Reklama

Na 80. urodziny Ojca Świętego

"Jan Paweł II Wielki" (30)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zupełnie inny charakter mają w Watykanie obchody świąt Wielkanocnych poprzedzone przeżyciami Triduum Paschalnego. Liturgia Wielkiego Tygodnia dotyka swym bogactwem samej głębi serc chrześcijan. Wspomina się w tym okresie najbardziej istotne fakty z życia ziemskiego Jezusa. Przeżywa się przede wszystkim Drogę Krzyżową, która przechodzi w radość i chwałę Zmartwychwstania. Pascha jest świętem grzeszników, którym przebaczono, którzy odtąd mogą śmiało spoglądać w przyszłość z Bogiem. Obchodzenie tych paschalnych dni dobrze harmonizuje z okresem wiosennym: przyroda, która budzi się do życia, ma być symbolem wewnętrznego odrodzenia człowieka. Zobaczmy, jak te dni Wielkiego Tygodnia przeżywa Papież Jan Paweł II.
Wielki Czwartek jest dniem ustanowienia Eucharystii. O godz. 9.30 w Bazylice św. Piotra Papież przewodniczy Mszy św., którą koncelebrują z nim kapłani mieszkający w Rzymie. Na tej Mszy św. Ojciec Święty dokonuje poświęcenia olejów: oleju chorych, używanego przy sakramencie namaszczenia chorych, "oleju katechumenów" - używanego przy sakramencie chrztu św. oraz oleju krzyżma. Używa się go przy chrzcie św., bierzmowaniu, święceniach kapłańskich, konsekracji biskupiej, konsekracji kościoła, ołtarza, poświęceniu dzwonów.
Namaszczenie olejami oznacza działanie Ducha Świętego, udzielanie Jego mocy, udzielanie się Boga samego przez łaskę. Oleje są znakami sakramentalnej mocy mającej swe źródło w ofierze Chrystusa. Msza św. poranna w Wielki Czwartek, celebrowana we wszystkich katolickich katedrach świata, jest jak gdyby progiem przed Triduum Sacrum, trzydniową tajemnicą śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.
Liturgię wieczorną, czyli Mszę Wieczerzy Pańskiej, celebruje Jan Paweł II zgodnie z tradycją w Bazylice św. Jana na Lateranie. Po liturgii słowa następuje obrzęd zwany Mandatum - umycia nóg. Papież umywa nogi kapłanom w starszym wieku, dzieciom z sierocińca, starcom, młodzieńcom. Po umyciu nóg składa na nich pocałunek na znak miłości i służby.
Dzień ten jest poświęcony głównie pamiątce ustanowienia Eucharystii. Podczas Mszy św., którą celebruje razem z Papieżem wielu kardynałów i biskupów, Jan Paweł II, adorując Najświętszy Sakrament, odpowiada jakby na zaproszenie Jezusa wypowiedziane w ciągu dramatycznej nocy konania w Ogrójcu: "Zostańcie tu i czuwajcie" (Mt 26, 38). Stąd, po Mszy św., procesjonalnie przenosi się Najświętszy Sakrament do ołtarza wystawienia. W tym samym czasie odprawiana jest podobna Msza św. w Bazylice św. Piotra.
W Wielki Piątek Jan Paweł II ok. godz. 11.30 schodzi do Bazyliki i zasiada w konfesjonale, trzecim po prawej stronie w transepcie św. Józefa. Od rana oczekuje przed konfesjonałem rzesza wiernych, pragnących wyspowiadać się u Papieża. W wieczornej Liturgii w Bazylice Watykańskiej uczestniczy razem z Papieżem wielu kardynałów i biskupów. Jest korpus dyplomatyczny, goście z całego świata, setki kapłanów otaczających papieski ołtarz. Papież, ubrany tylko w albę, rozpoczyna adorację Krzyża. Nabożeństwo jest ogromnie przejmujące. Mękę Pańską według św. Jana wykonuje chór oraz aktorzy. Papież w czasie tych ceremonii jest z reguły zamyślony i milczący. Zamilkły dzwony i organy. Cała przyroda - jak mówił św. Franciszek - zdaje się dzielić ból swego Pana.
Najbardziej przejmujące nabożeństwo tego dnia rozpoczyna się o zmroku przed rzymskim Koloseum - Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa. Ogromna rzesza otacza starożytny amfiteatr, wypełnia plac i przyległe doń ulice. Na dużym ekranie, zainstalowanym u wylotu via dei Fori Imperiali, można oglądać Papieża, który z krzyżem w rękach idzie w milczeniu, najpierw wewnątrz Koloseum, potem na zewnątrz, kierując się ku ruinom bazyliki Maksencjusza. Każdego roku medytacje przygotowuje znany pisarz lub kapłan. Dzięki telewizji miliony ludzi na świecie mogą uczestniczyć w tym nabożeństwie odprawianym w miejscu, gdzie ginęli pierwsi chrześcijanie. Jan Paweł II niosąc krzyż jest milczący i skupiony, wydaje się sam być obrazem Chrystusa na bolesnej drodze współczesnego Kościoła. To on u schyłku XX stulecia otrzymał misję prowadzenia Kościoła i świata drogami zbawienia, pragnie więc w czasie tej Drogi Krzyżowej przekonać jej uczestników, że w tajemnicy tej śmierci znajduje się Odkupienie. Odkupić człowieka - to znaczy nie pozwolić mu ginąć w grzechu. Droga Krzyżowa w Koloseum jest wielką metaforą ludzkiej drogi ku śmierci i zmartwychwstaniu. Kiedy kończy się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, jest już noc. Jan Paweł II stoi na wzniesieniu, nad tłumem, otoczony blaskiem reflektorów. Jak bardzo w tym momencie odnosi się do niego polecenie wypowiedziane przez Chrystusa do Piotra: "Umacniaj swoich braci".

CDN.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz: wszyscy możemy robić dużo więcej na rzecz wsparcia kobiet w ciąży

2024-05-20 17:59
kard. Kazimierz Nycz

Karol Porwich/Niedziela

kard. Kazimierz Nycz

Wzmocnienie pomocy kobietom, które przeżywają problemy związane z ciążą jest absolutnie niezbędne - powiedział KAI kard. Kazimierz Nycz. “Możemy w tej dziedzinie robić dużo więcej: zarówno społeczeństwo, państwo, samorządy jak i Kościół” - stwierdził metropolita warszawski.

Więcej ...

Watykan: oskarżenia wobec kanadyjskiego kardynała okazały się bezpodstawne

2024-05-21 12:25
Kard. Gérald Lacroix

made by © Peter Potrowl/pl.wikipedia.org

Kard. Gérald Lacroix

Oskarżenia wysuwane wobec arcybiskupa Quebecu, kardynała Géralda C. Lacroix okazały się bezpodstawne - wynika z komunikatu opublikowanego dzisiaj przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Wynika to z wniosków ze wstępnego dochodzenia kanonicznego w sprawie anonimowego oskarżenia przeciwko arcybiskupowi Québecu.

Więcej ...

Rada UE przyjęła pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji

2024-05-21 13:03

Adobe Stock

Rada Unii Europejskiej przyjęła we wtorek pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji (AI). Dzielą one tę technologię na cztery kategorie: oprogramowanie wysokiego ryzyka, ograniczonego i minimalnego wpływu oraz systemy nieakceptowalne. Te ostatnie będą w UE zakazane.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj