Reklama

Kazanie

One - idą - za Mną

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pierwszym czytaniu z Dziejów Apostolskich i w drugim z Księgi Objawienia słyszymy dziś słowo "tłum". Świadczy to o niezwykłym wzroście i rozwoju ówczesnego, bardzo jeszcze młodego Kościoła. Dostrzegamy wówczas prawdę Jezusowej przypowieści o ziarnku gorczycy, "które jest najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi, lecz wsiane, wyrasta i staje się większe od jarzyn" (Mk 4, 30-32). Ze Wschodu i z Zachodu, z Północy i Południa przybywają wezwani głosem apostołów, a przede wszystkim przepowiadaniem wielkiego konwertyty, Szawła z Tarsu - św. Pawła Apostoła, nazwanego słusznie "apostołem narodów". Oni faktycznie wędrowali z miejsca na miejsce, najczęściej pieszo. Dzieje Apostolskie wymieniają te miejscowości, dziś np. Antiochia Pizydyjska. Słuchaczami są zarówno żydzi, zgromadzeni w szabat w synagodze, ale także "bojący się Boga", czyli nawróceni z pogaństwa ludzie dobrej woli. Ci, którzy zgromadzeni w szabat słuchali słowa Bożego, rozmawiają z przejęciem o tej Dobrej Nowinie, dyskutują, także ci wątpiący jeszcze, ale szczerze szukający prawdy.
Drogę przygotował im Jezus. Ta droga prowadzi do Ojca, który jest Panem i Królem wszystkich ludzi. Ci, którzy zostali najmocniej i najskuteczniej przekonani, z największą mocą i wiarą głoszą innym Chrystusową Ewangelię. Ale nie wszyscy dali się porwać temu wichrowi Ducha Świętego. Sam Paweł nad tym bardzo ubolewa. Jest dla niego szczególnie bolesne, że właśnie jego naród - Żydzi nie uznali w Jezusie Chrystusie obiecanego Mesjasza. Tak bardzo serdecznie pisze: "Wolałbym bowiem sam być pod klątwą, (odłączonym) od Chrystusa dla (zbawienia) braci moich, którzy według ciała są moimi rodakami" (Rz 9, 3). Paweł i Barnaba, wypędzeni z Antiochii, jako znak, że oni nie mają nic wspólnego z tym odrzuceniem, strząsają proch ze swoich stóp... Podobnie smutne doświadczenia przeżywamy także i dziś: w Europie, w wielu krajach obserwuje się jakby znużenie chrześcijaństwem, ale zarazem żywotność nowych Kościołów w innych częściach świata.
Naszą wielką pociechą i nadzieją jest fakt, że w wielu krajach tzw. Trzeciego Świata Kościół rośnie w liczbie swoich wiernych. Te nowe Kościoły już wysyłają swoich misjonarzy, a kapłani z Filipin głoszą Ewangelię w Afryce lub w Azji. Ale czy my, katolicy z tysiącletnią tradycją wiary chrześcijańskiej, mamy wystarczającą świadomość, że od nas wszystkich zależy wzrost Kościoła Jezusowego? Dlatego w dzisiejszą niedzielę obchodzić będziemy "Światowy Dzień Modlitw o Powołania". Nasze świadectwo wiary i miłości jest oczekiwane przez miliony tych, którzy mają słabą wiarę, i tych, którzy jeszcze nie słyszeli o Chrystusie. Czy modlimy się także o Bożego Ducha dla siebie, by i nas obudził jako misjonarzy tego rozpoczętego Trzeciego Tysiąclecia?... Kiedy słyszymy Jezusową przypowieść o Dobrym Pasterzu i owieczce, którą On niesie na swoich ramionach, może ten obraz, to porównanie, wydaje się nam mało nowoczesne. Ale zatrzymajmy wtedy uwagę na tych słowach Pana Jezusa, dwa razy powtórzonych: "...nikt nie wyrwie ich z mojej ręki. (...) I nikt nie może ich wyrwać z ręki mego Ojca. Ja i Ojciec jedno jesteśmy" (J 10, 28-30). Tylko cztery wiersze ma dzisiejsza Ewangelia, ale jakże istotne prawdy głosi nam w niej sam Pan Jezus!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

150 minut do potęgi

2024-05-11 09:02
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko projekt infrastrukturalny, lecz także manifestacja polskiej determinacji i ambicji. W kraju, gdzie przez lata samo mówienie o potrzebie rozwoju i byciu na równi z zachodem było kwestionowane. Gaszenie polskich ambicji pustymi hasłami o „megalomanii”, „mocarstwowości” i „machaniu szabelką” to zmora ostatnich 35 lat. Dziś sama idea CPK stanowi punkt zwrotny, jako symbol odrzucenia kompleksów na rzecz przyszłościowych inwestycji.

Więcej ...

Kościół świdnicki ma czterech nowych diakonów

2024-05-11 15:00
Diakoni diecezji świdnickiej A.D. 2024. Od lewej: dk. Aksel Mizera, dk. Piotr Kaczmarek, dk. Jakub Dominas i dk. Marcin Dudek

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Diakoni diecezji świdnickiej A.D. 2024. Od lewej: dk. Aksel Mizera, dk. Piotr Kaczmarek, dk. Jakub Dominas i dk. Marcin Dudek

W przeddzień uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, w sobotę 11 maja, w katedrze świdnickiej odbyła się uroczysta liturgia, podczas której bp Adam Bałabuch udzielił święceń diakonatu czterem świdnickim alumnom.

Więcej ...

Papież: wojna jest oszustwem, umieśćmy braterstwo w centrum naszego życia

2024-05-11 13:58

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIAN

Do odważnego wzrastania w sztuce pokojowego współistnienia wezwał Papież uczestników Światowego Spotkania nt. Ludzkiego Braterstwa, które drugi rok z rzędu odbywa się w Watykanie. Franciszek podkreślił, że to wydarzenie jest pokłosiem encykliki Fratelli tutti i zachęca do „tworzenia wokół Bazyliki św. Piotra inicjatyw związanych z duchowością i sztuką dla budowania dialogu w świecie”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty chce się ze mną i z...

Wiara

Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty chce się ze mną i z...

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto