Reklama

Prawo amerykańskie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz drugi w historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - 6 grudnia 2001 r. uhonorowano 30 studentów dyplomem Chicago Kent College of Law.
Szkoła Prawa Amerykańskiego utworzona została przy Katedrze Historii Państwa i Prawa KUL w 1998 r. z inicjatywy prof. dr. hab. Grzegorza Górskiego, przy życzliwej pomocy dziekana Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji - ks. prof. dr. hab. Mariana Stasiaka.
Celem tego przedsięwzięcia było poszerzenie programu studiów na Wydziale Prawa KUL o zajęcia z zakresu prawa amerykańskiego.
Obecnie w ramach współpracy z Uniwersytetem w Chicago organizowane są wykłady dla studentów prawa w cyklu dwuletnim. Uczęszczanie na te wykłady możliwe jest po uprzednim zdaniu egzaminu wstępnego z Wstępu do Historii prawa USA. Przystąpić do niego mogą wszyscy studenci Wydziału Prawa KUL.
Zajęcia i wykłady prawa amerykańskiego prowadzone są w języku angielskim przez profesorów ze Stanów Zjednoczonych. Jeden z uczestników kursu tak mówi o korzyściach studiowania prawa amerykańskiego: " Jestem przekonany, że studia prawa amerykańskiego pomogą mi w mojej karierze. Nauka ta daje doskonałe poznanie słownictwa angielskiego - zwłaszcza specyficznej terminologii prawniczej w tymże języku - ale również umożliwia bezpośrednie kontakty z kadrą profesorską z Uniwersytetu w Chicago, co nie jest dla mnie bez znaczenia. Nauka prawa amerykańskiego to dla studentów spojrzenie na system prawny z zupełnie innej strony. System legislacji USA bowiem nie jest oparty na prawie rzymskim, tak jak w Europie, lecz swoistość jego polega na tym, że każdy sędzia współtworzy prawo przez wydawanie orzeczeń, które mogą stać się precedensami (tzw. common law)".
Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, jak ogromnym atutem na dzisiejszym rynku pracy jest swobodne posługiwanie się językiem angielskim. Kurs organizowany na Wydziale Prawa KUL przygotowuje w sposób profesjonalny przyszłych prawników do poznania fachowej terminologii w tym języku, a zarazem rozwija umiejętności oratorskie przyszłych adwokatów, którzy będą mogli bez problemów używać języka angielskiego, prowadząc sprawy w sądach, niejednokrotnie na arenie międzynarodowej.
Dla najlepszych studentów prawa amerykańskiego, którzy ukończyli już swoje studia prawnicze na KUL, istnieje możliwość bezpłatnej kontynuacji tych studiów w trybie podyplomowym w Chicago (stypendium amerykańskie). Z takiej okazji skorzystało już dwóch absolwentów poprzednich kursów. Pozostali, pragnąc kontynuować naukę w tym kierunku, zmuszeni są, niestety, do pokrycia kosztów nauki we własnym zakresie.
Nie ulega wątpliwości fakt, że wielość inicjatyw podejmowanych przez Szkołę Prawa Amerykańskiego KUL (m.in.: konferencje w Stanach Zjednoczonych, Szkoła Letnia z udziałem profesorów z Uniwersytetów Europy Zachodniej i USA) zachęca młodych ludzi do studiowania prawa w obcym języku, co jest równoznaczne z podnoszeniem ich umiejętności w posługiwaniu się fachowymi terminami prawniczymi i poszerzeniem wiedzy z zakresu legislacji USA.
Szkoła Prawa Amerykańskiego jest organizatorem sesji naukowych z udziałem polskich uczonych, a także profesorów z USA, Chile, Japonii, Korei, Belgii, Niemiec, Danii, Włoch, Francji. Jest to wyjątkowa okazja do pogłębienia wiedzy prawniczej i poznania systemów prawnych różnych państw, a także porównania ich z systemem panującym w USA.
Ogromnie cieszy fakt, że Katolicki Uniwersytet Lubelski w wyniku nawiązania kontaktu z Uniwersytetem w Chicago poszerzył profesjonalne kształcenie prawników o aspekt mający znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że Szkoły Prawa Amerykańskiego istnieją tylko na dwóch uczelniach w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Josemaria Escriva de Balaguer

Niedziela Ogólnopolska 1/2002

Josemaria Escriva de Balaguer- założyciel Opus Dei

pl.wikipedia.org

Josemaria Escriva de Balaguer- założyciel Opus Dei

Więcej ...

Bp Jezierski wydał edykt ws. procesu beatyfikacyjnego "doktor Oli"

2024-06-25 12:43

Adobe Stock

Edykt zawiadamiający o inicjatywie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego lek. med. Aleksandry Gabrysiak - „doktor Oli” - wydał biskup elbląski Jacek Jezierski. Wcześniej nihil obstat na prowadzenie procesu udzieliła Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Pozytywną opinię wyraziła również Konferencja Episkopatu Polski.

Więcej ...

Abp Gänswein: usunięcie z Watykanu było gorzkim osobistym doświadczeniem

2024-06-26 09:58

Włodzimierz Rędzioch

Arcybiskup Georg Gänswein postrzega swoją nominację na nuncjusza apostolskiego w krajach bałtyckich jako koniec swojego "wygnania". „Usunięcie z Watykanu przez papieża Franciszka było dla niego gorzkim osobistym doświadczeniem", powiedział były prywatny sekretarz papieża Benedykta XVI i emerytowany prefekt Domu Papieskiego niemieckiemu tygodnikowi "Die Tagespost" z Würzburga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?