Reklama

Ślady historii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"historia swych dziejów nie pisze na dziś, historia to wieków przymierze, historię swą własną pisaliśmy krwią, my - Armii Krajowej żołnierze". To kilka wersów z poematu Edwarda Odorkiewicza, który obrazuje życie i działania tej legendarnej formacji. Powyższy tekst znalazłem w zaproszeniu na uroczystość poświęcenia pamiątkowego sztandaru sławkowskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Patriotyczne uroczystości odbyły się 15 czerwca w kościele i na rynku w Sławkowie. Mszę św. w świątyni Podwyższenia Krzyża Świętego celebrował biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB. Razem z żołnierzami modlili się również: ks. prał. Zdzisław Peszkowski, ks. kpt. Tadeusz Michalski i ks. dziekan Antoni Kwiatkowski. Na uroczystości przybył również marszałek województwa śląskiego Jan Olbrycht, prezes śląskiego okręgu ŚZŻAK - kpt. Marian "Kometa" Piotrowicz, przedstawiciele oddziałów AK z terenu Śląska i Małopolski oraz przedstawiciele władz samorządowych. Wziął w nich także udział, dopiero co zwolniony ze szpitala, prezes sławkowskiego oddziału AK Edward "Kolba" Wrona oraz przybyła z Warszawy rodaczka prof. Barbara "Bronka" Pilarska. Poświęcenie sztandaru uświetniła obecność Kompanii Honorowej Wojska Polskiego z Gliwic, orkiestra wojskowa z Bytomia i młode pokolenie harcerzy ZHR.

"Druga część uroczystości odbyła się na rynku. Głos zabrali zaproszeni goście, m.in. Marian Piotrowicz i Jan Olbrycht. Następnie członkowie Komitetu Honorowego wbili symboliczne gwoździe do tablicy upamiętniającej darczyńców sztandaru. Nazwiska pozostałych ofiarodawców, a było ich jeszcze ponad 100, zostały starannie odczytane. Odbył się Apel Poległych, w czasie którego wspomniano wszystkich tych, którzy walczyli w okolicach Sławkowa o wolność i niepodległość Polski. Uroczystości na rynku zakończono śpiewem Hymnu narodowego i Roty. Imprezę dokończono w Domu Strażaka, gdzie krótki koncert przedstawił chór Towarzystwa Miłośników Sławkowa. Zaprezentowano również montaż słowno-muzyczny, a przede wszystkim była okazja do spokojnych rozmów po latach" - wylicza Henryk Magaczewski, współorganizator spotkania.

Sławkowski oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej powstał dwa lata temu. Liczy około 40 członków. Skupia żołnierzy AK oraz ich rodziny. "Pragniemy ocalić od zapomnienia dzieła swoje i naszych kolegów, którzy narażając życie, służyli ojczyźnie. Oddział powstał tak późno, gdyż przez lata byliśmy prześladowani. Dziś jednak można mówić głośno o minionych latach. Naszym pragnieniem od początku istnienia było ufundowanie sztandaru. Nie było łatwo zebrać na niego pieniądze. Jednak staraniem wielu członków oddziału oraz Towarzystwa Miłośników Sławkowa i ludzi dobrej woli udało się zebrać wymaganą kwotę. Sztandar wyszyły siostry zakonne w Piekarach Śląskich. Widnieje na nim na jednej stronie wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, Ostrobramskiej, Katyńskiej i błogosławionego Świętosława. Z drugiej strony wyszyty został napis: Bóg, Honor, Ojczyzna i nazwa oddziału. Są także herby Sławkowa - z minionych wieków i obecny, widnieje również symbol Polski Walczącej" - wyjaśnia Zbigniew Magierowski, członek zarządu sławkowskiego oddziału ŚZŻAK.

Działania wojskowe doskonale pamięta prezes oddziału Edward "Kolba" Wrona. Działał w zgrupowaniu "Hardego" Woźnicy w rejonie Klucz i Gór Bydlińskich. "Kolba" z wielkim wzruszeniem i dumą uczestniczył w uroczystościach poświęcenia sztandaru. Widać było jak łza kręci mu się w oku podczas Apelu Poległych, wspominani byli przecież jego koledzy, przyjaciele z żołnierskiej niedoli. Na szczęście pamięć o nich nie zaginie, strzec jej będzie choćby i ten sztandar.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Krościenko n. Dunajcem: otwarcie Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2024-05-03 08:27

Foto Oaza/Facebook

„Jestem przekonany, że z radością oraz z nieba przypatruje się nam ks. Franciszek Blachnicki - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Papież: bł. Rajmund Llull uczył, jak służyć Panu i być szczęśliwym

2024-05-03 16:49

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Również i ten, kto zostaje papieżem, musi nadal dążyć do spotkania z Panem, do pełnego oddania się służbie Bożej - przyznał Franciszek na audiencji dla członków Fundacji Blanquerna z Uniwersytetu Rajmunda Llulla. Papież odniósł do postaci patrona tego barcelońskiego uniwersytetu. Bł. Rajmund Llull żył na przełomie XIII i XIV w. Był katolickim filozofem, matematykiem i pisarzem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady