Reklama

Kościół

Abp Marek Jędraszewski: Gdzie nie ma miejsca dla Boga, nie ma miejsca dla człowieka

Abp Marek Jędraszewski

flickr.com/archidiecezjakrakow

Abp Marek Jędraszewski

– Można Europę ocalić, można przywrócić jej autentycznego i pełnego mocy ducha, jeżeli Chrystus stanie się na nowo jej fundamentem, jej nadzieją, jej mocą w codziennych zmaganiach – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie rekolekcji dla Zakonu Rycerzy Jana Pawła II w papieskim sanktuarium na Białych Morzach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku Mszy św. 34 Rycerzy Jana Pawła II zostało promowanych na czwarty stopień rycerski „patriotyzm”. Bracia stali się rycerzami Matki Bożej. Istotą tego charyzmatu jest uczestnictwo w akcjach o charakterze patriotycznym, krzewienie w społeczeństwie wartości patriotycznych, cechowanie się szczególnym przywiązaniem do znaków i barw narodowych i wykazywanie się duchowością Maryjną.

W czasie homilii abp Marek Jędraszewski odwołując się do dramatycznego pytania Jezusa z dzisiejszej Ewangelii „coście zrobili z domu mojego Ojca?”, zwrócił uwagę, że podobne pytanie postawił św. Jan Paweł II w adhortacji apostolskiej Ecclesia in Europa: „co wyście zrobili z Europą, od swoich korzeni chrześcijańską?”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Cytując Ojca Świętego metropolita zwracał uwagę, że wiele Kościołów w Europie wystawionych jest na „pokusę gaszenia nadziei”, a czasy, w jakich żyjemy i związane z nimi wyzwania to „okres zagubienia”. Stanowione w Europie prawo często oderwane jest od życiodajnego źródła, jakim jest chrześcijaństwo przez co traci się więź między Chrystusem a codziennością. Dzieje się to do tego stopnia, że łatwiej przyznać się do tego, że jest się agnostykiem niż osobą wierzącą – niewiara jest czymś bardziej naturalnym niż wiara. Wraz z tym zagubieniem idzie w parze lęk przed przyszłością, utrata sensu życia.

Reklama

– Nie patrzy się na ludzką egzystencję jako całość – nie tylko w kategoriach życia od poczęcia do naturalnej śmierci, ale patrzy się na ludzką egzystencję jako na egzystencję człowieka samotnego, skazanego niejako na siebie samego, unikającego wręcz więzów solidarności i jedności z innymi ludźmi, przeciwnie – pogłębia się obojętność etyczna a wraz z nią gorączkowe zabieganie o własne interesy i przywileje – mówił arcybiskup zwracając uwagę, że taka postawa powoduje, że ludzie zostają samotni, pozostawieni sami sobie, bez wsparcia ze strony innych.

Dla Jana Pawła II jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy było „dążenie do narzucenia antropologii bez Boga i bez Chrystusa”. – Wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca dla Boga, nie ma miejsca dla człowieka – mówił abp Marek Jędraszewski wskazując na domaganie się prawa do aborcji, czyli zabijania najbardziej bezbronnych istot przez własne matki. „Zapomnienie o Bogu doprowadziło do porzucenia człowieka” – podkreślał za Janem Pawłem II abp Marek Jędraszewski i dodawał, że odrzucając Boga odrzuca się też fundament nadziei, której człowiek zaczyna szukać w pracoholizmie, alkoholizmie, narkotykach, seksoholizmie, itd.

Arcybiskup zwrócił uwagę, że papieski dokument powstał 18 lat temu, a zagrożenia i wyzwania, o których pisał Jan Paweł II są dziś jeszcze większe. – To, co Jan Paweł II opisywał 18 lat temu, nam Polakom wydawało się abstrakcyjne, a dziś wiemy, jak jest to bardzo aktualne – mówił metropolita. Odwołując się ponownie do adhortacji apostolskiej Ecclesia in Europa podkreślił, że Kościół po dwudziestu wiekach ma do zaofiarowania Europie to samo orędzie: Jezusa Chrystusa i Jego zbawienie, w którym jest źródło nadziei dla całego świata. – Można Europę ocalić, można przywrócić jej autentycznego i pełnego mocy ducha, jeżeli Chrystus stanie się na nowo jej fundamentem, jej nadzieją, jej mocą w codziennych zmaganiach – mówił metropolita.

Nawiązując do zawołania Rycerzy Jana Pawła II – „Vivat Jezus! Totus Tuus!”, arcybiskup zauważył, że to jest odpowiedź na to, co dzieje się w Europie – „Niech żyje Jezus!”. Metropolita zwrócił uwagę, że Rycerze Jana Pawła II są na najlepszej drodze, na wzór ich patrona – do Jezusa przez Maryję. Apelował o to, aby głos rycerzy był donośny i słyszalny w całym społeczeństwie, by był stanowczym „nie” wobec zła, które chce zalać nasz kraj, a jednocześnie wspaniałym orędziem, jak żyć, by się nie zagubić. – Ten głos waszej wiary i związanej z nią nadziei, musi być jak najbardziej słyszalny i dostrzegalny w waszym stylu myślenia, mówienia i postępowania. Polska czeka na wasz głos. Kościół oczekuje waszego głosu. Jan Paweł II Wielki, który jest waszym patronem pokłada w was nadzieję. Zróbcie wszystko, aby nigdy go nie zawieść – zakończył metropolita.

Podziel się:

Oceń:

2021-03-06 20:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski do młodych: Nie ma pełnego człowieczeństwa bez wiary w Pana Jezusa

Karol Porwich/Niedziela

– Nie ma pełnego człowieczeństwa bez wiary w Pana Jezusa, bo nie można siebie do końca zrozumieć bez Pana Jezusa – mówił abp Marek Jędraszewski do kandydatów do bierzmowania z parafii św. Brata Alberta w Krakowie.

Więcej ...

Czy należy modlić się do Maryi?

2025-04-04 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Czy oddawanie czci należy się tylko Panu Bogu? Po co pośrednictwo Maryi? Czy w ogóle powinniśmy się do niej modlić?

Więcej ...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

2025-04-04 23:53
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Ministerstwo Edukacji Narodowej z jednej strony zapewnia, że szkoły powinny być blisko uczniów, a z drugiej – daje ciche przyzwolenie na ich masowe zamykanie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystości pogrzebowe zmarłego śp. ks. Jacka Drozdka

Niedziela Częstochowska

Uroczystości pogrzebowe zmarłego śp. ks. Jacka Drozdka

Czy należy modlić się do Maryi?

Wiara

Czy należy modlić się do Maryi?

Skandal. Miał podpalić flagi na Westerplatte. Policja...

Wiadomości

Skandal. Miał podpalić flagi na Westerplatte. Policja...

Patron internetu

Święci i błogosławieni

Patron internetu

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?