Reklama

Polska

Kraków: naukowcy, teolodzy i filozofowie o mądrości w ujęciu Jana Pawła II

Piotr Sionko

„Oblicza mądrości” - pod takim tytułem odbyła się konferencja w ramach VIII Dni Jana Pawła II, które przez cztery dni odbywały się w Krakowie. Wydarzenie zakończyła Msza św. w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Łagiewnikach, w której uczestniczył kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego.

W trakcie konferencji w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego kard. Zenon Grocholewski powiedział, że mądrość nie utożsamia się z nauką ani z wiedzą, nie jest tym samym, co inteligencja. „Człowiek wysoko wykwalifikowany w jakiejś dziedzinie wiedzy niekoniecznie jest mądry. A zwłaszcza niekoniecznie jest mądry w świetle wiary” - mówił. "Mądrość to nie jest także to samo, co inteligencja. Inteligencję bowiem można wykorzystać do tworzenia rzeczy, które sprzeciwiają się mądrości, jak tego uczy nas historia” – dodał.
Podkreślił też, że Jan Paweł II bardzo dużo mówił o racjonalności wiary w kontekście postępu nauki. Kard. Grocholewski zwrócił uwagę także na powiązania mądrości z prawdą. Jego zdaniem prawda oznacza coś więcej niż wiedza, prawda sprawia, że stajemy się dobrzy. „Tą prawdą żyje wiara chrześcijańska, a prawdziwą mądrością jest ta wypływająca z prawdy obiektywnej” - zaznaczył.

Z kolei gość specjalny wydarzenia George Weigel, biograf Jana Pawła II, powiedział, że mądrość rzuca światło na to, co wydaje się nieprzejrzyste i mroczne, przypadkowe i pozbawione znaczenia. „Każda epoka potrzebuje mądrych mężczyzn i kobiet; być może nasz wiek ponowoczesny cechuje szczególna potrzeba mądrych doradców, gdyż na obszarze całej wysokiej kultury zachodniej dostrzegamy niepokojącą tendencję, by przeczyć temu, że ludzie potrafią uchwycić z jakąś dozą pewności prawdę o czymkolwiek” - mówił.

Reklama

Podczas spotkania ks. prof. Andrzej Szostek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego mówił z kolei o mądrości Jana Pawła II w dialogu z młodymi ludźmi. „Młodzi ludzie szczególnie wrażliwi są na fałsz, obłudę i dostrzegli, że Jan Paweł II obłudny nie jest. To świadectwo własnego życia jest ważne na drodze do osiągania mądrości” - wyjaśniał. Według niego mądrość odnosi się do sensu i wartości ludzkiego życia oraz prawd, o które człowiek pyta. „Życia ludzkiego nie można pojąć czysto teoretycznie. Kto sam w swoim życiu nie usiłuje, pomimo swych ułomności i słabości, ich stosować, ten ich nie zrozumie” - zaznaczył.

Natomiast o. prof. dr hab. Zdzisław Kijas OFMConv z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych mówił, że już w tradycji biblijnej mądrość odgrywała istotną rolę, a dla chrześcijanina mądrość jest ludzkim wcieleniem Jezusa z Nazaretu. Według niego kultura konsumpcji inaczej rozumie mądrość. „Sprowadza ją do towaru, który można kupić. Mądrość naszych czasów stała się jednostronna dlatego mamy wielu pseudomędrców” - mówił o. Kijas.

Jego zdaniem Jan Paweł II dawał świadectwo o prawdzie, a mądrość wymaga ofiary, ponieważ wymaga jej także prawda. „Ofiara jest zawsze darem z siebie” - mówił.

Reklama

Na zakończenie Dni Jana Pawła II odbyła się Msza św. w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Łagiewnikach. „Przyszliśmy do Sanktuarium dedykowanego pamięci błogosławionego, a niebawem już świętego, Jana Pawła II, by dziękować za dar jego pontyfikatu, za mądrość, jaką się odznaczał, jaką ubogacił Kościół powszechny i cały świat” – mówił kard. Stanisław Dziwisz na rozpoczęcie Mszy św. Dodał, że Jan Paweł II był powszechnie uznawany za mądrego przywódcę i nadal żyje, w życiu, wierze, kulturze i świadomości wielu ludzi. Według hierarchy zbliżająca się kanonizacja Jana Pawła II jest potwierdzeniem faktu, że poza tym, iż wyróżniał się on niezaprzeczalną wiedzą, czerpał mądrość z kontemplacji tajemnicy Boga.

Z kolei kard. Zenon Grocholewski w homilii powiedział, że kard. Karol Wojtyła, który żył wiarą intensywnie, gdy został papieżem, zdał sobie sprawę, że musi wiarą przepoić swoje posługiwanie. „Jego żywiołowe wołanie do współczesnego świata: otwórzcie drzwi Chrystusowi i wszelkie jego działania były owocem żarliwej i głębokiej wiary, która przepajała jego serce” – powiedział. Zdaniem kardynała wiara była dla niego podstawowym źródłem zawierzenia Bogu, źródłem zachwytu, woli i dynamizmu, by uzdrawiać współczesny świat.

„Wiara jest rzeczą fundamentalną w życiu każdego z nas. Od niej zależy cały dynamizm naszego chrześcijańskiego życia i dążenie do świętości. Każdy z nas jest odpowiedzialny za swoją wiarę. Można ją osłabić, a nawet stracić przez własne niedbalstwo” – przestrzegał hierarcha.

Według niego, aby wiara mogła wzrastać, trzeba nią żyć. „Nie instrumentalizować przynależności do Kościoła, często płytkiej i powierzchownej, lecz żyć wiarą, kształtować ją z dnia na dzień, by stawać się z dnia na dzień coraz bardziej budowniczym dobra w świecie” – powiedział kard. Grocholewski.

Po Mszy św. tradycyjnie odbyło się wręczenie nagród w konkursie literackim, który towarzyszy Dniom Jana Pawła II.

Celem Dni Jana Pawła II jest upamiętnienie postaci bł. Jana Pawła II i popularyzacja jego dziedzictwa w społeczności akademickiej Krakowa i całej Małopolski. Tegorocznym hasłem wydarzenia była „Mądrość”. Dni odbywały się od 4 do 7 listopada.

Decyzja o organizacji pierwszych Dni Jana Pawła II została podjęta w 2006 r. przez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. W przedsięwzięciu biorą udział nie tylko krakowskie uczelnie, ale także szkoły wyższe z województwa małopolskiego.

2013-11-08 12:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Gdy Jan Paweł II był w Kielcach

2020-05-23 11:45

TD

Pomnik św. Jana Pawła II przy bazylice kieleckiej

Zazwyczaj, wspominając obecność św. Jana Pawła II w 1991 r. na Kielecczyźnie, myślimy o Masłowie i Eucharystii podczas burzowej nawałnicy, gdy Papież upomniał się o rodzinę. Ale przecież był też w Kielcach, który to fakt upamiętnia m.in. papieski pomnik k. bazyliki.

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/pl.fotolia.com

Ponieważ nowenna do Ducha Świętego przypada w maju i czerwcu, dlatego łączy się ją z nabożeństwami majowymi czy też czerwcowymi w następujący sposób

Więcej ...

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od papieża

2020-05-24 21:49

Free-Photos/pixabay.com

W Meksyku szerokim echem odbiła się niecodzienna sytuacja podczas Mszy św., kiedy odprawiający ją kapłan nagle przerwał czytanie Ewangelii, aby odebrał telefon.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

„Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia...

Wiara

„Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia...

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Uleczony z głuchoty – cud Jana Pawła II w dniu urodzin

Niedziela Wrocławska

Uleczony z głuchoty – cud Jana Pawła II w dniu urodzin

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Zdrowie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Życzenia dla Papieża

Życzenia dla Papieża

Dni Krzyżowe

Dni Krzyżowe

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw