Reklama

Wiara

Moda na zakony franciszkańskie

Capuchinos_de_Paraguay.JPG: Hnoaldocap/pl.wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W zakonach męskich 245 mężczyzn rozpoczęło jesienią I rok formacji – wynika z najnowszych danych Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. - To o 79 więcej niż w 2012 roku i oznacza 47-procentowy wzrost w skali roku – cieszy się franciszkanin o. Jan Maria Szewek i upatruje w tym wpływu papieża Franciszka. Jego optymizm można tłumaczyć m.in. tym, że polscy franciszkanie przyjęli aż 56 nowych kandydatów do zakonu.

Dla porównania, w skali kraju ubiegły rok należał do „chudych lat” gdyż do męskich zakonów wstąpiło jedynie 166 kandydatów na zakonników. Wcześniej statystyki powołań do zakonów męskich były wyższe. W roku 2011 zgłosiło się 194 postulantów, w 2010 – 241, w 2008 r. – 263 r. a w 2006 r. I etap formacji zakonnej rozpoczęło 286 kandydatów – wynika z danych zebranych przez KAI w poprzednich latach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tym roku najwięcej nowych kandydatów do zakonów męskich zgłosiło się do franciszkanów. Formację w postulacie rozpoczęło u nich aż 56 mężczyzn. Od lat, wśród zakonów męskich, franciszkanie są w czołówce polskich statystyk powołaniowych. W zeszłym roku byli na I miejscu z liczbą 42 nowych kandydatów, rok wcześniej - 33. W tym roku również, choć ze znacznie wyższą liczbą wstępujących do Zakonu Braci Mniejszych.

Podobnie jak w poprzednich latach popularnością cieszą się również dominikanie, którzy do postulatu przyjęli 33 nowych współbraci. U nich również można zaobserwować wzrost chętnych do życia zakonnego – przed rokiem mieli bowiem 17 kandydatów.

Decydujący się na życie zakonne mężczyźni wstępują chętnie także do zakonu franciszkanów konwentualnych noszących czarne habity. W tym roku do ich klasztorów wstąpiło 30 mężczyzn, a przed rokiem mieli 16 postulantów. Natomiast u kapucynów przyjęto do zakonu 21 mężczyzn.

W czołówce są także jezuici, którzy do nowicjatu (w zakonie tym nie ma etapu postulatu) przyjęli, podobnie jak w zeszłym roku, 20 mężczyzn. Do pierwszej piątki zakonów męskich z największa liczbą nowych kandydatów zbliżają się redemptoryści, którzy w tym roku przyjęli do postulatu 15 kandydatów (w zeszłym roku 7).

Reklama

Pozostałe z 60 zakonów męskich pracujących w Polsce przyjęły na I etap formacji pojedynczych kandydatów, niektóre nie miały nowych powołań.

W nowicjatach – czyli na kolejnym etapie formacji zakonnej trwającej rok lub dwa lata w zależności od reguły zakonu - obecnie jest 247 nowicjuszy. Następnie młodzi zakonnicy, którzy chcą zostać kapłanami rozpoczynają studia filozoficzno-teologiczne. Obecnie w seminariach zakonnych kształci się w sumie 851 kleryków. Od 2007 roku widoczna jest tendencja spadkowa ogólnej liczby kleryków seminariów zakonnych. Przed rokiem było ich 940 a jeszcze w 2006 r. było ich ogółem 1803.

Obecnie najliczniejsze są klerykaty salezjanów (104), franciszkanów brązowych (88) jezuitów (73), franciszkanów konwentualnych (55) oraz dominikanów i oblatów Najświętszej Maryi Panny, którzy mają po 48 seminarzystów.

Ogólnie największą liczbą młodych zakonników będących jeszcze na etapie formacji wstępnej czyli w postulacie, nowicjacie lub seminariach mogą cieszyć się franciszkanie (brązowi), gdzie do życia zakonnego i kapłaństwa przygotowuje się w sumie 191 mężczyzn. W czołówce są również salezjanie gdzie jest 126 zakonników na etapie formacji oraz franciszkanie konwentualni (czarni) – z liczbą 102 młodych zakonników.

Pierwszą piątkę zamykają: jezuici (98 młodych zakonników w formacji) oraz kapucyni (97 młodych zakonników w formacji). Następni w kolejności są dominikanie z 96 młodymi zakonnikami. Kolejne zakony i zgromadzenia męskie: oblaci Najświętszej Maryi Panny, pallotyni i paulini – mają ok. 45-70 młodych zakonników.

W Polsce do życia zakonnego przygotowują się także kandydaci z zagranicy. Najwięcej jest ich u franciszkanów konwentualnych, gdzie w postulacie oprócz 30 kandydatów z Polski jest ponadto 15 kandydatów z innych krajów. Do postulatu oblatów Najświętszej Maryi Panny w tym roku zgłosił się 1 kandydat z Polski i 12 z zagranicy.

Reklama

Praktycznie w każdym seminarium zakonnym w Polsce kształcą się również klerycy innych narodowośc,i w sumie jest ich 190. Najwięcej kleryków obcokrajowców mają seminaria: oblatów Maryi Niepokalanej (31) oraz pallotynów (23) i franciszkanów konwentualnych. Natomiast w seminarium klaretynów kształci się 14 obcokrajowców i 5 Polaków. W skali całej Polski liczba kleryków zakonnych obcokrajowców zmniejsza się w ostatnich latach: 231 – w 2012 r. , 217 – w 2011 r.

W Polsce jest 60 zakonów męskich.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2013-11-08 15:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszkanie zabrali głos ws. Ice Bucket Challenge

Capuchinos_de_Paraguay.JPG: Hnoaldocap/pl.wikipedia.org

Więcej ...

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Więcej ...

Kościoły z całej Polski biorą udział w tegorocznej edycji Nocy Konfesjonałów

2024-03-29 11:56

Karol Porwich/Niedziela

W Wielkim Tygodniu w 100 kościołach księża będą spowiadać do północy lub przez całą noc w ramach 14. edycji nocy konfesjonałów. Akcja ma umożliwić spowiedź wiernym, którzy z różnych powodów nie mogą w dzień przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Wiara

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...