Reklama

Kościół między Eufratem a Tygrysem

Niedziela Ogólnopolska 44/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH: - Irak kojarzy się większości ludziom z Saddamem Husajnem, wojną w

Zatoce Perskiej, islamem. Mało kto wie, że w Iraku mieszkają również chrześcijanie, a wśród nich także katolicy należący do Kościoła chaldejskiego. Co chrześcijanie na świecie powinni wiedzieć o Kościele, który jest w Iraku?
PATRIARCHA RAPHAEaL I BIDAWID: - Kościół w Iraku jest jednym z Kościołów apostolskich, gdyż nasz lud był ewangelizowany przez jednego z Apostołów - św. Tomasza. Następnie Apostoł kontynuował swą misję w Indiach, dlatego więc nasz Kościół ma te same korzenie co indyjski Kościół syromalabarski. Niestety, na Soborze Efeskim w 431 r. chrześcijanie mieszkający w imperium perskim opowiedzieli się za nauką Nestoriusza, który odmawiał Maryi tytułu Theotókos ( Matka Boga), co doprowadziło do zerwania związków naszego Kościoła z Rzymem. Chciałbym jednak wyjaśnić, że nasz Kościół nigdy nie zaprzeczał natury zarówno Boskiej, jak i ludzkiej Jezusa Chrystusa, a więc w praktyce uznawał Maryję za Matkę Bożą. Ponieważ nie było wielkich różnic teologicznych, nasz Kościół w 1553 r., jako pierwsza w czasach nowożytnych wspólnota chrześcijańska, przystąpił do unii z Rzymem. W ten sposób powstał Chaldejski Kościół Katolicki, na którego czele stoi Chaldejski Patriarcha Babilonii.
Kościół chaldejski był przez wieki Kościołem męczenników: prześladowano nas i rozproszono po całym Wschodzie. Dziś natomiast wyznawcy Kościoła chaldejskiego opuszczają swój kraj z przyczyn ekonomicznych. Emigrują do Europy, USA, Kanady i Australii, a tam często stają się ofiarami agresywnych sekt protestanckich; jest to dla nas nowe wyzwanie duszpasterskie.

- Jak wygląda sytuacja Kościoła chaldejskiego w ostatnich latach?
- Od lat Kościół w Iraku - w odróżnieniu od innych państw, w których większość ludności stanowią muzułmanie - cieszy się dużą wolnością. Chrześcijanie traktowani są na równi z innymi obywatelami: płacą podatki, tak jak inni mogą pracować w urzędach administracji państwowej, a ich dzieci odbywają służbę wojskową. Kościół korzysta również z pomocy państwa. Władze państwowe budowały zarówno kościoły, jak i meczety dla muzułmanów.

- Irak od wielu lat jest objęty międzynarodowym embargiem. Jakie są tego konsekwencje?

- Wojna, a następnie embargo zniszczyły gospodarkę Iraku, który był krajem bogatym i względnie dobrze rozwiniętym. Dziś brakuje wszystkiego, a to, co można dostać, jest bardzo drogie, natomiast zarobki są bardzo niskie. Wystarczy powiedzieć, że urzędnik państwowy zarabia miesięcznie 3 dolary! W ciągu ostatnich 10 lat brak żywności i lekarstw spowodował śmierć ponad miliona ludzi, głównie dzieci. Dziś jeszcze z tego powodu umiera co miesiąc ok. 4 tys. dzieci. Nie należy się więc dziwić, że kto może - emigruje.

- Po 11 września 2001 r. świat się zmienił. Niektórzy obserwatorzy życia politycznego stwierdzili, że tego dnia zaczęło się "starcie cywilizacji", konfrontacja cywilizacji Zachodu i świata islamu. Czy widać w Iraku jakieś konsekwencje zamachów terrorystycznych w Nowym Jorku i Waszyngtonie?

- Dzięki Bogu, w Iraku jest jeszcze spokojnie. Ja osobiście nie obawiam sie reakcji władz, lecz "ulicy" - mas muzułmańskich, manipulowanych przez fundamentalistów. Jeżeli doszłoby do konfliktu między światem zachodnim a islamem, nasza sytuacja stałaby się tragiczna: na 23 miliony obywateli Iraku chrześcijan jest tylko około miliona.

- Jak Jego Świątobliwość ocenia politykę Stolicy Apostolskiej w stosunku do Iraku?

- Polityka ta była zawsze zdecydowana i jednoznaczna: Stolica Apostolska występowała najpierw przeciwko wojnie w Zatoce Perskiej, a następnie przeciwko embargu. Również rząd iracki doceniał tę postawę i dlatego wysłał mnie do Watykanu wraz z dwoma przedstawicielami wspólnoty muzułmańskiej, aby wyrazić podziękowania Ojcu Świętemu.

- Czego Kościół chaldejski oczekuje od innych Kościołów?

- Przede wszystkim chciałbym podziękować instytucjom Caritas Kościołów zachodnich, które od lat udzielają nam pomocy materialnej w tym trudnym momencie naszej historii. Mam nadzieję, że również w przyszłości - bez względu na to, jaka będzie sytuacja polityczna w naszym kraju - katolicy w Europie i Ameryce nie zapomną o Kościele, który jest w Iraku.

- Dziękuję za rozmowę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

2024-05-17 20:55

Mat. prasowy

Co oprócz Mszy zaczęło się w Wieczerniku? Dlaczego warto modlić się nowenną? I co to ma wspólnego z Maryją? Zapraszamy na osiemnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o pięknie modlitw nowennowych.

Więcej ...

Przypadki św. Feliksa

Św. Feliks z Cantalice jest szczególnie czczony w kościołach kapucyńskich;
ponieważ Feliks bardzo kochał dzieci i wielu z nich pomagał istnieje
zwyczaj święcenia w dniu jego święta specjalnego oleju i namaszczania
nim dzieci (tu obraz św. Feliksa z koś

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Feliks z Cantalice jest szczególnie czczony w kościołach kapucyńskich; ponieważ Feliks bardzo kochał dzieci i wielu z nich pomagał istnieje zwyczaj święcenia w dniu jego święta specjalnego oleju i namaszczania nim dzieci (tu obraz św. Feliksa z koś

Dwadzieścia lat pracował ciężko jako oracz. Do zakonu Kapucynów wstąpił jako dojrzały mężczyzna, dopiero w wieku trzydziestu lat. Kiedy zmarł 18 maja 1587 r. ludzie już wtedy oddawali mu cześć jak świętemu...

Więcej ...

Animatorzy i liderzy Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze

2024-05-18 09:30

materiał parsowy

W piątek, 17 maja 2024 roku, odbyło się na Jasnej Górze spotkanie modlitewne i formacyjne liderów i animatorów Odnowy w Duchu Świętym w Polsce. Było to przygotowanie do sobotniego Ogólnopolskiego Czuwania Odnowy na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli