Reklama

Świadectwa wiary

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Być świadkiem wiary w warunkach ekstremalnych to heroizm o największym napięciu sił duchowych człowieka. Ów ekstremalizm warunków cechuje życie większości spośród jedenastu bohaterów wystawy Bohaterowie Europy. Świadkowie wiary.
Zorganizowana na Zamku Królewskim w Warszawie wystawa trwała tylko dwa ostatnie tygodnie sierpnia br., nie mogła być więc wcześniej omówiona na łamach Niedzieli. Ale wspomnienie o niej jest koniecznością. Eksponowana na dziedzińcu Zamkowym, miała swoje dopełnienie w Bibliotece Stanisławowskiej w postaci znakomitej wystawy poświęconej Prymasowi Wyszyńskiemu, jednemu z owych "jedenastu".
Pośrodku wystawy na dziedzińcu wzgórek kamieni zwieńczony koroną cierniową z drutu kolczastego oraz ciągi plansz z fotografiami z wojennej pożogi i komunistycznego totalitaryzmu od razu sugerują, że nie znajdziemy tu wielkich postaci czasów pokoju, np. papieża Jana XXIII, i odnowy świata przez Vaticanum II.
Patrząc na każdego z bohaterów wystawy, uświadamiamy sobie, jak wiele tysięcy innych reprezentowanych jest przez tych " jedenastu". Zacznijmy od heroicznych konwertytów z judaizmu: św. Edyty Stein - karmelitanki, zamęczonej w Auschwitz, wielkiego filozofa i autora dzieła Wiedza Krzyża; następnie wymieńmy Raissę Maritain - żonę wielkiego myśliciela i odkrywcy tomizmu
Jacques´a Maritaina; s. Teresę Landy - myśliciela związanego z kręgiem sługi Bożego ks. Władysława Korniłowicza. Potem mamy rabina Kalmana Szapirę, który dobrowolnie wybrał śmierć z innymi, a nie ucieczkę z obozu. Bohaterską postacią był pastor Dietrich Bonhoeffer, który dobrowolnie pozostał w Niemczech hitlerowskich, by prowa-dzić działalność religijną, za co został rozstrzelany. Przez nieznanych sprawców zamordowany został w 1990 r. (!) ksiądz prawosławny Aleksander Mień, przez lata dusza wierzącej inteligencji moskiewskiej. Zgładzony przez NKWD w 1947 r. został greckokatolicki biskup mukaczewski Teodor Romża, beatyfikowany w 2001 r. Matki Teresy z Kalkuty nie musimy przedstawiać, podobnie jak Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, którego postać w sposób bardzo osobisty przybliżyła widzom naprawdę wspaniała wystawa Jemu poświęcona. Prymas Węgier - kard. Jozsef Mindszenty jest ogólnie znany jako więzień i męczennik komunizmu, a mimo to wstrząsającym przeżyciem było dokładne poznanie jego biografii. I wreszcie - jedyny żyjący jeszcze słowacki ksiądz Viktor TrstenskyM, który 45 lat przeżył w 24 więzieniach i obozach koncentracyjnych. Oto jak sprawował tam Eucharystię: w ułamanej łyżce moczą się trzy rodzynki, jak w kielichu; na metalowym wieczku od konserwy leżą grudki ulepione z białej mąki. Po odprawieniu Mszy św. w myślach fryzjer rozniesie pokarm Eucharystyczny po barakach...
To wstrząsające świadectwo niechaj skłoni nas do refleksji nad bezmiarem cierpień Kościoła w systemie komunistycznym, na równi z hitlerowskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Grecja: biskupi krytykują przekształcenie kościoła w Stambule w meczet

2024-05-17 16:25

Smuldur/pixabay.com

Grecki Kościół Prawosławny skrytykował niedawne przekształcenie w meczet kościoła w stambulskiej Chorze, poinformował serwis informacyjny wiedeńskiej fundacji ekumenicznej Pro Oriente. W oświadczeniu wydanym przez Stały Synod Kościoła, który zebrał się w tych dniach w Atenach pod przewodnictwem arcybiskupa Hieronima, biskupi wyrazili głębokie zaniepokojenie. Zwrócili uwagę, że decyzję tureckiego rządu należy rozpatrywać w kontekście kilku podobnych wydarzeń w ostatnich latach: Hagia Sophia w Stambule (2020), Hagia Sophia w Trapezuncie (2013) i Hagia Sophia w Nicei/Izniku (2011) również zostały już przekształcone w meczety.

Więcej ...

Procesja fatimska

2024-05-17 13:29

Marek Białka

W parafii pw. św. Marcina w Gnojniku wierni w sposób szczególny czczą Matkę Bożą Fatimską – pod jej wezwaniem jest ich nowa świątynia.

Więcej ...

Rozmowa z Ojcem - Niedziela Zesłania Ducha Świętego

2024-05-18 08:28
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli