Reklama

XIX Międzynarodowy Festiwal Folkloru - Zielona Góra 2000

10 000 dusz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Msza św. na rozpoczęcie festiwalu odprawiana jest już od 10 lat. Zespoły biorą w niej udział dobrowolnie. W dniu 3 września na Mszy św., której przewodniczył ks. prałat Herrmann, były wszystkie zespoły: z Chin, Czech, Hiszpanii, Meksyku, Niemiec, Polski, Portugalii, Senegalu, Ukrainy, Węgier, Włoch. Przy ołtarzu stał poczet ze sztandarem C.I.O.F.F. - Międzynarodowej Organizacji Festiwali Folklorystycznych, której Zielona Góra była współzałożycielem w 1974 r.

Rozpoczął znany już zielonogórzanom Józef Broda, który zaśpiewał góralską pieśń religijną, towarzysząc sobie na flecie i rogu. Pieśń na wejście wykonał zespół Escuela Superior de Danza Mexicana z Meksyku. Teksty liturgiczne czytali członkowie Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca z Zielonej Góry i "Lubuskiego Słoneczka" z Kożuchowa. Psalm responsoryjny śpiewali młodzi z Chin i Czech.

W homilii ks. prałat Zbigniew Stekiel przypomniał niedawne Światowe Dni Młodzieży w Rzymie. "Godne podziwu było to - mówił Kaznodzieja - że obecna w Rzymie młodzież znajdowała wspólny język, a przecież przyjechała tam nie tylko młodzież katolicka, ale także innych wyznań i niewierząca. Co ich łączyło? - Przekonanie, że ponad tą ziemią, ponad tą rzeczywistością materialną i fizyczną jest jeszcze inny świat, jest Ktoś, kto tym wszystkim kieruje. Wspólną płaszczyzną porozumienia młodzieży było pragnienie braterstwa, jedności wspólnego budowania nowego świata. Tu widać było, że żyjemy w czasach, w których ludzie potrafią siebie i swoje poglądy wzajemnie uszanować. Jezus Chrystus narodził się dla całej ludzkości i umarł za wszystkich, nawet za tych, którzy tego nie wiedzą. Właśnie dzisiaj przeżywamy w tym kościele spotkanie młodzieży z całego świata, tak jak zresztą od lat. Serce się raduje, bo przecież reprezentujecie różne kultury, style bycia, różne religie. Dostrzegamy w tym wielkie bogactwo i wiele z takich spotkań możemy się nauczyć. Gdy wyjdziemy stąd, będziemy patrzeć na drugiego człowieka z jeszcze większą miłością i o to właśnie chodzi. Jeśli tej miłości braterskiej będzie dużo, to na pewno będziemy się cieszyć sprawiedliwością i pokojem, a przecież tych wartości nam wszystkim tak bardzo potrzeba" - zakończył homilię Ksiądz Prałat.

Modlitwę powszechną przygotowali uczestnicy festiwalu z Polski, Węgier, Chin i Senegalu, po czym delegacje zespołów złożyły dary ofiarne. Podczas ofiarowania modlili się śpiewem Ukraińcy z zespołu "Karpaty" i Senegalczycy z zespołu Demb Ak Tey. Natomiast podczas Komunii św. usłyszeliśmy węgierski zespół Vidróczki i Polaków.

Jak na koniec podał Gerard Nowak - dyrektor festiwalu przez 10 lat we Mszach św. w tym kościele uczestniczyło już 10 tys. dusz. Z tego trzeba się cieszyć i dziękować Bogu, że tych ludzi przyprowadził do swej świątyni.

Od 1964 r. w festiwalach uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy tancerek i tancerzy ze wszystkich kontynentów, z ponad 280 miast świata. Dzięki temu Zielona Góra stała się miastem światowym, nie tylko słynnym z winobrania, ale to winobranie pozwoliło, że festiwal stał się słynny. W tym roku w festiwalu wzięło udział prawie 500 osób z 11 krajów. Jak zwykle występy nie zawężają się jedynie do amfiteatru. Biorą także udział w animowaniu zabaw dla dzieci w winobraniowym Gronolandzie. Poszczególne zespoły prezentują swoje narodowe tańce na scenie przy zielonogórskim rynku, a także współuczestniczą w Pierwszym Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Brandenburgii. Jest to prezent od Zielonej Góry, który wzmacnia więź między Polską i Niemcami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Więcej ...

Kapliczki pełne modlitwy

2024-05-01 09:18
Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Ola Fedunik

Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Przejeżdzając majowymi dniami przez różne miejscowości popołudniową porą, można spotkać wiele osób modlących się przy kapliczkach i krzyżach. Śpiewają Litanię Loretańską, a duszpasterze pomagają w tym, aby tradycja była podtrzymywana. Wśród kapłanów modlących się przy kapliczkach i zachęcający do tego swoich wiernych jest ks. Grzegorz Tabaka, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Głuszynie.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst