Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trzecia pielgrzymka rowerowa na Pola Wilanowskie

O to, by nie było III wojny światowej, modlił się Prymas Polski podczas trzeciej pielgrzymki rowerowej 22 września br. Razem z nim modliło
się kilka tysięcy młodych osób, które zjechały na Pola Wilanowskie w Warszawie. Kard. Glemp wyruszył z tłumem młodych spod wilanowskiego kościoła św. Anny, bp Piotr Jarecki przybył spod archikatedry św. Jana.
Młodzi spotkali się najpierw w swoich dekanatach. Tam otrzymali kolorowe chusty, symbolizujące odwagę (biało-czerwona), mądrość (zielona), życie (żółta) i ducha (niebieska).
Hasłem tegorocznego spotkania były słowa: Wypłyń na głębię łodzią Opatrzności. Na Polach Wilanowskich, gdzie stanąć ma Świątynia Opatrzności Bożej, wybudowano kilkunastometrową łódź. Tam odbył się specjalny spektakl dla młodzieży. Uczestnicy pielgrzymki otrzymali karty pokładowe, które pod koniec złożono w specjalnych koszach. Na kartach można było wypisać postanowienia oraz zadeklarować chęć " wypłynięcia na głębię". Na wielkiej karcie podpisali się prawie wszyscy uczestnicy zjazdu.

20-lecie ingresu Prymasa Polski

Reklama

Ponad 50 kapłanów koncelebrowało Mszę św. dziękczynną za 20 lat, które upłynęły od ingresu Prymasa Polski - kard. Józefa Glempa do warszawskiej katedry św. Jana Chrzciciela. W homilii bp Marian Duś zaznaczył, że posługa ta przebiega "w cieniu krzyża". Przypomniał dokonania obecnego Prymasa, który łatwo mógł w wielu sytuacjach kierować się emocjami, ale nie zapomniał o słowach Zbawiciela: "Schowaj swój miecz". Podkreślił, że nie brakowało bólu i cierpienia w posłudze kard. Józefa Glempa, np. podczas stanu wojennego czy wówczas, gdy " Prymas musiał patrzeć na śmierć swojego kapłana - ks. Jerzego Popiełuszki, chroniąc życie innych". Wymienił dokonania Prymasa Polski, np. II Synod Plenarny, Akcję Katolicką, jego troskę o seminaria duchowne, o młodzież czy ostatnio budowę świątyni Opatrzności Bożej. "Życie kard. Józefa Glempa - zakończył - to świadectwo ofiarnego życia, w którym widoczna jest ojcowska troska o polski i warszawski Kościół".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Otwarcie procesu kanonizacyjnego s. Emanueli Kalb

Kard. Franciszek Macharski otworzył 20 września br. proces kanonizacyjny s. Emanueli Kalb ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego. Do końca lutego 2002 r. zbierane będą pisma i listy zakonnicy, wspomnienia o jej życiu oraz opisy łask doznanych za jej wstawiennictwem.
S. Emanuela Kalb była Żydówką. W wieku 20 lat, pomimo ostrych sprzeciwów ze strony rodziny, przyjęła chrzest w katedrze przemyskiej. W 1927 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego w Krakowie. Cieszyła się wielkim zaufaniem sióstr, które powierzały jej odpowiedzialne zadania nauczycielki, mistrzyni nowicjatu czy przełożonej domu. Znana była z głębokiego życia modlitwy i umiłowania Eucharystii. W 1962 r. złożyła uroczysty akt ofiarowania Niepokalanej za nawrócenie Izraela.
S. Kalb prowadziła dziennik, w którym opisała swoją drogę do Kościoła. Dzięki jej staraniom i świadectwu ycia przyjęło chrzest najmłodsze rodzeństwo - brat i siostra. W dzienniku s. Kalb opisała również swoje doświadczenia mistyczne.
Zmarła 18 stycznia 1986 r. Pochowana jest w grobowcu zakonnym Zgromadzenia Kanoniczek Ducha Świętego na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Muzeum dzwonów

