Reklama

Święta ze Sieny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Św. Katarzyna Benincasa, Sieneńska, dziewica i Doktor Kościoła, dominikanka, tercjarka, współpatronka Europy, jest przedstawiana na obrazach Matki Bożej Różańcowej, obok św. Dominika, jako zakonnica Matki Bożej, ubrana w biały habit, welon i czarny płaszcz. W ręce trzyma krucyfiks i lilię, a na głowie ma cierniową koronę.
Święta żyła w ubóstwie i umartwieniu. Przy niej skupiała się swoista rodzina: uczniowie, biedni, chorzy, artyści, zakonnicy. Obdarzona objawieniami mistycznymi i łaską stygmatów, zaangażowała się w obronę jedności Kościoła i papieża, podróżując do Pizy, Lukki, Florencji i Awinionu. Ascezą, modlitwą i odwagą położyła kres niewoli awiniońskiej papieża i Grzegorz XI wjechał do Rzymu w 1377 r. Zaangażowała się w obronę reform Kościoła za papieża Urbana VI, na prośbę którego przybyła do Rzymu, aby zwalczać schizmę po wyborze antypapieża. Jest autorem Listów (381), Dialogu i modlitw. Zmarła w wieku 33 lat, składając ofiarę ze swojego życia za podzielony Kościół. Jej doczesne szczątki spoczywają pod ołtarzem głównym świątyni Santa Maria Sopra Minerwa w Rzymie.
Św. Brygidę Szwedzką, św. Edytę Stein i św. Katarzynę ze Sieny Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił 1 października 1999 r. współpatronkami Europy.
"Potrzebujemy patronów" - mówił o. prof. Zachariasz S. Jabłoński - paulin, prorektor Wyższej Szkoły Języków Obcych i Ekonomii w Częstochowie podczas konferencji poświęconej św. Katarzynie, zorganizowanej 26 października br. Jednocześnie podkreślił rolę św. Benedykta, ogłoszonego patronem Europy w 1964 r. przez papieża Pawła VI, oraz Świętych Cyryla i Metodego, apostołów Słowian, obdarzonych mianem patronów w 1980 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II. "Oni są przykładem życia w wierze, wzorami do naśladowania dla nas i wyzwaniem do budowy jedności Europy na fundamencie chrześcijańskim" - powiedział.
Gabriella Anodal z Libera UniversitaO Maria SS. Assunta (Wolnego Uniwesytetu Maryi Wniebowziętej) w Rzymie - LUMSA, misjonarka, autorka książki Św. Katarzyna współpatronką Europy, przytoczyła podczas konferencji jakże ważne słowa św. Katarzyny: "Nie miecz, nie wojna, ale krzyż i gałązka oliwna pokoju, pokora i modlitwa". "Człowiek, który ma rządzić innymi, musi najpierw zapanować nad sobą".
Uczniowie Świętej w świadectwach i Legenda Major, spisana przez spowiednika, przypominają słowa Piusa II: "Kto przybył do niej, stawał się lepszy". Prof. Anna M. Martinelli z WSJOiE wyjaśniała, że siła św. Katarzyny tkwi w wierze i modlitwie. Nie uczyła się pisać, a stała się wielką pisarką. Nie studiowała, a została ogłoszona Doktorem Kościoła. Wybrała życie kontemplacyjne, ale nie wstąpiła do klasztoru - mieszkała w domu rodzinnym. Jej autorytet pochodził z bliskości z Jezusem. Uczy nas, jak zapominać o sobie, by myśleć o Bogu, koncentrować się na Bożej prawdzie i żyć po chrześcijańsku.
Tę Świętą naśladują dziś m.in. jej misjonarki - dominikanki z Unione S. Caterina da Siena delle Missionarie della Scuola (Unii św. Katarzyny ze Sieny Misjonarek Szkoły).
"Lugia Tincani, założycielka Unii i LUMSA, wprowadzała w czyn jej nauczanie" - powiedziała prof. Anna M. Balducci, b. przełożona i misjonarka, która Unię sprowadziła do Polski. Duchowe córki św. Katarzyny poświęcają się Bogu i ludziom, prowadząc apostolstwo w świecie.
"Nasz Uniwersytet - LUMSA miał początek w sercu L. Tincani - dodała prof. Anna Morrone, jego absolwentka, która przez 23 lata była misjonarką w Pakistanie, a dziś pracuje w Lublinie. - Uczelnia istnieje od 1939 r., gdy Pius XII poświęcił ją Maryi. Od 1967 r. studiują w niej świeccy, w bieżącym roku 7 tys., w tym stypendyści spoza Włoch (m.in. 4 z WSJOiE w Częstochowie). Tak wypełnia się wizja św. Katarzyny - Europa w jedności z Bogiem".
"Aktualność nauczania Świętej tkwi w ukazaniu ludziom Jezusa Ukrzyżowanego" - stwierdził o. Jan Nowicki, delegat prowincjała Dominikanów w Warszawie, dziękując za sympozjum, które zakończyło się wspólną modlitwą w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze.
Międzynarodową konferencję: Św. Katrzyna ze Sieny współpatronką Europy zorganizowali: Wyższa Szkoła Języków Obcych i Ekonomii w Częstochowie, Unia św. Katarzyny ze Sieny w Rzymie, Zakon Ojców Paulinów w Częstochowie, Uniwersytet LUMSA w Rzymie oraz Prowincja Ojców Dominikanów w Warszawie. WSJOiE reprezentowali również: prof. Jolanta Żmichrowska, mówiąca o Świętej, i prof. Stanisław Pajączkowski, prowadzący sesję.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kiedy powstanie Komisja ds. zbadania zjawiska wykorzystania seksualnego?

2025-07-03 12:03
Ks. Leszek Gęsiak SJ

BP KEP

Ks. Leszek Gęsiak SJ

Podczas wczorajszej rozmowy w telewizji Polsat News ks. Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski mówił m.in. o tym, kiedy powstanie Komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystania seksualnego i jak wyglądają prace nad jej powołaniem po ostatnich zmianach, których dokonano na Zebraniu Plenarnym KEP w Katowicach.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Ks. Wojtyła był na spływie kajakowym. Wtedy nadeszła informacja, że będzie biskupem

2025-07-04 10:02
Ks. Karol Wojtyła na spływie kajakowym

Archidiecezja Krakowska

Ks. Karol Wojtyła na spływie kajakowym

Wakacje to czas, kiedy nie tylko świeccy, ale i kapłani wyjeżdżają na zasłużony odpoczynek. Nie inaczej było z przyszłym świętym Janem Pawłem II. Łączył on często przyjemne z pożytecznym, by nie tylko wypoczywać z młodzieżą, ale także towarzyszyć jej we wzrastaniu. Te wakacje dla ks. Karola Wojtyły zapewne były inne niż wszystkie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Kościół

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Ten obraz Matki Bożej ma 500 lat. Tysiące pielgrzymów...

Kościół

Ten obraz Matki Bożej ma 500 lat. Tysiące pielgrzymów...

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...