Reklama

Jubileusz Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Serca Jezusa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W roku 2000 - Roku Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa - Zgromadzenie Sióstr Najświętszego Serca Jezusa obchodzi swój jubileusz - 200 lat istnienia. SacreM Coeur, jak popularnie się mówi, powstało 21 listopada 1800 r. w Paryżu i ta francuska nazwa utrwaliła się ze względu na międzynarodowość Zgromadzenia, pomagając przy tym odróżnić je od innych instytutów poświęconych Sercu Chrystusa. "To małe zgromadzenie jest całkowicie poświęcone chwale Najświętszego Serca Jezusa i rozszerzaniu Jego czci" - napisała na początku Konstytucji założycielka - św. Magdalena Zofia Barat (1779-1865, kanonizowana w 1925 r.). Dlatego charyzmat, jaki pozostawiła w spadku tym, które poszły jej śladem, urzeczone miłością Najpiękniejszego z synów ludzkich, łączy nierozdzielnie uwielbianie Boga, który jest Miłością, z posłannictwem wychowawczym. Wielka, osobista i wyłączna miłość Chrystusa przemienia się w miłość powszechną wszystkich Jego braci i sióstr. Zgromadzenie pokornie pragnie być sercem Boga w sercu świata.
Wszystko zaczęło się w ów mglisty listopadowy poranek w Paryżu, gdy w ukrytym, urządzonym w mansardzie domu, oratorium - w mieście obezwładnionym strachem w obliczu terroru rewolucji - cztery młode kobiety poświęciły się Sercu Jezusa. Rok później prowadziły już w Amiens pensjonat (szkołę z internatem) dla dziewcząt i bezpłatną szkołę ludową dla dzieci warstw pracujących. W 1806 r. Zgromadzenie miało już pięć domów, a Magdalena Zofia została wybrana dożywotnią przełożoną generalną.

Urodziła się w Joigny w Burgundii i dzięki starszemu o 11 lat bratu otrzymała niezwykłe jak na owe czasy wykształcenie. Ludwik przerobił z nią bowiem program kolegium dla chłopców i program seminarium duchownego, a po wyświęceniu na kapłana stał się jej spowiednikiem i kierownikiem na drodze do Boga. W 1795 r. zabrał siostrę do Paryża, gdzie włączył się w odbudowywanie życia religijnego stolicy. Tak poznał o. Józefa Varin ze Zgromadzenia Ojców Serca Jezusa, powstałego z myślą przedłużenia skasowanego Towarzystwa Jezusowego. Ojciec Varin powrócił z wygnania, pragnąc służyć swej ojczyźnie, najstarszej córze Kościoła, która po epoce oświecenia i krwawym dziele rewolucji prezentowała w najlepszym razie religijną obojętność, jeśli nie wrogość i negację, a prześladowania księży i zamknięte przez 10 lat seminaria duchowne pozbawiły ją duszpasterzy. Zdając sobie sprawę z doniosłej roli kobiety w dziele wychowania społeczeństwa, jego powrotu do Boga, myślał o założeniu zgromadzenia żeńskiego, poświęconego Sercu Chrystusa i pracy wychowawczej. Magdalena Zofia okazała się kamieniem węgielnym przygotowanym przez Boga na zrealizowanie tego zamysłu. Rozumiała doskonale, że tylko chrześcijańska żona i matka może zamienić ognisko rodzinne w środowisko Boże, które wpływa na postawę mężczyzny i kształtuje dzieci, wychowuje je na odpowiedzialnych członków Kościoła i ludzkiej społeczności. Wykształcenie teologiczne, filozoficzne, humanistyczne, jakie otrzymała, oraz serce wypełnione ogniem Bożej miłości sprawiły, że powstało dzieło, które trwa już dwa wieki i trwać będzie nadal dzięki swej aktualności: Bóg bowiem nigdy nie przestanie być MIŁOŚCIĄ, a dążenie do pomnożenia szeregów Jego czcicieli w duchu i w prawdzie nie jest sprawą przeszłości. Ewangelia to zawsze "tu i teraz".
Św. Magdalena Zofia wskazała swym córkom drogę zjednoczenia się z Sercem Jezusa, a dla pensjonatów opracowała Plan nauk - oparty na zasadach wiary program wychowywania uwzględniający stosunek do Boga, ludzi i świata, rozwój umysłu i serca, odpowiedzialność za ewangelizowanie tak najbliższego środowiska, jak i całej kultury. Gdy dzisiaj czytamy Konstytucje czy Plan nauk - widzimy, do jakiego stopnia św. Magdalena Zofia była prekursorem soborowej konstytucji Gaudium et spes.

