Pierwszy z nich to zamieszczenie wpisu w mediach społecznościowych. Musi on zawierać jedno/dwa zdania z nauczania św. Jana Pawła II, chodzi o słowa, które najbardziej do nas trafiają a nie są zbyt znane. Poszukiwania może ułatwić zintegrowana baza tekstów papieskich w języku polskim - nauczaniejp2.pl lub jp2online.pl. To projekty realizowane przez Centrum Myśli Jana Pawła II.
Drugi krok to umieszczenie we wpisie hasztagów: #Święty4ever, #101ŚwJP2 i - jeśli pozwala na to limit znaków - #WywieśFlagęPapieską, zachęcający do zamanifestowania pamięci o pontyfikacie papieża Polaka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Trzeci element to dołączenie do postu grafiki przedstawiającej św. Jana Pawła II lub nawiązującej do jego osoby.
Reklama
"Celem tej formy obchodów jest wykorzystanie rocznicy urodzin św. Jana Pawła II do promowania Jego nauczania w mediach społecznościowych" - zaznacza ks. Tomasz Jarosz z Archidiecezji Krakowskiej, inicjator akcji duszpasterskiej Święty4ever.
Jednym z takich mniej znanych papieskich cytatów są jego słowa o ... znaczeniu internetu w działalności duszpasterskiej. Św. Jan Paweł II pisał o tym w datowanym na styczeń 2005 roku liście apostolskim do odpowiedzialnych za środki społecznego przekazu.
"Zwłaszcza nowe techniki stwarzają dodatkowe możliwości komunikacji, pojmowanej jako służba wspomagająca pasterskie rządy oraz organizację rozlicznych zadań wspólnoty chrześcijańskiej. Przytoczmy jako przykład internet, który nie tylko stwarza większe możliwości zdobywania informacji, ale uczy także przekazu interaktywnego. Wielu chrześcijan używa już twórczo tego nowego narzędzia, odkrywając jego przydatność w ewangelizacji, kształceniu, komunikacji wewnętrznej, administracji i zarządzaniu. Oprócz intemetu należy też korzystać z innych nowych środków, jak również próbować wszystkich możliwych zastosowań tradycyjnych metod przekazu" - apelował Ojciec Święty.
Choć św. Jan Paweł II zmarł przed erą hasztagów, Facebooka, Twittera czy Instagrama, to i tak w historii zapisał się jako pierwszy papież, który wysłał e-maila. Drogą elektroniczną w listopadzie 2001 roku Ojciec Święty przekazał katolikom z Oceanii adhortację apostolską "Ecclesia in Oceania".