Reklama

Wyjść z niewoli alkoholizmu

Niedziela Ogólnopolska 44/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

9 i 10 października 2001 r. w Ośrodku Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu odbyła się Jesienna Sesja Zespołu Apostolstwa Trzeźwości i Diecezjalnych Duszpasterzy Trzeźwości. Spotkanie rozpoczął ks. prał. Henryk Korża - zastępca przewodniczącego Zespołu. W słowie wprowadzającym Ksiądz Prałat mówił, by w pracy apostolskiej nad kształtowaniem cnoty trzeźwości brać przykład z osób świętych. Przybliżył postać bł. ks. Józefa Czempiela i podkreślił, iż to, o co się staramy dzisiaj w pracy apostolstwa trzeźwości było realizowane przed II wojną światową w wielu ośrodkach duszpasterskich.
Piszący te słowa - jako sekretarz Zespołu - przedstawił sprawozdanie z prac Zespołu Apostolstwa Trzeźwości w tym roku. Najważniejsze wydarzenia to: przygotowanie i wydanie materiałów Apostoł Trzeźwości - Vademecum Duszpasterstwa Trzeźwości na rok 2001 oraz przekazanie biskupom przez przewodniczącego Zespołu - bp. Antoniego Dydycza nowego tekstu Wskazań z prośbą o uwagi i sugestie. Opracowywane od kilku lat nowe Wskazania Episkopatu Polski dla kościelnej działalności trzeźwościowej weszły już w ostatnią fazę przygotowań.
Następnie sprawozdania z pielgrzymek złożyli: ks. Grzegorz Ostrowski, kierownik pieszej pielgrzymki w intencji trzeźwości narodu z Płocka do Niepokalanowa; ks. Mirosław Kszczot mówił o pieszej pielgrzymce w intencji trzeźwości narodu z Radomia do Niepokalanowa, a ks. Wojciech Ignasiak przedstawił Krajową Pielgrzymkę Krucjaty Wyzwolenia Człowieka do Niepokalanowa. Ks. prał. Henryk Korża omówił XX Krajową Pielgrzymkę Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę.
Drugi dzień obrad rozpoczął się Jutrznią i Mszą św. koncelebrowaną, której przewodniczył ks. Władysław Zązel - duszpasterz trzeźwości diecezji bielsko-żywieckiej, kazanie wygłosił ks. Maciej Figura - duszpasterz trzeźwości diecezji rzeszowskiej. Następnie uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu pt. Program moralno-religijnego otrzeźwienia narodu kard. Stefana Wyszyńskiego - Prymasa Polski, który przygotował ks. dr Janusz Kochański. Prelegent przedstawił sytuację w ówczesnej Polsce, omówił Wielką Nowennę przed tysiącleciem chrztu Polski oraz wskazane przez Księdza Prymasa i nadal aktualne kierunki odnowy moralno-religijnej Ojczyzny, takie jak: rekolekcje trzeźwościowe, podczas których ma się dokonać wewnętrzna przemiana człowieka, kształtowanie obyczaju rodzinnego, kształtowanie cnót społeczno-zawodowych, realizacja Ślubów Jasnogórskich jako program trzeźwości narodu.
"Program uwolnienia narodu z niewoli alkoholizmu ukazany przez kard. Stefana Wyszyńskiego nie stracił aktualności, gdyż wciąż wzrasta spożycie napojów alkoholowych w naszym społeczeństwie. Według prognoz Polskiej Akademii Nauk, jeśli wzrost spożycia alkoholu nie zostanie zahamowany, to w dość krótkim czasie społeczeństwo polskie może ulec destrukcji na skutek pijaństwa" - podsumował ks. Kochański.
W dyskusji głos zabierali: ks. Jan Gomółka, ks. Stanisław Zarych, ks. Wojciech Ignasiak, ks. Alfred Lewicz. Dyskutanci dzielili się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi realizacji programu otrzeźwienia narodu. Podkreślili, że powinno powrócić się do prowadzenia rekolekcji trzeźwościowych. Wymaga to jednak dobrego przygotowania grupy prowadzących takie rekolekcje.
Z kolei głos zabrała Renata Durda z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która przedstawiła pracę Agencji oraz omówiła nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
W dalszej części spotkania został omówiony Program duszpasterski apostolstwa trzeźwości w roku liturgicznym 2001/2002. Kolejne sesje zostały zaplanowane w Ośrodku Apostolstwa Trzeźwosci w Zakroczymiu w następujących terminach: 4-6 lutego 2002 r. - Wiosenna Sesja Zespołu Apostolstwa Trzeźwości i Diecezjalnych Duszpasterzy Trzeźwości, 8-9 października 2002 r. - Jesienna Sesja Zespołu Apostolstwa Trzeźwości i Diecezjalnych Duszpasterzy Trzeźwości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Piotrowski: szkoła nie może być poligonem eksperymentów

2024-08-29 08:37
Bp Jan Piotrowski

Episkopat Flickr

Bp Jan Piotrowski

Szkoła nie może być poligonem eksperymentów kulturowych, obyczajowych czy ideologicznych - mówił w środę 28 sierpnia w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski, podczas Mszy św. w intencji katechetów i uczniów, z okazji rozpoczynającego się wkrótce nowego roku szkolnego.

Więcej ...

Nowe badania Całunu Turyńskiego: ślady krwi odpowiadają opisowi Ewangelii

2024-08-29 10:34

Wikipedia (domena publiczna)

Najnowsze badania włoskich naukowców potwierdzają hipotezę, że Całun Turyński jest 2000-letnią relikwią, a nie jak wcześniej twierdzono płótnem pochodzącym z czasów średniowiecza. Odkrycie to jest dziełem prof. Giulio Fantiego z Uniwersytetu w Padwie, który od ponad 25 lat prowadzi badania nad całunem.

Więcej ...

Pomagamy misjonarzom w Kongo

2024-08-30 04:40

Archiwum o. M. Zaguły

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Diecezja Ávila: Ciało św. Teresy z Ávili...

Kościół

Diecezja Ávila: Ciało św. Teresy z Ávili...

Nowe badania Całunu Turyńskiego: ślady krwi odpowiadają...

Kościół

Nowe badania Całunu Turyńskiego: ślady krwi odpowiadają...

Jest decyzja sądu ws. ks. Olszewskiego!

Wiadomości

Jest decyzja sądu ws. ks. Olszewskiego!

Kościół wspomina męczeńską śmierć św. Jana...

Święci i błogosławieni

Kościół wspomina męczeńską śmierć św. Jana...

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Najświętsza Maryja Panna Częstochowska

Niedziela Częstochowska

Najświętsza Maryja Panna Częstochowska

Powstał krótki film o

W wolnej chwili

Powstał krótki film o "Ostatniej Wieczerzy". To...

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej 2024 (dzień 7.)

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej 2024 (dzień 7.)