W chwili śmierci Założycielki (w Paryżu, 25 maja 1865 r.) Zgromadzenie liczyło 89 domów i 3500 zakonnic pracujących w 15 krajach Europy, Afryki i obu Ameryk, w tym 84 domy prowadziły pensjonaty, a 74 - bezpłatne szkoły ludowe. Wychowywało się w nich 3700 dziewcząt i 5700 ubogich dzieci. W Polsce istniały wówczas dwa domy - we Lwowie, otwarty w 1843 r. i zamknięty w 1946 r., oraz w Poznaniu, założony w 1857 r. i zlikwidowany przez pruski Kulturkampf w 1873 r.
Dzisiaj Zgromadzenie ma domy na wszystkich kontynentach świata i prowadzi instytuty naukowo-wychowawcze na wszystkich poziomach - od przedszkoli do uniwersytetów. W duchu posoborowego aggiornamento poszerzyło rozumienie swego wychowawczego posłannictwa: pragnie wychowywać do wiary w Boga Miłującego i pracuje nie tylko we własnych instytucjach, ale i otwiera małe wspólnoty w slumsach, favelach czy w afrykańskim buszu, by być bliżej małych, ubogich, zepchniętych na margines życia, by pomóc kobietom w krajach Trzeciego Świata. Angażuje się także w nauczanie w szkolnictwie państwowym, w dzieło rekolekcji i grup modlitwy, w ewangelizację kultury przez mass media czy słowo pisane. W Polsce ma domy w Warszawie, Poznaniu, Pobiedziskach, Gdyni, Tarnowie, Sosnowcu, Zakopanem, prowadzi domy akademickie, liceum i gimnazjum, przedszkole. Kilka Polek pracuje w Afryce: 3 w Kongo, 3 w Czadzie i 1 w Ugandzie.
W związku ze swym jubileuszem prowincja polska organizuje w dniach 17-19 listopada br. (w Ignacjańskim Centrum Formacji Duchowej, ul. Tatrzańska 35, 81-313 Gdynia) otwartą sesję rekolekcyjną poświęconą duchowości św. Magdaleny Zofii Barat.
Jubileuszowa Kapituła Generalna w Amiens - kolebce Zgromadzenia (12 lipca-20 sierpnia br.) - poświęciła swe obrady nowemu spojrzeniu na posłannictwo wychowawcze jako przestrzeń i drogę do głoszenia miłości Serca Jezusa.
Zakładając na przełomie stuleci, w 1800 r., Zgromadzenie SacreM Coeur, Magdalena Zofia Barat odczytała znaki czasu i dała odpowiedź na wołanie swojej epoki. Okazuje się, że można i trzeba dać tę samą odpowiedź na przełomie tysiącleci. Można i trzeba przekonać człowieka Trzeciego Tysiąclecia, że Bóg jest Miłością. Nauczyć go postawy uwielbienia, owego "Któż jak Bóg!" Michała Archanioła w odpowiedzi na lucyferowskie "Nie będę służył!". Nauczyć aktywnego współczucia dla wszystkich, którzy żyją w nędzy i nieszczęściu. Zachęcać do pojednania w rodzinie ludzkiej i jednoczenia wszystkich serc w Sercu Boga.
Tak rozumieją swoje zadania siostry ze Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa (RSCJ). Ale właściwie jest to zadanie dla każdego, kto został ochrzczony w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego, i powołany do zajęcia miejsca w Mieście Świętym - Jerozolimie Niebieskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Św. Beda Czcigodny

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Całe rodziny bawiły się w Przytoku

2024-05-25 18:20
Brokatowe tatuaże, kolorowe warkoczyki i malowanie buziek przyciągnęły tłumy najmłodszych

Katarzyna Krawcewicz

Brokatowe tatuaże, kolorowe warkoczyki i malowanie buziek przyciągnęły tłumy najmłodszych

Dziś w Przytoku była okazja do wsparcia nowej siedziby Fundacji Centrum Rodziny wraz z hospicjum perinatalnym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

Wiara

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania