Reklama

80. rocznica konsekracji kościoła Serca Jezusowego w Krakowie

Polskie Sacre-Coeur

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród wielu wież kościelnych górujących nad Krakowem wyróżnia się charakterystyczna, wysmukła sylwetka wieży bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa, usytuowanej tuż koło Dworca Głównego PKP, przy ul. Kopernika 26. Bazylika, budowana jako narodowe sanktuarium kultu Serca Pana Jezusa na wzór bazyliki SacreM-Coeur na Montmartrze w Paryżu, w tym roku obchodzi 80. rocznicę konsekracji.
Konsekracja kościoła Serca Jezusowego w Krakowie odbyła się 29 maja 1921 r. i była wielkim wydarzeniem w życiu Kościoła, Narodu i Krakowa. Zaproszenie do udziału w tamtych uroczystościach - które trwały od 28 maja do 3 czerwca i zostały połączone z obchodami jubileuszu 50-lecia Apostolstwa Modlitwy (AM) i Posłańca Serca Jezusowego - otrzymał nuncjusz apostolski w Warszawie - abp Achille Ratti (od 1922 r. papież Pius XI), prymas Polski - kard. Edmund Dalbor, bp Adam Stefan Sapieha i cały Episkopat Polski, który w podwawelskim grodzie, u grobu św. Stanisława, zebrał się na III Konferencji Episkopatu w Pierwszej Rzeczypospolitej, aby uświetnić obchody ku czci Serca Jezusowego, organizowane przez krakowskich Jezuitów.
Uroczystość rozpoczęła 28 maja 1921 r. popołudniowa procesja z kaplicy zakonnej do kościoła, w której niesiono relikwie św. Wojciecha i Stanisława BM, przeznaczone do ołtarza głównego w nowej świątyni. Konsekratorem kościoła był bp Anatol Nowak, który 29 maja - osiem lat po tym, jak poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła - dokonał jego konsekracji podczas Mszy św. pontyfikalnej. O. Włodzimierz Piątkiewicz, jezuita, wygłosił kazanie, w którym zwrócił się m.in. z podziękowaniem do architektów i artystów, budowniczych kościoła, uzasadniając, dlaczego mimo ofert zagranicznych wybrano ich projekty. Stwierdził: "Chcieliśmy stanowczo tę świątynię, która wzniesiona być miała ze składek polskiego ludu, wznieść również twórczością i talentem wybitnych polskich architektów, rzeźbiarzy i malarzy...". Z Wawelu przybyli biskupi na czele z Prymasem, aby wspólnie odśpiewać dziękczynne Te Deum.
3 czerwca, w uroczystość Serca Pana Jezusa, po południu prymas Polski - kard. Edmund Dalbor, w otoczeniu biskupów i tysięcy wiernych, poprowadził procesję z kościoła Serca Jezusowego na Mały Rynek, gdzie uroczyście poświęcił Polskę Najświętszemu Sercu Jezusowemu. W Akcie Oddania znalazły się m.in. słowa: "Przyjąłeś z naszych rąk na widomy znak poddaństwa dźwigniętą z ofiar całej Polski świątynię: prosimy Cię, abyś ten kościół w sercu ojczyzny Sercu Twemu wzniesiony przyjął za tron królewski Twego wśród nas panowania".
Kościół Serca Pana Jezusa w Krakowie powstał w miejscu kaplicy pod tym samym wezwaniem, która istniała tu od 1870 r. Gdy dla dynamicznie rozwijającego się Apostolstwa Modlitwy kaplica okazała się za mała, postanowiono wybudować w tym miejscu kościół. W 1912 r. rozpoczęto budowę nowego kościoła, według projektu architekta Franciszka Mączyńskiego, a do jego upiększenia zatrudniono najsławniejszych rzeźbiarzy: Xawerego Dunikowskiego, Karola Hukana i malarzy - prof. Jana Bukowskiego, Piotra Stachiewicza, Leonarda Stroynowskiego. Wśród artystów znaleźli się też jezuiccy bracia zakonni: mozaikarz Wojciech Pieczonka, rysownik Józef Kurpierz, stolarz Antoni Krok i kowal Jan Krzysik.
Szczególną inspiracją dla budowy świątyni była encyklika papieża Leona XIII Annum Sacrum z 1899 r., na rozpoczęcie XX wieku, w której papież wzywał narody do poświęcenia się Najświętszemu Sercu Jezusa. Ideę budowy narodowego sanktuarium Serca Jezusa polscy jezuici zaczerpnęli z bazyliki SacreM-Coeur w Paryżu.
W 80 lat po konsekracji przy bazylice nadal istnieje centrala Stowarzyszenia Apostolstwa Modlitwy, czyli Apostolstwa Serca Jezusowego, które dzięki jezuitom działa w Polsce od 1871 r. Nadal też wydawany jest Posłaniec Serca Jezusowego. Przy bazylice istnieje Kolegium Jezuitów, Wydawnictwo WAM oraz dynamicznie rozwijająca się Wyższa Szkoła Filozoficzno-Pedagogiczna "Ignatianum", powstała w III Rzeczypospolitej z istniejącego przy Kolegium Fakultetu Filozoficznego Jezuitów w Krakowie. W 1935 r. Fakultet został poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
80. rocznica konsekracji bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie jest okazją do przypomnienia sobie o wielkim dziele Apostolstwa Modlitwy, którego intencje ogólne i misyjne na każdy miesiąc wyznacza Papież, a które drukujemy na naszych łamach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony w pełnieniu funkcji dyrektora Caritas Polska

2024-06-26 14:17

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Oświadczenie Rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ws. ks. Marcina Iżyckiego.

Więcej ...

Wrocław/katedra: organy trafiły do renowacji. To jeden z największych instrumentów tego typu na świecie

2024-06-25 15:20
Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

Marzena Cyfert

Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

W święto Jana Chrzciciela, patrona katedry wrocławskiej, Wrocławia i archidiecezji odbyła się konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom. O budowie instrumentu, jego remoncie i znaczeniu mówili: ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej, Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta oraz organmistrz Dariusz Zych.

Więcej ...

Ruszyły zapisy na 44. Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską na Jasną Górę

2024-06-26 11:17

Kamil Szyszka

Na 3 sierpnia planowane jest rozpoczęcie 44. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę. Ruszyły zapisy na pielgrzymkę.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?