Reklama

Żal i skrucha

Niedziela Ogólnopolska 23/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Pragniemy, jako pasterze Kościoła w Polsce, stanąć w prawdzie przed Bogiem i ludźmi, zwłaszcza przed naszymi żydowskimi braćmi i siostrami, odnosząc się z żalem i skruchą do zbrodni, która w lipcu 1941 r. wydarzyła się w Jedwabnem i w innych miejscach" - mówił w niedzielę 27 maja podczas nabożeństwa pokutnego w stołecznym kościele Wszystkich Świętych bp Stanisław Gądecki. Nabożeństwu przewodniczył kard. Józef Glemp, Prymas Polski, a uczestniczyli w nim kardynałowie Franciszek Macharski i Henryk Gulbinowicz oraz około sześćdziesięciu biskupów.
Liturgia odbywała się w świątyni, która w czasie wojny graniczyła z murem getta. Ówczesny proboszcz - ks. Marceli Godlew-ski uratował przed śmiercią wielu Żydów. Nabożeństwo rozpoczęło się procesjonalnym przejściem księży biskupów z zakrystii do głównej nawy świątyni. Przed Prymasem Polski, ubranym w fioletową kapę pokutną, niesiono krzyż.
Zwracając się do obecnych w kościele, bp Stanisław Gądecki, przewodniczący Rady Dialogu Religijnego Episkopatu Polski, nawiązał do podjętego przez Jana Pawła II wysiłku "oczyszczania pamięci", a następnie dodał: "Bolejemy głęboko nad postępowaniem tych, którzy w ciągu dziejów - szczególnie w Jedwabnem i innych miejscach - przysporzyli Żydom cierpień, a nawet zadali im śmierć. Odnosimy się do tej zbrodni także dlatego, abyśmy mogli owocnie podjąć odpowiedzialność za przezwyciężanie wszelkiego zła występującego dzisiaj. Wysiłek oczyszczania pamięci staje się dla nas trudnym zadaniem oczyszczania sumień. Podejmujemy to zadanie i raz jeszcze potępiamy wszelkie przejawy nietolerancji, rasizmu i antysemityzmu, o których wiadomo, że są grzeszne".
Bp Gądecki zakończył swoje wprowadzenie słowami: "Starając się o pojednanie z Bogiem i ludźmi, pragniemy z jeszcze większą wiarą i ufnością rozpocząć nowy wiek i nowe tysiąclecie. Oby nigdy nie powtórzyły się: Katyń i Auschwitz, Kołyma i obozy zagłady, ani Jedwabne..." .
Następnie słowa modlitwy skierował do Pana Boga Ksiądz Prymas. "Oświeć nasz umysł, abyśmy poznali popełnione zło i umieli za nie Ciebie przebłagać. Niech Twoja miłość zjednoczy wszystkich, których rozdzielił grzech, niech Twoja potęga uleczy rany i umocni słabość, niech Duch Święty obdarzy nowym życiem tych, którzy je utracili i odnowi w nas miłość" - modlił się kard. Glemp.
Po słowach modlitwy odczytane zostały fragmenty Pisma Świętego i odbyła się Spowiedź Powszechna.
Następnie odmówiono Modlitwę Pańską i modlitwy Jana Pawła II w intencji narodu żydowskiego.
Na nabożeństwie obecni byli też przedstawiciele władz państwowych z marszałkiem Sejmu Maciejem Płażyńskim i ministrem spraw zagranicznych Władysławem Bartoszewskim. Jako jedyny przedstawiciel innych wyznań chrześcijańskich, w nabożeństwie uczestniczył biskup senior Kościoła ewangelicko-augsburskiego Janusz Narzyński, reprezentujący bp. Janusza Jakuckiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Fatima: w sanktuarium uczą jak odmawiać różaniec

2024-06-27 19:00

Karol Porwich/Niedziela

Władze Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej uruchomiły dwie inicjatywy służące popularyzacji modlitwy różańcowej. Jedną z nich jest ekspozycja w fatimskim muzeum zatytułowana „Rosarium: Radość i Światło, Ból i Chwała ”, na której znalazły się m.in. różańce należące do osób związanych z objawieniami z 1917 r., a także informacje o znanych postaciach odmawiających w swym życiu różaniec. Jedną z nich był św. Jan Paweł II, który przed śmiercią polecił przekazać swój osobisty różaniec portugalskiemu sanktuarium w Fatimie.

Więcej ...

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie, jedyne w Polsce zatwierdzone przez Kościół

2024-06-27 07:09
Matka Boża Gietrzwałdzka

TZ

Matka Boża Gietrzwałdzka

Wieczorem 27 czerwca 1877 roku rozpoczęły się trwające do 16 września tego roku objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Są to jedyne w Polsce objawienia, które uznał Kościół katolicki.

Więcej ...

Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Bydgoskiej

2024-06-28 20:40

BPJG

„Bydgoski Józef rowerem na Jasną Górę”, czyli pielgrzymka z diecezji bydgoskiej, dotarła do celu. Uczestnicy przywożą swoje prośby i dziękczynienie za 20. lat istnienia diecezji bydgoskiej. – Trud jest, ale intencje sprawiają, że staje się on lżejszy - mówili cykliści.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Kościół

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024