W łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki wczoraj zakończyły się uroczystości związane z Jubileuszem Sportowców, który odbywały się w ramach obchodów 100-lecia Diecezji Łódzkiej.
Uroczystej liturgii - celebrowanej w samo południe - przewodniczył ksiądz biskup Ireneusz Pękalski – biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Eucharystię poprzedził wykład zatytułowany: Krajowe duszpasterstwo sportowców - cele i zadania – który wygłosił ks. Edward Pleń - Krajowy Duszpasterz Sportowców. Prelegent podzielił się swoim doświadczeniem posługi duszpasterskiej wśród sportowców – jeżdżąc z nimi na zgrupowania, zawody oraz olimpiady. Wskazał na to, że - każdy sportowiec ma swoją sferę duchową, która także potrzebuję treningu jaki zapewnia mu wiara. Zauważył, że -sportowcy chętnie uczestniczą w praktykach religijnych i nie wstydzą się swojej wiary. Zwrócił również uwagę na to, że głównym zadaniem sportu jest wychowywanie człowieka, by wzrastał - stawiając sobie konkretne cele i wyznaczając sobie zadania.
Reklama
W homilii ksiądz biskup zauważył, że – wielu sportowców na całym świecie, to ludzie wierzący! Wyznają róże religie. Katolików łatwo można rozpoznać po tym, że czynią znak krzyża przed rozpoczęciem zmagań, meczów, skoków. Nie wszystkim się to podoba. Ostatnio mocno był za to krytykowany Dawid Kubacki, który przed swoim skokiem czyni na sobie znak krzyża. Śledziłem to wszystko na łamach Przeglądu Sportowego, który każdego dnia czytam! Świat dziennikarzy sportowych – i nie tylko – się podzielił. Niektórzy uważają, że to sprawa prywatna, bo nie powinien tego czynić. Dlaczego? Jesteśmy w wolnym kraju i mamy prawo do manifestowania swojej wiary - także na zewnątrz. – podkreślił kaznodzieja.
Ksiądz biskup wskazał na przykład wiary Polskich Skoczków podczas Olimpiady Zimowej w Pjongczangu w 2018 roku, oraz przypomniał postać lekkoatletki – olimpijki - śp. Kamili Skolimowskiej, która nadal startuje w niebiańskich zawodach.
W dzisiejszym jubileuszu – z uwagi na przygotowania do zbliżających się Igrzysk Olimpijskich, oraz trwającą pandemię Covid-19 - wzięli udział przedstawiciele łódzkiego świata sportu, wśród których, obok młodych zawodników drużyn salezjańskich był obecny Mieczysław Nowicki - Wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który dzieląc się swoim życiem sportowym wskazał na to, że wiara zajmowała i nadal zajmuje ważne miejsce w jego życiu.
Sportowcy na terenie Archidiecezji Łódzkiej – o czym przypomniał ks. Edward Pleń - Krajowy Duszpasterz Sportowców – od wielu lat mogą liczyć na duchową opiekę w chwilach triumfów i zwycięstw, ale i w czasie porażek. Obecnie duszpasterzem diecezjalnym sportowców jest ks. Paweł Miziołek – proboszcz parafii pw. św. Judy Tadeusza w Łodzi.