Reklama

Poezja pisana wiarą

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z książki "Anioły też płaczą" o. Leona Pokorskiego, franciszkanina Prowincji Matki Bożej Anielskiej, przemawiają strofy inspirowane wiarą i życiem. Mówią o miłości Boga i ludzi, powołaniu, rodzinie, przeżywaniu radości i cierpienia w zaufaniu Bogu. Spotkani ludzie i miejsca są swoistym zapisem drogi Autora, oddanego Bogu: Ten, który idzie za mną/ krok za krokiem/ dzień za dniem/ wspiera mnie swoją siłą/ podnosi gdy upadam/ ciągnie za rękę/ abym doszedł do celu/ choć jeszcze daleko.
Jak przestroga dla nas brzmią poetyckie słowa: namaluję pastelami/ wieżę Babel/ co skłóciła ludzi/ gdy brakło odwagi/ by się przyznać/ że człowiek błądzi. Jednocześnie Autor pisze o swojej twórczości, wynikającej też z obserwacji życia: poezji nie wysiaduje się/ przy stole dumając/ ona powstaje w codzienności/ wypalając się latami/ w miłości i cierpieniu/ a potem wybucha/ zapisując kartki/ wyrażając to/ co czuje człowiek. Swoistą, poetycką, receptą dla współczenych ludzi, często zagubionych i szukających wskazówki, jak żyć w końcu XX wieku, mogą być słowa: stać się człowiekiem/ to sztuka/ stać się przyjacielem/ to wytrwałość/ stać się celem to bohaterstwo/ pozostać dla innych/ to bochen chleba/ podzielny dla każdego.
Tomik poświęca o. Leon swojemu zmarłemu ojcu Stanisławowi. Czytelnikom dedykuje motto: Chwilami/ jesteśmy ptakami/ wędrującymi po niebie/ w poszukiwaniu... Wiersze zebrał Autor w rozdziały: Jestem aniołem, Szybowanie po niebie, Kształty myśli, W obłokach pamięci, jakby charakteryzując tak swoją twórczość. Zdjęcie rzeźby Płaczący anioł T. Markiewicza zdobi okładkę. Wewnątrz książki znajdziemy grafikę M. Gałaś-Prokopf, obraz Oczekiwanie i ekslibris poety, autorstwa P. Kisielewskiego.
Ks. Jan Twardowski pisze we Wstępie do tego tomiku: " Są to wiersze poszukujące, zapowiadające dojrzałość", "pod ładnym i odkrywczym tytułem Anioły też płaczą... Wiersze franciszkanina są poszukiwaniem poezji na temat samej wiary. Polecam ją do czytania".
Z kolei E. Bryll nazywa te strofy "dziwnym pamiętnikiem poety", pisząc: "jest w tej poezji próba zaklęcia przez słowo, zrozumienia cierpienia, dziwnego kapłaństwa w chorobie. Ja najbardziej wierzę takiej poezji, co powstaje jak zaklęcie, list do ludzi i do niebios".
Promocja tej książki i wieczór autorski o. L. Pokorskiego Mój przyjaciel to anioł w Muzeum Kolekcji Porczyńskich im. Jana Pawła II w Warszawie był połączony z koncertem, w którym wzięli udział: H. Frąckowiak, E. Geppert, A. Krzysztoń, D. Wawryszczuk, Z. Wodecki, R. Ziemlański, A. Nehrebecka, K. Kolberger, J. Zelnik, B. Jelonek i A. Ferenc.

* * *
O. L. Pokorski, franciszkanin, poeta, prozaik, członek zespołów teatralnych i muzycznych, był duszpasterzem młodzieży, chorych i środowisk twórczych - kolejno w Pińczowie, Krakowie i Warszawie. Sam doświadczony nagle chorobą, został terapeutą dzieci z zespołem Downa i działa w Międzynarodowym Ruchu Ewangelizacji Ludzi Niepełnosprawnych. Publikuje w prasie katolickiej. Wcześniej wydał tomik Spojrzenia i katalog Godzina okrojona życiem. Do druku przygotowuje poetycki zbiór Anioły się śmieją i myśli o napisaniu kolejnego - Anioły odchodzą.

Leon Zdzisław Pokorski, "Anioły też płaczą", Oficyna Wydawnicza " ADAM", Warszawa 2000.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Siostry duchaczki: Gwidon z Montpellier – nowy błogosławiony w duchu Franciszka

2024-05-21 17:37
Bł. Gwidon z Montpellier

Przemysław Radzyński

Bł. Gwidon z Montpellier

Na ogłoszenie Gwidona błogosławionym trzeba było czekać 800 lat, ale to wydarzenie opatrznościowe, bo to człowiek na nasze czasy - mówią siostry kanoniczki Ducha Świętego de Saxia z Krakowa, duchowe córki nowego błogosławionego - Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego.

Więcej ...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo osób, a nie związków homoseksualnych

2024-05-20 15:05

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Nie zezwalałem na błogosławienie związków homoseksualnych - wyjaśnił papież Franciszek w nadanej wczoraj pełnej wersji kwietniowego wywiadu dla telewizji amerykańskiej CBS. Dodał, że błogosławienie takich związków jest „sprzeczne z prawem naturalnym i prawem Kościoła”. Zezwolił natomiast na błogosławienie poszczególnych osób homoseksualnych, bo „błogosławieństwo jest dla wszystkich”, choć - jak przyznał -„niektórzy są tym zgorszeni”.

Więcej ...

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary, szybszy spadek praktyk

2024-05-21 17:45

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce następuje powolny spadek deklaracji wiary, a także szybszy spadek praktyk - podaje Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS). Z ogłoszonego dziś raportu nt. religijności Polaków w ostatnich dziesięcioleciach wynika, że spadek praktyk najszybciej postępuje wśród osób najmłodszych (w wieku 18-24 lata) oraz mieszkańców wielkich miast i osób lepiej wykształconych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego