Reklama

Niedziela Wrocławska

Ufać w Boże prowadzenie - modlitwa za maturzystów

2021-05-03 19:52
Mszy św. przewodniczył ks. prof. Włodzimierz Wołyniec

ks. Łukasz Romańczuk

Mszy św. przewodniczył ks. prof. Włodzimierz Wołyniec

Dzień przed rozpoczęciem egzaminów maturalnych, społeczności Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu oraz Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek we Wrocławiu, modliły się w intencji maturzystów

Msza św. odprawiona została w kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus we Wrocławiu. Eucharystii przewodniczył ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, rektor PWT wrocławskiego PWT, a homilię wygłosił ks. Mariusz Wyrostkiewicz, wikariusz parafii.

Nawiązując do dzisiejszej uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, ks. Mariusz przytoczył okoliczności ustanowienia tego ważnego tytułu. Królowanie Maryi wiąże się ściśle z oddaniem Jej przez Jezusa jako Matkę.

Reklama

Zwracając się do obecnych maturzystów i rodziców, kapłan podkreślił wstawienniczy i dziękczynny charakter ich dzisiejszej modlitwy - Przychodzicie, aby za przyczyną Maryi prosić w intencji młodych ludzi naszej archidiecezji, którzy już jutro zasiądą w ławach egzaminacyjnych, o dar mądrości, rozumu i umiejętności, by pomyślnie zdali wszystkie czekające ich egzaminy. Na tej Mszy św. wyrażacie także swoją wdzięczność wobec tych, którzy starali się wam przekazać swoją wiedzę i umiejętności - mówił ks. Wyrostkiewicz.

Mówiąc o ważnej roli nauczycieli, kaznodzieja ukazał ważne zadanie stojące przed uczniami, jakim jest odpowiednie wykorzystanie otrzymanych umiejętności. Wcześniej jednak pytał: - Czy właściwie  korzystacie z wiedzy i doświadczenia waszych nauczycielii? To wiecie tylko wy i Pan Bóg. Oceńcie uczciwie sami. Dziś, gdy stoicie przed egzaminem dojrzałości pozostaje nam życzyć wam samych sukcesów, by patronka dnia, którą nazywamy Stolicą Mądrości wyjednała wam potrzebne łaski, a zwłaszcza te, o których najintensywniej teraz myślicie, by zdać jak najlepiej i dostać się na wymarzone kierunki studiów czy pracy - mówił wikariusz parafii.

Składając życzenia tegorocznym maturzystom, ks. Mariusz zwrócił uwagę, że jest to czas podejmowania decyzji - Życzę wam właściwego wyboru drogi życiowej, której nigdy nie będziecie żałowali i nikt wam jej nie zagłuszy. Niech wasze osiągnięcia i plany będą źródłem radości i szczęścia. Pamiętajcie, że to nie uzdolnienia, ale wytrwałości i pilność decydują o osiągnięciach w życiu i ambicje bez wiedzy są jak statek na suchym lądzie - mówił.

Reklama

Dzieląc się dobrym słowem z ludźmi młodymi, kapłan mówił o priorytetach, jakimi powinien kierować się człowiek w procesie nauczania - Życzymy wam mądrości, nie tylko tej związanej z ilością przeczytanych książek, zdanych egzaminów czy tytułów naukowych. To wszystko jest ważne. Życzymy, aby Maryja, Stolica Mądrości pomogła wam w zrozumieniu i przybliżeniu się do najważniejszej mądrości - mądrości krzyża - tajemnicy tego, że “Bóg tak umiłował świat, że dał swojego Syna” - podkreślił kaznodzieja.

Człowiek w swoim życiu stawia wiele pytań. W sytuacjach, gdy coś się nam nie powiedzie, albo wydarzy się nieplanowane, pytamy - “dlaczego?” - Perspektywa chrześcijańska pokazuje, że trzeba ufać w Boże prowadzenie. W Jego miłość, ufność, mądrość krzyża, który jest na miarę możliwości każdego z nas. Nade wszystko trzeba prosić Maryję, aby nam pomogła ufać, że w tym, co nas spotyka jest sens, który dla nas póki co nie jest rozumiany - mówił ks. Wyrostkiewicz.

Na zakończenie padły słowa św. Jana Pawła II: - Droga Młodzieży! Dzisiejszy świat potrzebuje was. On potrzebuje waszej odwagi, nadziei, wiary i wytrwałości. Świat jutra będzie budowany przez was. Usiłujcie być bezinteresowni. Nie pozwólcie, by opanowały was rzeczy materialne. Bądźcie aktywnymi członkami Ludu Bożego i bądźcie w zgodzie z drugim człowiekiem

W modlitwie uczestniczyli reprezentanci Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej wraz z opiekunem ks. Kamilem Kasztelanem oraz duszpasterze parafii.

Maturzyści z niecierpliwością oczekują rozpoczęcia egzaminów dojrzałości. Jak zaznaczają, pojawia się stres, ale bo pojawia się wiele niewiadomych, jednak nastawiają się do nich pozytywnie - To jeden z pierwszych poważniejszych egzaminów w moim życiu. Jutro ważny przedmiot - język polski. Chciałabym osiągnąć jak najlepszy wynik, ponieważ zależy mi, aby dostać się na mój wymarzony uniwersytet - mówi nam Kasia, maturzystka z Wrocławia i dodaje - o tej Mszy św. dowiedziałam się z internetu, postanowiłam przyjść, aby prosić o Boże błogosławieństwo.

Wybrane dla Ciebie

Dni Krzyżowe

Roman Michalski

Więcej ...

Maryja przesłania Chrystusa?

Bożena Sztajner/Niedziela

Czy wielki kult jakim my, Polacy, otaczamy Maryję, nie odwraca naszej uwagi od Chrystusa i nie przysłania nam samego Boga?

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: objawienia Matki Bożej z Guadalupe

2021-05-10 20:30

Adobe Stock

W 1531 r., w dopiero co odkrytym przez Kolumba Nowym Świecie, miało miejsce pierwsze zatwierdzone przez Kościół objawienie Maryjne. Jego bohaterami byli Indianin Juan Diego – dziś święty – oraz „Matka Boga Prawdy”. Po ich spotkaniu pozostało świadectwo: obraz nie malowany ludzką ręką, zwany Autoportretem z Guadalupe.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikMaryjny: Modlitwa do Matki Bożej Nieustającej...

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Modlitwa do Matki Bożej Nieustającej...

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

40. rocznica zamachu na św. Jana Pawła II/ Kard. Dziwisz:...

Kościół

40. rocznica zamachu na św. Jana Pawła II/ Kard. Dziwisz:...

#NiezbędnikMaryjny: Cuda za wstawiennictwem Matki Bożej...

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Cuda za wstawiennictwem Matki Bożej...

Nie żyje brat Krzysztofa Krawczyka. Miał 70 lat

Wiadomości

Nie żyje brat Krzysztofa Krawczyka. Miał 70 lat

Rozpoczyna się Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Rozpoczyna się Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Najświętsza Maryja Panna...

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Najświętsza Maryja Panna...

#NiezbędnikMaryjny: Wołanie z Fatimy

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Wołanie z Fatimy

Rzecznik KEP: wypowiedzi księży w mediach nie zawsze...

Kościół

Rzecznik KEP: wypowiedzi księży w mediach nie zawsze...