Reklama

Byłem kolegą i sąsiadem Karola Wojtyły (15)

Niedziela Ogólnopolska 37/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WACŁAW GRZYBOWSKI: - Gdzie jeszcze poza Wadowicami i Krakowem odbywały się Wasze koleżeńskie spotkania? Oczywiście, zdajemy sobie sprawę z tego, że nie zawsze mógł być z Wami Karol Wojtyła - papież.

EUGENIUSZ MRÓZ: - Mimo że w październiku 1978 r. Karol został w Watykanie, wierni tradycji zainicjowanej przez Lolka i Zbyszka Siłkowskiego, kontynuowaliśmy nasze koleżeńskie spotkania maturzystów ´38 wadowickiego gimnazjum. Rodzinne miasto Karola - Wadowice, a przede wszystkim oddalone o kilkanaście kilometrów Skawce, u naszego kolegi gimnazjalnego - Staszka Niziołka, były miejscem zlotów.
Skawce to licząca ponad 900 mieszkańców wioska, uroczo położona w Beskidzie Małym, na lewym brzegu Skawy, na trasie Kraków - Sucha Beskidzka - Zakopane. Pierwsza wzmianka o Skawcach pochodzi już z 1422 r. W 1899 r. wybudowana została linia kolejowa Spytkowice - Wadowice - Skawce. Szczególnego uroku dodaje przełom Skawy między Skawcami a Zagórzem. W tym rejonie, w Świnnej Porębie miała powstać zapora i zbiornik wodny o pojemności 150 mln m3. Niestety, skończyło się jedynie na planach, a skutki straszliwych powodzi dramatycznie odczuli mieszkańcy Budzowa, Zembrzyc, Makowa Podh., Suchej Beskidzkiej.
Staszek Niziołek od II do VII klasy (w latach 1931-37) był naszym wspaniałym kolegą z wadowickiego gimnazjum. Zawsze pogodny, koleżeński. Brał udział w wojnie obronnej 1939 r., walczył na Polesiu, w armii gen. Kleeberga, w bitwie pod Kockiem. Wysiedlony przez okupacyjne władze hitlerowskich Niemiec z rodzinnych Skawiec do ówczesnej Generalnej Guberni, osiadł w Kalwarii Zebrzydowskiej, biorąc czynny udział w działaniach Batalionów Chłopskich współpracujących z Armią Krajową. Aresztowany przez UB w 1960 r., więziony był w słynnym X pawilonie w Warszawie. W tym samym czasie przebywał tam gauleiter Koch i komunistyczni prominenci: Różański i Feigin. Ponadczteroletni pobyt w ciężkim więzieniu podkopał zdrowie Staszka. Przez dłuższy czas był bez pracy, pod " troskliwą opieką" organów UB. Prowadził małe gospodarstwo rolne, z pasją oddając się pszczelarstwu.
Z gorącym sercem, szeroko otwartymi ramionami, ze staropolską gościnnością Staszek wraz z żoną Stanisławą, dwoma synami i córką podejmował nas w skromnych progach wiejskiego domu.
Spośród kilku spotkań w "gazdówce" u Staszka szczególnie sobotni dzień 4 stycznia 1987 r. pozostał głęboko w naszych sercach. W gościnne progi jego domu zjechaliśmy z różnych stron. Dwunastu kolegów: Tomek Romański, Jasio Kuś, Tadek Luty z Krakowa, Staszek Jura z Kęt, Teoś Bojeś z Mysłowic, Józek Michoń z Suchej Beskidzkiej, Lunek Mosurski z Kalwarii Zebrzydowskiej, Tadek Gajczak, Marian Bieniasz, Zygmunt Kręcioch, Józek Kwiatek z Wadowic, no i ja - Genek Mróz z Opola. Weszliśmy do dużego pokoju. Stół nakryty białym obrusem, na nim zapalone świece, gałązki jodły, na talerzyku opłatki. Gdzie spojrzeć - na ścianach starannie oprawione fotografie Ojca Świętego, w tym również ze Staszkiem z jego dwukrotnego pobytu w Rzymie. W bibliotece - niemal wszystkie książki, czasopisma dotyczące pontyfikatu Jana Pawła II. W gablocie - medale, kasety, pamiątki. Małe muzeum świadczące o wielkim przywiązaniu Staszka do Lolka. Wszyscy w odświętnych garniturach, wierni przedwojennemu fasonowi, w krawatach. Radosny gwar powitania, uściski mieszały się z płynącymi z magnetofonu kolędami. W skupieniu słuchaliśmy homilii Ojca Świętego wygłoszonej do Polaków w Watykanie w dzień Bożego Narodzenia. "Z każdym pragnę się spotkać w tym dobru, którego znakiem jest chleb. Nie jestem w stanie wymienić wszystkich, ale wszystkich noszę w sercu. Pragnę dotrzeć dziś do serca każdego bez wyjątku Polaka".
Łamaliśmy się opłatkiem, który Jasio Kuś otrzymał z Watykanu. Każdemu przypadła odrobina papieskiego daru. Z pamięci przywoływaliśmy kolędy śpiewane w naszych domach rodzinnych: Wśród nocnej ciszy, Bóg się rodzi, Lulajże, Jezuniu, pastorałki góralskie. W modlitwie łączyliśmy się z profesorami i kolegami, którzy przeszli do wieczności...
Znad Skawy, z gór i lasów Beskidów popłynęło na Wzgórze Watykańskie Pater noster, qui es in caelis... Odczuwaliśmy sercem i duchem, że Lolek jest wśród nas, że jest z nami...

CDN.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Odbyło się spotkanie Zespołu Roboczego KEP ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii z przedstawicielami MEN

2024-05-16 11:54

KEP

15 maja br. Zespół Roboczy Konferencji Episkopatu Polski ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii spotkał się z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Strona kościelna przedstawiła wątpliwości odnoszące się do projektu zmian w Rozporządzeniu o nauczaniu religii.

Więcej ...

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

polona.pl

Wielu pielgrzymów informuje o łaskach, które otrzymali za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli, a ks. Józef Niżnik skrzętnie archiwizuje tę swoistą księgę cudów udzielonych za jego przyczyną.W Strachocinie, na Bobolówce – wzgórzu nieopodal kościoła, gdzie prawdopodobnie urodził się Andrzej Bobola, jest dziś kaplica. Rokrocznie podczas uroczystości odpustowych w tym miejscu gromadzą się rzesze ludzi, czcicieli św. Andrzeja.

Więcej ...

Diabetycy u Pani Śnieżnej

2024-05-17 09:46
Słowo wstępne od ks. proboszcza Mariana Bocho.

Henryk Grymuza

Słowo wstępne od ks. proboszcza Mariana Bocho.

13 maja przyjechali do Jarosławia z Rzeszowa, Tarnobrzega, Przeworska, Pruchnika, Zagórza, Jasła, Sanoka, Łańcuta, Tarnobrzega, Jarosławia i innych miast wschodniej części Polski diabetycy. Cukrzyca zmusza ich do szczególnej, systematycznej troski o własne zdrowie. Nadzieję na lepsze pod względem somatycznym życie pokładają w Bogu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli