Reklama

Wychowanie do życia w rodzinie w oparciu o naukę katolicką

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspierać w rozwoju młodego człowieka, uczyć go i wychowywać, pozostając w życzliwych relacjach z nim i jego rodzicami - to pragnienie każdego z nas, nauczyciela. Chcemy to robić jak najlepiej i widzieć rezultaty swych starań. Naszej pracy nie ułatwia nam jednak wiele zjawisk współczesnej kultury. Niektóre czasopisma młodzieżowe, filmy, programy telewizyjne czy reklamy negują wartość czystości przedmałżeńskiej, wierności, szacunku dla członków rodziny. Proponują model nastolatka, który nie stroni od alkoholu i papierosów, masturbację i uprawianie seksu uznaje za konieczne w swym rozwoju, ma wszystko, co chce, bez pracy i wysiłku, lekceważeniem, kpiną bądź agresją reaguje na zwracane mu uwagi.
Jeżeli zatem chcemy wychować mądrego, odpowiedzialnego i wolnego człowieka, który będzie w stanie założyć zdrową rodzinę, to procesowi wychowywania potrzebny jest mocny, stabilny fundament, autentyczne wartości, które będą przeciwwagą dla lansowanych wzorców i uchronią młodzież przed popełnieniem błędów, których konsekwencje ponosić można niekiedy przez całe życie.
Dlatego wybierając do realizacji program wychowywania do życia w rodzinie, warto zwrócić uwagę, na jakich wartościach jest on osadzony. Wśród wielu propozycji współistniejących na rynku wydawniczym są dwie, które uzyskały pozytywną opinię Komisji Episkopatu Polski do spraw Wychowywania Katolickiego. Do nauczania w klasach IV-VI szkoły podstawowej przeznaczony jest program ścieżki edukacyjnej Mariusza Śniadkowskiego pt. "W trosce o człowieka. Wychowanie do życia w rodzinie" (w oparciu o naukę katolicką), dopuszczony do użytku szkolnego przez Ministra Edukacji Narodowej nr DKW-4014-162/00. Program do gimnazjum napisali Marek Zajdel i Mariusz Siciński. Nosi on tytuł " Wychowanie do życia w rodzinie" (w oparciu o naukę katolicką) i jest dopuszczony do użytku szkolnego przez Ministra Edukacji Narodowe nr DKW-4014-291/99.
Każdy z programów łączy zadania, cele, treści i kompetencje przewidziane w podstawie programowej, a niektóre zagadnienia, zwłaszcza problematykę rodziny - rozszerza. W strukturze programów wyodrębniono trzy moduły.
Dla szkoły podstawowej:
- Moja rodzina
- Kim jestem?
-Dorastam - kim będę, jaki będę?
Dla gimnazjum:
- Ku dojrzałej miłości
- Ku odpowiedzialnemu rodzicielstwu
- Ku pełni człowieczeństwa
Taki układ treści sprawia, że oba programy tworzą logiczną, spójną całość. Dziecko, żyjąc w rodzinie, uczy się dostrzegać jej wielką wartość, obserwuje siebie i swe postępowanie, analizuje świat dorosłych, rozważa, kim i jaki pragnie być, by potem dojrzewać do odpowiedzialnej miłości, do rodzicielstwa i bycia prawdziwym, pełnowartościowym człowiekiem. Praca Śniadkowskiego wspaniale przygotowuje do realizacji programu gimnazjum, który z kolei stanowi jej doskonałą kontynuację.
Omawiane programy nauczania umożliwiają realizację ścieżki międzyprzedmiotowej integralnie powiązanej z tematyką poruszaną na lekcjach religii i godzinach do dyspozycji wychowawcy. W dobie dążenia do nauczania zintegrowanego łączmy wychowanie z wartościami, jakie niesie nam nasza wiara i wielowiekowa tradycja narodu. Korzystajmy z programów, które nam w tym pomogą. Ja osobiście wiele czerpię z tych publikacji, docenić potrafią je także uczniowie i ich rodzice.
Poszczególne programy nabyć można w Wydawnictwach:
- Dla szkoły podstawowej: "W trosce o człowieka. Wychowanie do życia w rodzinie", nr DKW-4014-162/00, Wydawnictwo "Jedność", ul. Jana Pawła II nr 4, 25-013 Kielce.
- Dla gimnazjum: "Wychowanie do życia w rodzinie", nr DKW-4014-291/99, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Języków Obcych i Ekonomii EDUCATOR, ul. Pułaskiego 4/6, 42-200 Częstochowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jego słowa, czy są we mnie obecne?

Grażyna Kołek

Rozważanie do Ewangelii J 15, 1-8

Więcej ...

Nowa podstawa programowa WF podpisana. Będzie obowiązywać od 1 września 2025 r.

2025-07-22 17:03

Adobe Stock

Minister edukacji Barbara Nowacka podpisała nowelizację rozporządzeń w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego - w zakresie wychowania fizycznego - poinformowało we wtorek MEN. Nowa podstawa programowa WF będzie obowiązywać od 1 września 2025 roku.

Więcej ...

Watykan: bł. Carlo Acutis jest wiarygodnym wzorem do naśladowania dla młodych ludzi

2025-07-23 13:04
Carlo Acutis

Agata Kowalska

Carlo Acutis

Na kilka tygodni przed kanonizacją bł. Carlo Acutisa, Watykan opublikował teologiczny tekst , który przedstawia młodego Włocha jako wiarygodny wzór do naśladowania dla nowego pokolenia wierzących. W komentarzu opublikowanym przez portal Vatican News, jezuita ks. Arturo Elberti, teolog i konsultant Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, wspomina o głębokim związku między jego zainteresowaniem technologiami, życiem codziennym i duchowością chrześcijańską. „Nie jest doktorem Kościoła, ale wiarygodnym świadkiem” - powiedział jezuita. Poprzez jego kanonizację Kościół nie chce uhonorować teologa, ale raczej pokazać, „że młodzi ludzie dzisiaj również mogą poważnie traktować przesłanie Ewangelii i konsekwentnie nią żyć”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: dlaczego kobiety w kościele zakrywają głowę,...

Kościół

Francja: dlaczego kobiety w kościele zakrywają głowę,...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Św. Brygida Szwedzka tęskniąca do Jezusa

Święci i błogosławieni

Św. Brygida Szwedzka tęskniąca do Jezusa

Nowa podstawa programowa WF podpisana. Będzie...

Wiadomości

Nowa podstawa programowa WF podpisana. Będzie...

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat