Reklama

Niedziela Wrocławska

"Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia"

Otwarcie wystawy przed bazyliką w Trzebnicy

ks. Łukasz Romańczuk

Otwarcie wystawy przed bazyliką w Trzebnicy

Dziś przy Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy otwarto wystawę "Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Otwarcia dokonali: Marek Długozima - burmistrz Gmina Trzebnica, Katarzyna Pawlak-Weiss z Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu, ks. prof. Grzegorz Sokołowski z Fundacja Obserwatorium Społecznego ks. Piotr Filas SDS- proboszcz parafii Św. Bartłomieja Apostoła i Św. Jadwigi w Trzebnicy.

- Ogromnie się cieszę, że otwarcie wystawy poświęconej dwóm wielkim Polakom, kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu oraz św. Janowi Pawłowi II odbywa się w Trzebnicy. (...) Kilka dni przed otwarciem wystawy otrzymaliśmy fantastyczną informację o beatyfikacji Sługi Bożego kard. Wyszyńskiego, która odbędzie się 12 września br. w Warszawie. Potrzebujemy takich pozytywnych informacji, bo ta pandemia zabrała nam wiele nadziei i radość życia. (...) - mówił burmistrz Marek Długozima.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas swojej przemowy gospodarz Trzebnicy podkreślił, że ci dwaj hierarchowie kilkukrotnie przybywali do Bazyliki św. Jadwigi Śląskiej. M. Długozima nawiązał także do nazwy wystawy: Św. Jan Paweł II mówiąc o alfabecie wiary, poświęceniu, służbie i miłości, wskazał nam na pojęcia dobrze nam znane, w oparciu o które możemy budować gramatykę życia. (...) Tego alfabetu musimy się uczyć, a naszymi nauczycielami są nieustannie kard. Wyszyńskim i św. Jan Paweł II.

Współorganizatorem wystawy był wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. W Trzebnicy reprezentowany był przez Katarzynę Pawlak - Weiss, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN - Kluczem do zrozumienia wystawy jest katalog pojęć będących filarami, na których opiera się, jak to nazwał Karol Wojtyła, gramatyką życia zarówno jednostki jak i całych społeczności. (...) Jest to wyjątkowa okazja, aby przypomnieć o szczególnej roli Prymasa Tysiąclecia jako duchowego przywódcy, którego Polacy potrzebowali w warunkach kryzysu społecznego - mówiła K. Pawlak Weiss.

Przedstawiając postać Kardynała Wyszyńskiego zaznaczona została bezkompromisowość Kardynała Wyszyńskiego, jego mądrość w przewodzeniu Kościołem w Polsce czy zmagania z władzami komunistycznymi.

Reklama

Obecny był także ks. prof. Grzegorz Sokołowski z Fundacji “Obserwatorium Społeczne”, który wskazał, dlaczego Trzebnica została wybrana na miejsce inauguracji wystawy: - Tu w 1945 roku zaczęło się polskie życie. Wrocław był wtedy zburzony, a w tym miejscu ówczesny administrator apostolski dolnego śląska, ks. inf. Karol Milik, w trzebnickiej bazylice odbył ingres. Stąd władze cywilne zarządzały ziemią dolnośląską. Chcieliśmy tą wystawą podkreślić historyczne znaczenie tego miejsca.

- Z ogromną radością przyjąłem inicjatywę rozpoczęcia tej pięknej i wymownej wystawy w Trzebnicy. Jest to miejsce niezwykłe nie tylko dla naszej archidiecezji, ale także dla całego Kościoła - mówił ks. Piotr Filas i dodał: - Myślę, że wystawa ta jest dobrą kontynuacją dzieła naszych wielkich rodaków. A jej bohaterowie staną się konkretnym drogowskazem.

Wystawa plenerowa odwiedzi także inne miejsca dolnego śląska. Będą to: Oborniki Śląskie, Brzeg Dolny, Milicz, Wrocław i Twardogóra. W Trzebnicy będzie dostępna do 19 maja. 

Wystawę okolicznościową skomponowano zestawiając zdjęcia archiwalne i cytaty. Kluczem do jej zrozumienia jest otwarty katalog pojęć będących filarami, na których opiera się – jak to nazwał Karol Wojtyła –„gramatyki życia” zarówno jednostek jak i całych społeczności. Także obchodzącej niedawno 100 lecie niepodległości Polski.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2021-04-29 16:22

Wybrane dla Ciebie

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

2024-06-30 10:56

episkopat.pl

Przetarg na wykonanie projektów remontu i konserwacji poobozowych bloków o numerach 6 i 7 oraz elementów przestrzeni części nowej wystawy głównej, która się w nich znajdzie, ogłosiło Muzeum Auschwitz. Placówka podała, że wykonawca będzie miał na realizację 68 tygodni.

Więcej ...

Kard. Ryś: czy choć raz w życiu daliście się Bogu wyzwolić?

2024-06-30 13:40

ks. Łukasz Burchard

Więcej ...

Kard. Ryś na wakacje: to jest obowiązek dać sobie czas na odpoczynek!

2024-07-01 08:30

Ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Wiadomości

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Mamy medal. Polacy pokonali Słowenię

Wiadomości

Mamy medal. Polacy pokonali Słowenię

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska