Reklama

V Międzynarodowe Sympozjum Biografistyki Polonijnej - Kraków 2000

Zabrakło miejsca dla Jana Pawła II i Kardynała Wyszyńskiego

Niedziela Ogólnopolska 45/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 22 i 23 września br. odbyło się V Międzynarodowe Sympozjum Biografistyki Polonijnej. Tym razem uczestników Sympozjum gościł królewski Kraków, a dokładnie Instytut Polonijny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Przegorzałach. Oprócz polskich gospodarzy na Sympozjum byli obecni rodacy z Belgii, Brazylii, Francji, Danii, Meksyku, Niemiec, Szwajcarii, Ukrainy, Włoch i Wielkiej Brytanii. Otwarcia Sympozjum dokonał prof. Franciszek Ziejka, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po nim przemawiali: prof. Michał Śliwa - rektor Akademii Pedagogicznej w Krakowie, prof. Adam Massalski - rektor Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach, prof. Władysław Miodunka - dyrektor Instytutu Polonijnego UJ oraz prof. Zbigniew Judycki - dyrektor Zakładu Biografistyki Polonijnej w Paryżu.
Tegoroczne Sympozjum składało się z czterech sesji. Pierwsza była poświęcona biografistyce jako kategorii kulturowej i społeczno-wychowawczej, druga - pedagogom polskim i polskiego pochodzenia, działającym w świecie, trzecia - emigracyjnym uczonym polskim i polskiego pochodzenia, zaś ostatnia nosiła tytuł Krakowianie w świecie. W sumie wygłoszono ponad 40 referatów. Niektóre z nich wywoływały ożywioną dyskusję. I tak np. A. Jureczko z Akademii Pedagogicznej w Krakowie, przedstawiając swój referat pt. Biografistyka polska w multimedialnych słownikach komputerowych, zauważył m.in., że w spisie najwybitniejszych 34 Polaków w ciągu całej naszej ponadtysiącletniej historii prawie połowę stanowią byli działacze komunistyczni i przywódcy PRL. Ogromne zdziwienie, a nawet oburzenie wśród uczestników Sympozjum wywołało stwierdzenie, że wśród wybitnych Polaków zabrakło miejsca dla Papieża Jana Pawła II czy Prymasa Tysiąclecia - Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Nie umieszczono też żadnego z polskich laureatów Nagrody Nobla czy z polskich świętych. Zaskoczenie jest tym większe, iż dane te zostały dostarczone nie w mrocznych czasach PRL-u, ale w roku 1996. Sięgając do multimedialnych słowników komputerowych, czytelnik amerykański czy europejski może dowiedzieć się, że wielcy Polacy to w większości dawni i obecni prominenci komunistyczni(!).
Z dużym zainteresowaniem wysłuchano referatów dotyczących pedagogów i uczonych polskich i polskiego pochodzenia działających w świecie. Oprócz słynnych postaci historycznych, jak Rufin Piotrowski, Feliks Zienkowicz czy Ludwik Bystrzonowski, przedstawiono również współczesnych Polaków, takich jak abp Zenon Grocholewski - wybitny kanonista, obecny prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, czy dr Akosne Horvath - nauczycielka polonijna. Sympatyczny referat poświęcony nie osobie, lecz rzeczy, czyli zegarowi wykonanemu w Krakowie przez Łukasza Weydmana, wygłosił prof. M. Paszkiewicz z Londynu. Przypomniano również ogromne zasługi Stefana Mizwy, twórcy Fundacji Kościuszkowskiej w USA. Interesująca była także ostatnia sesja poświęcona krakowianom w świecie. Dwa dni wcześniej odbyła się na krakowskim Rynku promocja książki Krakowianie w świecie, autorstwa Z. A. Judyckiego i B. Klimaszewskiego, która ukazała się dzięki pomocy finansowej Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Jest to na razie pierwszy tom ukazujący znane i mniej znane sylwetki krakowian w świecie. Sympozjum towarzyszyła również obszerna (520 stron) publikacja zawierająca nadesłane i wygłoszone referaty.
O obradach V Międzynarodowego Sympozjum Biografistyki Polonijnej w Krakowie informowała Telewizja Warszawa, Telewizja Kraków, Polskie Radio oraz lokalna prasa. Następne sympozjum odbędzie się za rok w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli i będzie poświęcone Polakom w siłach zbrojnych i formacjach porządkowych państw obcych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wniebowstąpienie Pańskie

Rafael Santi

Rafael Santi

Rafael Santi "Przemienienie Pańskie" (1516-1520)

Więcej ...

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

2024-05-10 13:22
Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

Karol Porwich/Niedziela

Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

W Duszpasterstwie Akademickim Emaus w Częstochowie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Raymond Nader, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Szarbel, podzielił się swoim świadectwem.

Więcej ...

Komunikat Zgromadzenia oblatów w sprawie zakonników zatrzymanych na Białorusi

2024-05-12 23:03

Red.

O dalszą modlitwę w intencji dwóch misjonarzy oblatów zatrzymanych przez władze białoruskie oraz wiernych, którzy zostali pozbawieni opieki duszpasterskiej proszą ich współbracia zakonni. "Obaj oblaci są obywatelami Białorusi. W związku z powyższym prosimy dziennikarzy i agencje prasowe o roztropność w przekazywaniu informacji na ich temat" - pisze w wydanym wieczorem komunikacie o. Paweł Gomulak OMI, rzecznik Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania