogą i nikt nie idzie do Ojca inaczej, jak tylko przez Niego (por. J 14, 6). Apostołowi Filipowi, który Go prosi: "Pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy", Jezus oświadcza: "Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca" (J 14, 8-9). Chrystus, umiłowany Syn (por. Mt 3, 17; 17, 5), w całym tego słowa znaczeniu objawia Ojca. Prawdziwe oblicze Ojca objawia nam tylko Ten, "który jest w łonie Ojca". Oryginalne greckie wyrażenie z Ewangelii Janowej (por. 1, 18) wskazuje na głęboki i z istoty dynamiczny związek miłości, życia Ojca z Synem. Ten związek Słowa przedwiecznego obejmuje ludzką naturę, którą przyjął On we Wcieleniu. Dlatego doświadczenia Boga w chrześcijańskiej optyce nigdy nie można sprowadzać do ogólnikowego " poczucia boskości", ani też nie można uniknąć pośrednictwa człowieczeństwa Chrystusa, jak to wspaniale wykazali najwięksi mistycy: św. Bernard, św. Franciszek z Asyżu, św. Katarzyna Sieneńska, św. Teresa z Avila czy tak wielu nam współczesnych zakochanych w Chrystusie od Karola de Foucauld do św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein).
3. W każdym autentycznym doświadczeniu chrześcijańskim widoczne są różne aspekty świadectwa Jezusa wobec Ojca. Zaświadczył On przede wszystkim, że Ojciec znajduje się u źródeł Jego nauczania: " Moja nauka nie jest moją, lecz Tego, który Mnie posłał" (J 7, 16). To, co On dał poznać, jest dokładnie tym, co "usłyszał" od Ojca (por. 8, 26; 15, 15; 17, 8. 14). Chrześcijańskie doświadczenie Boga może się więc jedynie rozwijać w całkowitym związku z Ewangelią.
Chrystus skutecznie zaświadczył także o miłości Ojca. We wspaniałej przypowieści o synu marnotrawnym Jezus ukazuje Ojca zawsze oczekującego na grzesznego człowieka, który powraca w Jego objęcia. W Ewangelii Janowej kładzie On nacisk na Ojca, który kocha ludzi: "Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał" (J 3, 16). I dalej: "Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go, i przyjdziemy do niego, i będziemy u niego przebywać" (J 14, 23). Ten, kto prawdziwie doświadcza miłości Bożej, musi ciągle z nowym wzruszeniem powtarzać zawołanie z Pierwszego Listu Jana: "Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi i rzeczywiście nimi jesteśmy!" (1 J 3, 1). W tym świetle możemy zwrócić się do Boga z czułym, spontanicznym, intymnym zawołaniem: Abba, Ojcze. Pojawia
się ono ustawicznie na ustach wierzącego, który czuje się synem, jak nam to przypomina św. Paweł w tekście, od którego rozpoczęliśmy nasze spotkanie (por. Ga 4, 4-7).
4. Chrystus daje nam samo życie Boga, życie, które przekracza czas i wprowadza nas w tajemnicę Ojca, w Jego radość i nieskończone światło. Świadczy o tym Ewangelista Jan, przekazując podniosłe słowa Jezusa: "Jak Ojciec ma życie w sobie, tak również sprawił, żeby i Syn miał życie w sobie samym" (J 5, 26). "To bowiem jest wolą Ojca mego, aby każdy, kto widzi Syna i wierzy w Niego, miał życie wieczne. A Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym... Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie" (J 6, 40. 57).
To uczestnictwo w życiu Chrystusa, które czyni nas "synami w Synu", jest możliwe dzięki darowi Ducha Świętego. Apostoł ukazuje nam bowiem nasze bycie dziećmi Bożymi w ścisłym związku z Duchem Świętym: "Wszyscy, których prowadzi Duch Boży, są synami Bożymi" (Rz 8, 14). Duch wprowadza nas w związek z Chrystusem i z Ojcem. " W tym Świętym Duchu, który jest Darem przedwiecznym, Bóg Trójjedyny otwiera się dla człowieka, dla ducha ludzkiego. Ukryte tchnienie Ducha Bożego powoduje, iż duch ludzki otwiera się również wobec zbawczego i uświęcającego samootwarcia się Boga. (...) W komunii łaski z Trójcą Świętą rozszerza się niejako wewnętrzna ´przestrzeń życiowa´ człowieka, wyniesiona do nadprzyrodzonego życia Bożego. Człowiek żyje w Bogu i z Boga: żyje według Ducha i dąży do tego, czego chce Duch" (Dominum et vivificantem, nr 58).
5. Dla chrześcijanina, oświeconego łaską Ducha Świętego, Bóg objawia się prawdziwie w swoim ojcowskim obliczu. Do Niego może się on zwracać z ufnością, o której zaświadcza św. Teresa z Lisieux w tym mocnym fragmencie z jej autobiografii: "Mały ptaszek chciałby pofrunąć ku jaśniejącemu słońcu, które zachwyca jego oczy. Chciałby naśladować orły, swoich braci, których obserwuje, jak szybują w przestworzach aż do Boskiego ognia Trójcy (...). Ale, niestety, wszystko to, co może uczynić, to wznieść swoje małe skrzydełka; szybowanie w locie przekracza jednak jego małe możliwości (...). A więc pozostaje mu z odwagą wpatrywać się w Boskie słońce; nic nie może go przestraszyć, ani wiatr, ani deszcz" (Manuscrits autobiographiques, Paryż 1957, s. 231).

Z oryginału włoskiego tłumaczył o. Jan Pach - paulin

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Łopatyńska – Matka Pocieszenia i Wygnańców

2024-10-18 20:50

Red

Matko, pociesz nas – zawierzamy Ci nasze „trudne dziś” a także „niepewne jutro”, prowadź nasz Naród przez codzienność tak, jak prowadziłaś go przez wiele bolesnych dziejów. Bądź nam nadal Królową i Matką, naszym Pocieszeniem i naszą Orędowniczką. Pełni dziecięcej ufności wołamy do Ciebie:

Więcej ...

Nieznane fakty z życia bł. ks. Popiełuszki

Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Księdza Jerzego Popiełuszki

Ks. Jerzy Popiełuszko zmienił swoje imię dopiero w wieku 23 lat. Jego świętość widoczna była w zwykłej codzienności. Ludzie lgnęli do niego, dawał im nadzieję w czasie kiedy najbardziej tego potrzebowali.

Więcej ...

Tysiące ludzi na Marszu Papieskim

2024-10-19 15:04

PAP/Radek Pietruszka

"Jest to wielki sukces ks. Jerzego. Po 40 latach jego myśl tu jednoczy ludzi. Minęło 40 lat. Młodsi ludzie nie mieli szansy go poznać, ale wszyscy słyszymy jego głos, jego nauki, i one potrafią tysiące ludzi zjednoczyć, sprowadzić do tego, że są teraz razem", mówił na chwilę przed rozpoczęciem Narodowego Marszu Papieskiego Tomasz Sakiewicz, szef Republiki.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Tragiczny karambol na S7. Zderzyło się ponad 20...

Wiadomości

Tragiczny karambol na S7. Zderzyło się ponad 20...

Tysiące ludzi na Marszu Papieskim

Kościół

Tysiące ludzi na Marszu Papieskim

Nowenna do św. Jana Pawła II

Modlitwa

Nowenna do św. Jana Pawła II

Norwegia: ekumeniczna deklaracja o ideologii gender

Europa

Norwegia: ekumeniczna deklaracja o ideologii gender

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Wiara

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

SDP domaga się natychmiastowego zwolnienia księdza...

Kościół

SDP domaga się natychmiastowego zwolnienia księdza...

USA: wierni chcą zakończenia udzielania Komunii św. na...

Kościół

USA: wierni chcą zakończenia udzielania Komunii św. na...

To jej zwierzał się Jezus

Wiara

To jej zwierzał się Jezus

Zwolnienia grupowe nabierają tempa: 20 tys. pracowników...

Wiadomości

Zwolnienia grupowe nabierają tempa: 20 tys. pracowników...