Reklama

Pierwsze w Polsce muzeum dzwonów otwarto 22 września br. w Przemyślu. Dzwony eksponowane są w miejskiej wieży zegarowej, w której mieści się oddział Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Najstarszy z umieszczonych w muzeum dzwonów pochodzi z 1721 r. W sumie w muzeum pojawiło się 10 zabytków sztuki ludwisarskiej. Wśród eksponatów znalazły się również unikalne carillony, czyli dzwony zegarowe. Ekspozycja przedstawia ponadto proces powstawania dzwonów.
Wszystkie dzwony podarował muzeum Janusz Felczyński, spadkobierca jednej z najstarszych rodzin ludwisarskich w Polsce. Przemyska Odlewnia Dzwonów jest jedną z najbardziej znanych ludwisarni w Polsce i za granicą. Jej początki sięgają 1808 r. Po wojnie, w 1948 r., Jan Felczyńsk reaktywował pracownię, nadając ej nazwę Odlewnia i Naprawa Dzwonów w Przemyślu, która istnieje do dziś.

Konferencja: "Stop przemocy"

Sposobem walki z agresją mają być: prawo chroniące rodzinę, alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu dla młodzieży i reforma edukacji. Opinię taką wyrazili referenci I Międzynarodowej Konferencji " Stop przemocy - O godność człowieka", która odbyła się we wrześniu br. w Warszawie.
"Prawo powinno przede wszystkim ochraniać dom i rodzinę" - stwierdził senator Krzysztof Piesiewicz. Przypomniał, że z ciepłych, bezpiecznych domów wychodzą dobrzy, życzliwi ludzie. Jego zdaniem, prawo ma być budowniczym "ciepłych gniazd". A najlepszym drogowskazem w walce z przemocą jest wciąż, i dla wielu narodów, Dekalog - podkreślił.
"Powinniśmy uczyć dzieci umiejętności rozwiązywania konfliktów przez dialog" - mówił Paweł Jaros, rzecznik praw dziecka. Rzecznik podał też kilka propozycji działań, które mogą przyczynić się do walki z agresją. Wśród nich wymienił m.in. krajowy numer telefonu zaufania, zaostrzenie prawa karnego dla przestępców wobec dzieci, pracę resocjalizacyjną z przestępcami i ograniczenie dostępu dzieci do telewizji i gier komputerowych.

I Forum Młodzieży Szkół Katolickich

Reklama

Forum zgromadziło 21 września ok. 500 uczniów szkół katolickich z całej Polski. Organizatorem Forum była Rada Szkół Katolickich na czele z ks. Andrzejem Dymerem, przewodniczącym Rady. "Chcemy w tym roku rozpocząć cykliczne spotkania wszystkich szkół katolickich z Ojcem Świętym" - powiedział ks. Dymer. Uczestnicy Forum wysłuchali kolejno wykładów: o. Marka Dutkiewicza, paulina - Jan Paweł II naszym autorytetem; ks. Marka Dziewieckiego - Wychowanie do dojrzałości; ks. Dariusza Bartochy - Młodzież a autorytety; biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka - Wy jesteście solą ziemi. W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. dla uczestników Forum bp Stefanek podkreślił, iż misją szkoły katolickiej jest realizacja słów Jezusa: "Pójdź za mną". Eucharystię zakończył Akt Zawierzenia Szkół Katolickich Matce Bożej. Po południu w Sali Papieskiej dla uczestników Forum zaśpiewała Eleni.

16. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

Pielgrzymka małżeństw i rodzin, która odbyła się w dniach 22-23 września, zgromadziła ponad 2 tys. osób. Centralnym jej punktem była niedzielna Msza św. na Szczycie pod przewodnictwem biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka. Słowa powitania wygłosił o. Jan Pach - paulin, który powiedział m.in.: "Jakie będą polskie rodziny, taki będzie polski naród i polski dom". W homilii bp Stefanek zachęcał, by kroczenie za Chrystusem "stało się zadaniem rodzin chrześcijańskich". Obecni na pielgrzymce małżonkowie uroczyście odnowili przyrzeczenia małżeńskie. Na zakończenie bp Stefanek zawierzył Matce Bożej Jasnogórskiej wszystkie małżeństwa i rodziny. W programie pielgrzymki były także referaty: francuskiego dziennikarza - red. Bernarda Marqueritte na temat: Rodzina w mediach i wobec mediów oraz prof. Tomasza Strzembosza - Ojczyzna rodziną rodzin.
Pielgrzymkę poprzedziła Jesienna Sesja Diecezjalnych Duszpasterzy Rodzin i Doradców Życia Rodzinnego, odbywająca się w Seminarium Częstochowskim i na Jasnej Górze. W spotkaniu uczestniczyło ok. 100 osób, głównie duszpasterzy i doradców rodzin.

Modlitwa w intencji Jana Pawła II

Reklama

22 września, wraz z rozpoczęciem 95. podróży apostolskiej Ojca Świętego do Kazachstanu i Armenii, na Jasnej Górze rozpoczęła się nieustanna modlitwa w intencji Papieża. Taka modlitwa trwa w Sanktuarium Jasnogórskim podczas każdej papieskiej pielgrzymki. Przez cały dzień w Kaplicy Adoracji wierni modlili się za Ojca Świętego przed Najświętszym Sakramentem. W intencji Jana Pawła II odmawiany był także Różaniec. Szczególną wymowę miała Msza św. o godz. 18.30 w Kaplicy Matki Bożej, sprawowana od wielu już lat codziennie w intencji Ojca Świętego. Podczas wszystkich Mszy św. w modlitwę wiernych włączane były szczególne prośby za Jana Pawła II i jego pielgrzymkę do Kazachstanu i Armenii oraz o pokój i Miłosierdzie Boże dla całego świata. Wierni modlili się za Ojca Świętego również w czasie nocnych czuwań. Mszę św. na rozpoczęcie jasnogórskiej modlitwy odprawił o. Efrem Osiadły, definitor generalny Zakonu Paulinów.

Pielgrzymka Parlamentarzystów

22 września we Mszy św. na Jasnej Górze uczestniczyło blisko 50 senatorów i posłów, by podziękować za czteroletnią kadencję obecnego Sejmu i Senatu. Obecni byli m.in.: marszałek senatu Alicja Grześkowiak, minister zdrowia Grzegorz Opala, minister i pełnomocnik rządu ds. rodziny Maria Smereczyńska, senator Dariusz Kłeczek, senator Tomasz Michałowski, posłowie Czesław Ryszka, Tadeusz Wrona i Kazimierz Kapera. Mszy św. dla parlamentarzystów przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. "Ojczyzna to zbiorowy obowiązek, trzeba szybko i skutecznie poprawić błędy i wciąż pamiętać o najsłabszych i najbiedniejszych" - mówił w homilii Ksiądz Biskup. Parlamentarzyści zawierzyli Matce Bożej losy świata, Polski i siebie.

W SKRÓCIE:

17 września na Jasnej Górze gościł kard. Luigi Poggi z Watykanu, natomiast 21 września - abp Ignazio CannavoO z Mesyny we Włoszech.

17 września o. ppłk Jan Golonka odprawił Mszę św. w 62. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Po Eucharystii odbył się Apel Poległych i zostały złożone wieńce pod Pomnikiem Sybiraków na Jasnej Górze .

18 września przybyli przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera wraz z podopiecznymi i ich rodzinami. Mszę św. dla nich odprawił bp Antoni Długosz z Częstochowy.

W dniach 16-19 września na Jasnej Górze przebywali wierni z parafii katedralnej pw. Trójcy Świętej w Gdańsku Oliwie wraz z ks. prob. Brunonem Kędziorskim oraz ks. Mirosławem Parackim, dyrektorem Wydziału Katechetycznego Kurii w Gdańsku. Pielgrzymka na Jasną Górę jest w parafii tradycją - w tym roku odbyła się po raz 22.

W dniach 19-20 września w Sali Papieskiej wystąpił z koncertami zespół "Leyenda" z Peru. W ciągu dwóch dni koncertów zespołu wysłuchało ok. 6 tys. osób.

22 września modliło się ok. 350 członków Rodziny Wincentyńskiej z całej Polski. Eucharystii przewodniczył ks. Bronisław Sieńczak, wizytator prowincji polskiej, w koncelebrze z ks. Józefem Jachimczakiem, moderatorem Stowarzyszenia. Członkowie Rodziny Wincentyńskiej spotkali się w Domu Rekolekcyjnym przy ul. św. Barbary w Częstochowie, gdzie miała miejsce m.in. promocja książki ks. Józefa Jachimczaka pt. Święty Wincenty aO Paulo w posługiwaniu ubogim dzisiaj.

22 września dotarła na Jasną Górę 5. Pielgrzymka Rowerowa z Tarnowa. Przewodnikiem grupy był ks. Tadeusz Piwowarski. 60 rowerzystów w ciągu 2 dni przejechało 240 km.

ZAPOWIEDZI:

9 października - Spotkanie uczniów i nauczycieli szkół im. Jana Pawła II.

10-13 października - Międzynarodowy Kongres Odnowy w Duchu Świętym.

13 października - Pielgrzymka Maturzystów Archidiecezji Lubelskiej;

- Pielgrzymka Środowisk Twórczych.

13/14 października - Pielgrzymka Pracowników Wodociągów, Kanalizacji i Ochrony Środowiska.

O. Stanisław Tomoń -rzecznik prasowy Jasnej Góry

Czytajmy "Jasną Górę"!

Fotografie z okładki wrześniowego numeru miesięcznika Jasna Góra przypominają czas pielgrzymowania do narodowego sanktuarium Polaków, którego szczyt przypadał na sierpień 2001 r.
Redakcja sporo miejsca poświęca pielgrzymce papieskiej na Ukrainę. Przypomina fragmenty homilii Ojca Świętego Jana Pawła II wygłoszonej 26 czerwca br. we Lwowie. O pielgrzymce czytamy również w artykule Matka Boża Łaskawa, który przybliża ciekawą historię obrazu, przed którym w 1655 r. modlił się król Jan Kazimierz i odczytał tekst ślubowania.
O. Zachariasz Jabłoński - paulin przybliża postać abp. Józefa Bilczewskiego, konfratra Zakonu Paulinów, który starał się o oficjalne ogłoszenie kultu i święta Królowej Polski, co uczynił papież Pius XI w 1923 r. i od tego czasu co roku święto obchodzone jest 3 maja.
O dziejach Jasnej Góry pisze również Maria Starzyńska, natomiast
o. Stanisław Rudziński - paulin "oprowadza" nas po sanktuarium - tym razem wczytamy się w opowieść o bramie Matki Bożej Zwycięskiej. Ponadto możemy poznać m.in. jasnogórskie kalendarium, kronikę i ofiarodawców wotów.

R.

JEDNYM ZDANIEM

Dwa dokumenty - o kapłaństwie i życiu zakonnym oraz o powołaniu i misji świeckich przyjął III Synod Gdański. Obradom przewodniczył abp Tadeusz Gocłowski. W dokumencie Kapłaństwo i życie konsekrowane jako wspólnota życia i posługi z Chrystusem mowa jest m.in. o utworzeniu Studium Teologiczno-Pastoralnego dla kapłanów oraz o wprowadzeniu egzaminów proboszczowskich.

Pierwszy w Polsce ekumeniczny przekład Nowego Testamentu i Księgi Psalmów zaprezentowano w Wyższym Warszawsko-Praskim Seminarium Duchownym w Warszawie. W pracach przy tłumaczeniu uczestniczyli przedstawiciele 11 Kościołów chrześcijańskich w Polsce.

Ponad 95% uczniów w Polsce uczęszcza na katechezę. W przedszkolach procent ten wynosi 97,6, w szkołach podstawowych - 97,9, w gimnazjach - 97,2, w ponadpodstawowych ogólnokształcących - 94,5, najmniej w technikach i szkołach zawodowych - 92,2. Dane te zostały przedstawione uczestnikom ogólnopolskiej sesji w Radomiu, poświęconej formacji katechetów.

Kościół pw. Matki Kościoła Niepokalanej Jutrzenki Wolności poświęcił w Katowicach metropolita górnośląski - abp Damian Zimoń. Jest to kościół parafialny, a zarazem świątynia-wotum Ruchu Światło-Życie za dar wolności. W ołtarzu złożono relikwie św. Faustyny Kowalskiej.

Wielkie, pięciokondygnacyjne Centrum Charytatywne "Res Sacra Miser" w samym sercu Warszawy poświęcił Prymas Polski. l Kard. Józef Glemp zainaugurował uroczystą Mszą św. w Warszawie obchody jubileuszu 350-lecia pracy w Polsce Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego aO Paulo, zwanych szarytkami.

300. rocznica śmierci założyciela Marianów - o. Stanisława Papczyńskiego zgromadziła członków tego Zgromadzenia na Mszy św. przy grobie fundatora na "Mariankach" k. Góry Kalwarii. Eucharystii przewodniczył przełożony generalny Zgromadzenia - o. Mark Garrow.

Ponad 200 uczniów szkół średnich z Gorlic oraz młodzież ze Słowacji wzięła udział w III Rajdzie im. Jana Pawła II. Młodzi turyści podążali śladami Papieża, który przed 50 laty odwiedzał Sękową, Magurę Małastowską i Beskid Niski. Rajd zakończył się w Hańczowej w powiecie gorlickim. l Ponad 500 tys. zł zebrano w tym roku na środki transportu dla misjonarzy w ramach Akcji św. Krzysztof. Polscy misjonarze otrzymali już i otrzymają w najbliższych dniach 22 samochody, 2 motocykle i 10 rowerów - poinformował ks. Marian Midura z Komisji Episkopatu ds. Misji.

Ugrupowania, które rządziły w minionej kadencji - AWS i UW - nie przekroczyły progu wyborczego. Frekwencja wyniosła 46, 29%. "Przy tej pasywności i zobojętnieniu społeczeństwa, a nawet rozgoryczeniu co do polityków, frekwencja w dniu wyborów była nawet dość duża" - powiedział m.in. Prymas Polski, komentując wyniki wyborów.

W minionej kadencji odbyło się 119 posiedzeń Sejmu, które trwały 315 dni. Przez cały ten czas posłowie III kadencji przyjęli 640 ustaw. 6363 razy spotykały się sejmowe komisje. Do Sejmu wpłynęło prawie 135 tys. listów (aż 26 tys. dotyczyło spraw pornografii). W minionej kadencji Sejm gościł na swej trybunie Ojca Świętego Jana Pawła II, który wygłosił pamiętne przemówienie do obu izb parlamentu.

Rząd zadecydował, iż polska przestrzeń powietrzna będzie udostępniona samolotom wojskowym USA.

Ministrowie obrony Polski, Czech i Słowacji podpisali umowę o powołaniu wspólnej brygady, która ma brać udział w międzynarodowych operacjach pokojowych.

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wszyscy jesteśmy Chrystusami - rozmowa z byłym gangsterem

2024-11-16 17:55
Rozmowa z byłym gangsterem

Adobe Stock

Rozmowa z byłym gangsterem

– Za moje upadłe życie powinna mnie spotkać kara śmierci. Ale Jezus wziął tę hańbę, wziął tę karę na siebie - opowiada nam Wojtek Zdrojewski, który sięgnął życiowego dna, doświadczając życia gangsterskiego, alkoholu, wielokrotnego pobytu w więzieniu, w końcu bezdomności.

Więcej ...

Pani z Ostrej Bramy

Więcej ...

Jaskinia Słowa (33. niedziela zwykła)

2024-11-17 09:08
Ks. Maciej Jaszczołt

Red.

Ks. Maciej Jaszczołt

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś odbył się pogrzeb zamordowanego księdza Lachowicza

Kościół

Dziś odbył się pogrzeb zamordowanego księdza Lachowicza

Rozważania na niedzielę: Jak oszukać zegar biologiczny?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak oszukać zegar biologiczny?

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...

Wiara

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...

Wiadomości

"Fakty" TVN wyraziły nadzieję, że będzie się zabijać...

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Wiadomości

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Kościół

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Wiadomości

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Kościół

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Kościół

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz