Reklama

Uwłaszczenie w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ostatnio zauważamy duże zainteresowanie uwłaszczeniem lokatorów mieszkaniami spółdzielczymi i nie tylko. Świadczy o tym frekwencja na spotkaniach z prof. Adamem Bielą w różnych miastach. 4 lutego br. takie spotkanie odbyło się w kościele garnizonowym w Łodzi.
Prof. Adam Biela wyjaśnił, w jakich bólach rodziła się ustawa uwłaszczeniowa-"matka", którą zawetował prezydent, oraz ile trudu i rozmów z posłami wymagało przeforsowanie w parlamencie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych i uniknięcie weta.
Następnie przybliżył i wyjaśnił zebranym główne zagadnienia związane z ustawą. Podkreślił, iż zmienia ona w istotny sposób stosunki własnościowe w spółdzielniach mieszkaniowych przez to, że przewiduje zmianę własności spółdzielczej na własność odrębną. Przedstawił jasno, że każdy członek spółdzielni mieszkaniowej, któremu przysługuje lokatorskie prawo do mieszkania spółdzielczego, może złożyć list intencyjny do zarządu spółdzielni, w którym wyrazi swój zamiar skorzystania z przysługujących mu na mocy wymienionej ustawy uprawnień. W liście tym lokator zaznacza, iż wystąpi w ustawowym trybie z żądaniem przeniesienia prawa odrębnej własności lokalu, który obecnie zajmuje, na siebie.
W liście intencyjnym powinno znaleźć się również żądanie ustalenia przez spółdzielnię, jakie kwoty i na jakie konto winien wpłacić lokator, by spełnić warunki określone w ustawie. Prócz tego należy żądać określenia w formie uchwały zarządu spółdzielni:
- oznaczenia nieruchomości gruntowej obejmującej budynek, w którym zostanie ustanowiona odrębna własność lokalu jako przedmiot uwłaszczenia;
- rodzaju, położenia i powierzchni lokalu, a także powierzchni lokali do niego przynależnych;
- wielkości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej związanych z oddzielną własnością lokalu.
Jest to pierwszy i najważniejszy krok, który należy wykonać zaraz po wejściu ustawy w życie, tj. po 23 kwietnia br., czyli po zakończeniu vacatio legis ustawy - podkreślił poseł Biela.
Następnym krokiem w celu uwłaszczenia się będzie wniosek-żądanie, w którym wyrażone jest żądanie zawarcia umowy przez spółdzielnię z taksą notarialną, oczywiście, po uiszczeniu wpłat należności określonych przez zarząd spółdzielni. Dowody wpłat bankowych należy przesłać do zarządu spółdzielni jako załączniki do wniosku-żądania.
Prof. Biela nie ukrywał, że ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych jest dość skomplikowana, dlatego też jej wdrożenie wymaga solidnego przygotowania w okresie tych trzech miesięcy od momentu opublikowania do chwili wejścia w życie.
Zarządy spółdzielni z wiadomych względów nie kwapią się do szybkiego przekazywania osobom uprawnionym lokali na własność jako majątku odrębnego, a wiele z nich będzie celowo zwlekać z wykonaniem terminowym ustawy po to, aby po dziesięciu miesiącach obciążyć wszystkimi kosztami osoby żądające uwłaszczenia.
Dlatego też wszystkie stowarzyszenia katolickie o charakterze społecznym powinny teraz wziąć sprawy w swoje ręce, zintegrować się, utworzyć silne oddziały obywatelskich stowarzyszeń uwłaszczeniowych, które będą pomagać osobom - zwłaszcza starszym - w opracowaniu wniosków z żądaniem przeniesienia na nie prawa odrębnej własności lokalu, a także w załatwieniu wszystkich czynności proceduralnych związanych z tym przeniesieniem.
Poseł Biela doradzał, aby w celu sprawnego przeprowadzenia uwłaszczenia zorganizować na każdym osiedlu punkty informacyjne. Bardzo pomocne w realizacji tej ustawy byłoby stworzenie lobby, które wywierałoby naciski na zarządy spółdzielni i obligowałoby je do terminowego wykonywania swoich obowiązków nałożonych ustawą, na korzyść spółdzielców. Nie trzeba nikogo przekonywać, że wykonanie tej ustawy zależy od dobrej organizacji, woli i zdecydowanego działania samych spółdzielców. Podczas dyżurów w punktach informacyjnych kompetentne osoby, dobrze zapoznane z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych, będą mogły pomagać nie tylko w zredagowaniu odpowiednich pism do zarządów spółdzielni, ale także w zweryfikowaniu danych, które będą przedmiotem umowy członków spółdzielni z macierzystą spółdzielnią.
Skończył się czas oczekiwania, a nadszedł czas działania. Obyśmy nie przegapili tej ogromnej szansy, jaką przygotował poseł Biela wraz z innymi, a Sejm dzięki głosom posłów z Klubu Parlamentarnego AWS uchwalił. Zmarnowania tego ogromnego wysiłku dużego zespołu ludzi z grona parlamentarzystów nie wybaczyłyby nam dzieci i wnuki. Dlatego nie pozostało nam nic innego, jak tylko "zakasać rękawy" i zabrać się solidnie do roboty, a Bóg dopomoże w osiągnięciu pomyślnych rezultatów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

2024-05-17 20:55

Mat. prasowy

Co oprócz Mszy zaczęło się w Wieczerniku? Dlaczego warto modlić się nowenną? I co to ma wspólnego z Maryją? Zapraszamy na osiemnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o pięknie modlitw nowennowych.

Więcej ...

Czy pozwolimy sobie zabrać wolność religijną?

2024-05-18 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

„Sejm RP wyraża zaniepokojenie decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą pokój społeczny”. Nie, nie jest to fragment uchwały Sejmu z czasu kadencji Prawa i Sprawiedliwości, ale dokument podpisany przez marszałka Sejmu, Bronisława Komorowskiego z Platformy Obywatelskiej w 2009 roku, jako stanowisko krytyczne polskich posłów wobec wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka „kwestionującego podstawy prawne obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech”.

Więcej ...

Animatorzy i liderzy Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze

2024-05-18 09:30

materiał parsowy

W piątek, 17 maja 2024 roku, odbyło się na Jasnej Górze spotkanie modlitewne i formacyjne liderów i animatorów Odnowy w Duchu Świętym w Polsce. Było to przygotowanie do sobotniego Ogólnopolskiego Czuwania Odnowy na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli