Reklama

Piotr Sionko

Kraków: naukowcy, teolodzy i filozofowie o mądrości w ujęciu Jana Pawła II

2013-11-08 12:03

led / Kraków/KAI

„Oblicza mądrości” - pod takim tytułem odbyła się konferencja w ramach VIII Dni Jana Pawła II, które przez cztery dni odbywały się w Krakowie. Wydarzenie zakończyła Msza św. w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Łagiewnikach, w której uczestniczył kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego.

W trakcie konferencji w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego kard. Zenon Grocholewski powiedział, że mądrość nie utożsamia się z nauką ani z wiedzą, nie jest tym samym, co inteligencja. „Człowiek wysoko wykwalifikowany w jakiejś dziedzinie wiedzy niekoniecznie jest mądry. A zwłaszcza niekoniecznie jest mądry w świetle wiary” - mówił. "Mądrość to nie jest także to samo, co inteligencja. Inteligencję bowiem można wykorzystać do tworzenia rzeczy, które sprzeciwiają się mądrości, jak tego uczy nas historia” – dodał.
Podkreślił też, że Jan Paweł II bardzo dużo mówił o racjonalności wiary w kontekście postępu nauki. Kard. Grocholewski zwrócił uwagę także na powiązania mądrości z prawdą. Jego zdaniem prawda oznacza coś więcej niż wiedza, prawda sprawia, że stajemy się dobrzy. „Tą prawdą żyje wiara chrześcijańska, a prawdziwą mądrością jest ta wypływająca z prawdy obiektywnej” - zaznaczył.

Z kolei gość specjalny wydarzenia George Weigel, biograf Jana Pawła II, powiedział, że mądrość rzuca światło na to, co wydaje się nieprzejrzyste i mroczne, przypadkowe i pozbawione znaczenia. „Każda epoka potrzebuje mądrych mężczyzn i kobiet; być może nasz wiek ponowoczesny cechuje szczególna potrzeba mądrych doradców, gdyż na obszarze całej wysokiej kultury zachodniej dostrzegamy niepokojącą tendencję, by przeczyć temu, że ludzie potrafią uchwycić z jakąś dozą pewności prawdę o czymkolwiek” - mówił.

Reklama

Podczas spotkania ks. prof. Andrzej Szostek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego mówił z kolei o mądrości Jana Pawła II w dialogu z młodymi ludźmi. „Młodzi ludzie szczególnie wrażliwi są na fałsz, obłudę i dostrzegli, że Jan Paweł II obłudny nie jest. To świadectwo własnego życia jest ważne na drodze do osiągania mądrości” - wyjaśniał. Według niego mądrość odnosi się do sensu i wartości ludzkiego życia oraz prawd, o które człowiek pyta. „Życia ludzkiego nie można pojąć czysto teoretycznie. Kto sam w swoim życiu nie usiłuje, pomimo swych ułomności i słabości, ich stosować, ten ich nie zrozumie” - zaznaczył.

Natomiast o. prof. dr hab. Zdzisław Kijas OFMConv z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych mówił, że już w tradycji biblijnej mądrość odgrywała istotną rolę, a dla chrześcijanina mądrość jest ludzkim wcieleniem Jezusa z Nazaretu. Według niego kultura konsumpcji inaczej rozumie mądrość. „Sprowadza ją do towaru, który można kupić. Mądrość naszych czasów stała się jednostronna dlatego mamy wielu pseudomędrców” - mówił o. Kijas.

Jego zdaniem Jan Paweł II dawał świadectwo o prawdzie, a mądrość wymaga ofiary, ponieważ wymaga jej także prawda. „Ofiara jest zawsze darem z siebie” - mówił.

Na zakończenie Dni Jana Pawła II odbyła się Msza św. w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Łagiewnikach. „Przyszliśmy do Sanktuarium dedykowanego pamięci błogosławionego, a niebawem już świętego, Jana Pawła II, by dziękować za dar jego pontyfikatu, za mądrość, jaką się odznaczał, jaką ubogacił Kościół powszechny i cały świat” – mówił kard. Stanisław Dziwisz na rozpoczęcie Mszy św. Dodał, że Jan Paweł II był powszechnie uznawany za mądrego przywódcę i nadal żyje, w życiu, wierze, kulturze i świadomości wielu ludzi. Według hierarchy zbliżająca się kanonizacja Jana Pawła II jest potwierdzeniem faktu, że poza tym, iż wyróżniał się on niezaprzeczalną wiedzą, czerpał mądrość z kontemplacji tajemnicy Boga.

Z kolei kard. Zenon Grocholewski w homilii powiedział, że kard. Karol Wojtyła, który żył wiarą intensywnie, gdy został papieżem, zdał sobie sprawę, że musi wiarą przepoić swoje posługiwanie. „Jego żywiołowe wołanie do współczesnego świata: otwórzcie drzwi Chrystusowi i wszelkie jego działania były owocem żarliwej i głębokiej wiary, która przepajała jego serce” – powiedział. Zdaniem kardynała wiara była dla niego podstawowym źródłem zawierzenia Bogu, źródłem zachwytu, woli i dynamizmu, by uzdrawiać współczesny świat.

„Wiara jest rzeczą fundamentalną w życiu każdego z nas. Od niej zależy cały dynamizm naszego chrześcijańskiego życia i dążenie do świętości. Każdy z nas jest odpowiedzialny za swoją wiarę. Można ją osłabić, a nawet stracić przez własne niedbalstwo” – przestrzegał hierarcha.

Według niego, aby wiara mogła wzrastać, trzeba nią żyć. „Nie instrumentalizować przynależności do Kościoła, często płytkiej i powierzchownej, lecz żyć wiarą, kształtować ją z dnia na dzień, by stawać się z dnia na dzień coraz bardziej budowniczym dobra w świecie” – powiedział kard. Grocholewski.

Po Mszy św. tradycyjnie odbyło się wręczenie nagród w konkursie literackim, który towarzyszy Dniom Jana Pawła II.

Celem Dni Jana Pawła II jest upamiętnienie postaci bł. Jana Pawła II i popularyzacja jego dziedzictwa w społeczności akademickiej Krakowa i całej Małopolski. Tegorocznym hasłem wydarzenia była „Mądrość”. Dni odbywały się od 4 do 7 listopada.

Decyzja o organizacji pierwszych Dni Jana Pawła II została podjęta w 2006 r. przez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. W przedsięwzięciu biorą udział nie tylko krakowskie uczelnie, ale także szkoły wyższe z województwa małopolskiego.

Tagi:
Jan Paweł II nauka debata Kraków

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Proobronni

Proobronni

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Moc słowa

Moc słowa

Prezentacja nr 42/2019

Prezentacja nr 42/2019

Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Pogrzeb prof. Jana Szyszko

Pogrzeb prof. Jana Szyszko

Dzień Papieski na Jasnej Górze

Dzień Papieski na Jasnej Górze

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem