Reklama

Niedziela Wrocławska

U Patronki Małżeństwa i Rodziny

Ikona Matki Bożej Łaskawej we Wrocławiu

ks. Łukasz Romańczuk

Ikona Matki Bożej Łaskawej we Wrocławiu

7 maja wspominamy Matkę Bożą Łaskawą. W Parafii pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu znajduje się Sanktuarium NMP Matki Bożej Łaskawej, Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodziny.

Uroczystości odpustowej przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. Na zakończenie Mszy św. reprezentanci rodzin parafii zawierzyli wszystkie małżeństwa i rodziny Matce Bożej. W Eucharystii uczestniczyli także członkowie grupy duszpasterskiej anglojęzycznej. Dlatego też niektóre elementy liturgii (II czytanie, modlitwa wiernych) były w języku angielskim.

- Łączymy radość Zmartwychwstania Pańskiego, oczekiwaniem na uroczystość Zesłania Ducha Świętego, z przeżyciem parafialnego odpustu i radość z tego, że możemy przeżyć go wspólnie, w kościele, co prowadzi nas do doświadczenia Bożej łaski, która działa w zgromadzonym Kościele - rozpoczął homilię bp Andrzej Siemieniewski.

Reklama

Zwracając uwagę na wydarzenia ostatniego roku, biskup podkreślił słowa używanych regularnie przez ludzi - Wirus, pandemia, izolacja i to, co wiąże się z chorobą, bezpieczeństwem, ograniczeniami, które z jednej strony są potrzebne, a z drugiej nam ciążą nam na sercu. (...) Kto wie, czy gdzieś w sercu nie pojawiło się wrażenie - w tym sensie żyjemy w ciemności.

Opisując atmosferę “ciemności” panującej w różnych zakątkach świata, związanych nie tylko z koronawirusem, ale przesiąknięte wojną, głodem i innymi trudnościami, bp Siemieniewski odniósł się do liturgii słowa, w której padły słowa: “Naród kroczący w ciemności ujrzał światłość”. - To proroctwo męża Bożego zawsze jest aktualne i brzmi jako Boża obietnica - zaznaczył kaznodzieja.

Naród kroczący w ciemnościach może doświadczyć w modlitwie, śpiewie zgromadzonego ludu, w liturgii, że nad mieszkańcami krajów mroku zabłysło światło. (...) Kościół przypomina, że tam, gdzie z przyczyn osobistych społecznych, medycznych, zdrowotnych, gdzie zagościło myślenie o tym, co trudne, przygnębiające - tam radość coraz większa (Przymnożyłeś radość, zwiększyłeś wesele(Iz 9). Dziś czas, abyśmy się rozradowali w naszym Bogu - podkreślił bp Andrzej.

Reklama

W dalszej części homilia była poświęcona Matce Bożej - O niej napisano tyle pięknych słów w Piśmie Świętym, u doktorów i nauczycieli Kościoła, poświęcono jej wiele pieśni. O Maryi myśimy dziś w ten uroczysty, odpustowy dzień parafialny. Pomaga nam w tym ikona ustawiona przy ołtarzu - mówił bp Siemieniewski

Hierarcha przywołał wezwanie Matki Bożej Łaskawej -Maryja usłyszała od Anioła - “Zdrowaś Maryjo łaski pełna, Pan z Tobą”. Sama pełna łaski i przez swoje wstawiennictwo, modlitwę, tą łaską dzieląca się także z nami. Matka Boża Łaskawa, Mater Gratiarum, Matka pełnego łaski Syna Bożego i matka tylu pięknych okoliczności naszego życia, kiedy przez Jej wstawiennictwo prosimy o łaskę Bożą.

W czasie słowa o Matce Bożej, bp Siemieniewski pytał: Dlaczego mamy tę pewność, że się za nami wstawia i tyle łask przez jej wstawiennictwo, modlitwę i łaskawość spływa nas? Dlatego, że Kościół Boży jest rodziną. Mówimy “Bracia i Siostry”, Pan Jezus powiedział: “Wy wszyscy braćmi jesteście”, chrześcijanin, który na mocy chrztu, przyjęty do rodziny jako Syn Boży, Córka Boża. Bóg wysłał do serc naszych Ducha Swego na dowód tego, że jesteśmy synami. To o tym mówił Pan Jezus, kiedy spojrzał na otaczających Go uczniów i powiedział: “Oto moja Matka i moi bracia, bo kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w Niebie, ten mi jest bratem, siostrą, matką. Przyszedł Pan Jezus po to, aby utworzyć rodzinę wierzących, Kościół, który jest Bożą rodziną - nauczał biskup.

Przykład Maryi ukazuje, jak wypełniać wolę Bożą w swoim życiu. Kluczowe są słowa: “Niech mi się stanie według słowa Twojego” - Każdy z nas może powiedzieć, że pełni wolę Bożą. Raz wychodzi nam to lepiej, innym razem gorzej. Staramy się na różne sposoby, aby wola Boża się w naszym życiu spełniła, jednak grzech i słabości stawiają różne przeszkody.

Zwracając się do wspólnoty anglojęzycznej, bp Andrzej nawiązał do tworzenia wielkiej rodziny przez wszystkich będących w Kościele - Obecność wspólnoty anglojęzycznej pomaga nam zrozumieć, co to znaczy, że Kościół jest katolicki. Katolicki czyli sięgający we wszystkie miejsca, gdzie sakramenty i wiara Kościoła są obecne.

Wskazując na rangę miejsca - sanktuarium, gdzie spotykają się małżeństwa i rodziny, kaznodzieja, podkreślił bardzo ważną rolę, jaką pełni rodzina w Kościele - Kościół potrzebuję dobrych i świętych rodzin. Uświęcają się one przez modlitwę, a także wstawiennictwo Matki Bożej Łaskawej - mówił bp Siemieniewski. 

Kaplica Cudami Słynącego obrazu Matki Bożej Łaskawej została podniesiona do rangi sanktuarium dnia 3 maja 1993 roku. To tam gromadzą się małżeństwa i rodziny oddając się pod opiekę swojej Patronki, Opiekunki i Matki. 

2021-05-08 00:41

Wybrane dla Ciebie

III pielgrzymka wiernych Kościoła greckokatolickiego z Polski i Ukrainy na Jasną Górę

2021-06-19 14:48

Karol Porwich/Niedziela

Z modlitwą dziękczynną za 25 lat istnienia eparchii wrocławsko-gdańskiej i ubiegłoroczną reorganizację administracyjnych struktur a także w duchu pojednania na Jasną Górę przybyła III pielgrzymka wiernych Kościoła greckokatolickiego z Polski i Ukrainy. Modlitwa była kontynuacją spotkań, które odbywały się tu na 1000-lecie Chrztu Rusi w 1988 r.

Więcej ...

Zmiany proboszczów w Archidiecezji Warszawskiej

2021-06-15 13:00

archwwa.pl

Nowy rektor kościoła akademickiego św. Anny i trzej proboszczowie obejmą z dniem 26 czerwca nowe funkcje. Dziś odebrali dekrety z rąk kard. Kazimierza Nycza kierujące ich do nowych zadań. Kameralna uroczystość odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Więcej ...

Młode Homilie #54

2021-06-20 08:28

aspekty.niedziela.pl

Oto najnowsze Młode Homilie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Prof. Valerio Marinelli opowiada o bilokacjach Natuzzy Evolo

Wiara

Prof. Valerio Marinelli opowiada o bilokacjach Natuzzy Evolo

Trwa przeprawa na drugi brzeg

Trwa przeprawa na drugi brzeg

Ingres biskupa Krzysztofa Więtkowskiego

Ingres biskupa Krzysztofa Więtkowskiego

Nowa Biała po pożarze: 21 domów uszkodzonych, na miejsce...

Wiadomości

Nowa Biała po pożarze: 21 domów uszkodzonych, na miejsce...

Łódź: Uroczystości pogrzebowe śp. Mamy Arcybiskupa...

Niedziela Łódzka

Łódź: Uroczystości pogrzebowe śp. Mamy Arcybiskupa...

Mija 100 lat od mało znanego siódmego objawienia w Fatimie

Wiara

Mija 100 lat od mało znanego siódmego objawienia w Fatimie

Łódź: Zmarła Mama Arcybiskupa Grzegorza Rysia

Niedziela Łódzka

Łódź: Zmarła Mama Arcybiskupa Grzegorza Rysia

Przed 175 laty wybrano bł. Piusa IX – rozpoczął się...

Przed 175 laty wybrano bł. Piusa IX – rozpoczął się...

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom

Niedziela Małopolska

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom