Rekolekcje Wielkopostne to szczególny czas oderwania się od codziennych zajęć i trosk, aby odkryć na nowo słowo Boże i odnowić w sobie relację z Jezusem. Wówczas w całym seminarium panuje cisza, nie ma wykładów i innych zajęć dydaktycznych, a alumni skupiają się jedynie na modlitwie, wysłuchiwaniu konferencji i refleksji nad swoim życiem.
Na zakończenie jesiennych rekolekcji klerycy roku III i IV przyjmują tzw. posługi lektoratu i akolitatu. Z IV roku posługę akolitatu przyjęło 6 alumnów. Jest to posługa uprawniająca do posługi jako szafarz nadzwyczajny Eucharystii. Akolita zatem może zanosić komunię św. Chorym, dokonywać puryfikacji (czyszczenia) naczyń liturgicznych podczas liturgii, a także w sytuacjach nadzwyczajnych udzielać komunii św.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Posługę lektoratu przyjęło 7 alumnów. Ta posługa czyni z alumnów urzędowych lektorów, którzy mogą odczytywać słowo Boże (z wyjątkiem Ewangelii) podczas liturgii. Lektorzy będący alumnami seminarium duchownego mogą także błogosławić pokarmy na stół wielkanocny.
Posług wspomnianym alumnom, 18 marca na zakończenie rekolekcji, udzielił prowadzący rekolekcje bp Edward Dajczak biskup diecezjalny koszalińsko-kołobrzeski, związany od lat z inicjatywą Przystanek Jezus.