Reklama

Kazanie

Uczestnicy - zmartwychwstania

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dzisiejszą niedzielę z niejednej ambony usłyszymy patriotyczne kazanie, bo to 11 listopada, już 83. rocznica odzyskania niepodległości. Spełniły się słowa poety, powtarzane przez tysiące Polaków: "Nie wiem, co będzie, nie wiem, co się stanie, jedno wiem tylko: Polska zmartwychwstanie!". I w Ewangelii także - dyskusja o zmartwychwstaniu. Pan Jezus przedkłada saduceuszom, którzy nie wierzą w zmartwychwstanie, bardzo prosty argument z Pisma Świętego: "Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych; wszyscy bowiem dla Niego żyją". Saduceusze byli przekonani, że wymyślili przykład, na który Pan Jezus nie będzie mógł odpowiedzieć. Bo że ta sama kobieta mogła mieć kolejno siedmiu mężów, jest nie tylko teoretycznie, ale i konkretnie możliwe. Śmierć tak czasem kolejno zabiera ludzi. Saduceusze byli wierzącymi Żydami. Tak samo uczęszczali do świątyni, jak faryzeusze. Ich rozumowanie wydaje się proste. Zamyka się w twierdzeniu, że zmartwychwstanie nie jest możliwe, bo którego z tych siedmiu byłaby żoną?... Ich błąd zasadniczy polegał na tym, że przenosili warunki doczesnego życia na wieczność. Według nich, to życie wieczne po śmierci doczesnej byłoby tylko jakimś "przedłużeniem" życia doczesnego. Byłoby tylko piękniejsze, wolne od wszelkich trosk i cierpień. To byłoby trochę tak, jak w życiu tego zwykłego człowieka, który na uroczysty dzień wkłada na siebie świąteczne ubranie. Pan Jezus na ich przykład nie odpowiada przykładem, gdyż uczestnicy zmartwychwstania są równi aniołom jako dzieci Boże. To będzie życie (z akcentem na będzie, na pewno!), ale całkowicie inne, nie według reguł i praw tego świata. Tu, na ziemi, nie jesteśmy w stanie w najśmielszych wyobrażeniach przedstawić sobie piękna tego przyszłego, wiecznego życia. Pan Jezus mówiąc, że tam "ani żenić się nie będą, ani za mąż wychodzić", nie pomniejsza piękna małżeństwa tu, na ziemi. Wspomnijmy niedawną beatyfikację włoskiej pary małżeńskiej.
Odrzucając prawdę o naszym zmartwychwstaniu, saduceusze i ci, którzy idą za nimi, odbierają wszystkim wierzącym tę radosną nadzieję na życie wieczne - ludzkie, człowiecze, chociaż podobne do życia aniołów. Bóg jest i wszechmocny, i prawdomówny. Pan Jezus, jako Syn Boży - Boską mocą wskrzeszał zmarłych, bo i sam zmartwychwstał. Przyszedł na świat, aby dać świadectwo Prawdzie, dlatego zmartwychwstanie Jego i nasze jest fundamentem naszej wiary. Gdyby tak nie było, moglibyśmy tak po ludzku, ale beznadziejnie, pomyśleć: Cóż człowiekowi z jego wiary, jeżeli z chwilą śmierci wszystko się kończy?... Po co ten trud całego życia, w którym także ciało dotykalnie uczestniczy, jeżeli po śmierci jego los byłby podobny do losu zwierząt, które duszy nie mają? Pan Jezus powołuje się na Pismo Święte i na moc Bożą. Nasz Bóg jest Bogiem Abrahama, Izaaka i Jakuba, którzy umarli tysiące lat temu, ale ich dusze nieśmiertelne żyją w Bogu i oczekują razem ze wszystkimi zmarłymi na chwalebne zmartwychwstanie. Zapalamy świece na grobach i tym znakiem, nie tylko słowami, wyznajemy naszą wiarę w zmartwychwstanie, w życie wieczne duszy i ciała, czyli takiego człowieka, jakim go stworzył Bóg.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Św. Józef - Rzemieślnik

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Więcej ...

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża

2024-05-01 14:02
Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Towarzystwo im. Edyty Stein

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Podjęto kolejne kroki w celu nadania św. Edycie Stein tytułu doktora Kościoła. Oficjalny wniosek w tej sprawie złożył Papieżowi generał karmelitów bosych o. Miguel Márquez Calle. Teraz Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych będzie mogła zainicjować oficjalną procedurę.

Więcej ...

„Bóg, Honor, Ojczyzna”-Krajowa Pielgrzymka Bractw Kurkowych RP

2024-05-02 18:28
Bractwa kurkowe RP

BPJG

Bractwa kurkowe RP

Barwy narodowe biel i czerwień są symbolem wolnego i niepodległego państwa polskiego. Na Jasnej Górze od kilkunastu lat biało-czerwona na stałe powiewa na wieży, przypominając, że tutaj jest duchowa stolica polskiego narodu. Do sanktuarium niemal każdego dnia pielgrzymują wierni powierzając Królowej Polski losy Ojczyzny. Dziś szczególnie tę modlitwę zanoszą uczestnicy Krajowej Pielgrzymki Bractw Kurkowych RP z Wielkopolski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst