Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do neoprezbiterów: kapłan musi zmienić swoją dumę w pokorę, aby stać się sługą dla innych

Karol Porwich/Niedziela

– Każdy uczeń Chrystusa, kapłan, chcąc być wiernym swemu powołaniu, musi zmienić swą dumę w pokorę, aby stać się sługą dla innych – powiedział abp Wacław Depo, który w 22 maja, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie udzielił święceń kapłańskich czterem diakonom.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Msze św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in. przełożeni z Wyższego Seminarium Duchownego, na czele z rektorem ks. dr. Grzegorzem Szumerą oraz księża proboszczowie z rodzinnych parafii diakonów. W archikatedrze zgromadziły się rodziny i przyjaciele nowych kapłanów. Podczas liturgii śpiewała schola seminaryjna i Schola liturgiczna „Domine Jesu”.

Karol Porwich/Niedziela

Rozpoczynając liturgię, arcybiskup podkreślił, że „tajemnicę nie przerwanej tradycji apostolskiej i misji Kościoła rozświetla nam obecność Jezusa Chrystusa, który w mocy Ducha Świętego przychodzi w to miejsce, aby zaświadczyć: «Jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata»”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Każde powołanie, choć jest darem osobistym, nie przestaje być wydarzeniem kościelnym, ofiarowania siebie, aby wzrastała wspólnota Kościoła – powiedział.

W homilii abp Depo zaznaczył, że „jesteśmy w czasie pomiędzy Wniebowstąpieniem a Zesłaniem Ducha Świętego”. – Te dwie tajemnice podprowadzają nas do obietnicy Jezusa, który ześle Ducha Świętego na apostołów. Duch Święty wstrząsnął murami Wieczernika i rozproszył apostołów do głoszenia Ewangelii, aż po krańce ziemi. I tak wyłania się przed nami obraz Kościoła pielgrzymującego przez czas – mówił abp Depo.

Zobacz zdjęcia: Neoprezbiterzy Kościoła częstochowskiego

Reklama

Metropolita częstochowski przypomniał, że „łaska to jest Bóg udzielający się człowiekowi”. – To udzielanie siebie w sakramencie kapłaństwa nie umniejsza Chrystusa, a wprost przeciwnie, odsłania wielkość Jego człowieczeństwa, bo Bóg działa po ludzku. Jest to właściwe Bożemu działaniu, że w największych tajemnicach działa najgłębiej po ludzku. – mówił za kard. Józefem Ratzingerem.

– Chrystus Pan nie jest wobec Kościoła tym, czym jest założyciel jakiegoś stowarzyszenia – kontynuował arcybiskup i zacytował słowa kard. Joachima Meisnera: „Chrystus nie był twórcą sekty religijnej zapewniającej swoim wyznawcom pracę, aż do skończenia świata. On jako Bóg-Człowiek stał się Pośrednikiem między Bogiem a ludźmi i samego siebie ofiarował jako okup za wielu”.

– Każdy uczeń Chrystusa, kapłan, chcąc być wiernym swemu powołaniu, musi zmienić swoją dumę w pokorę, aby stać się sługą dla innych. Kościół nie jest i nie może być postrzegany jako jedna z instytucji czysto ludzkich i kierująca się motywem zdobycia władzy nad ludźmi, jak to czynią władcy tego świata – kontynuował metropolita częstochowski.

– Chrystus nikogo z nas nie czyni w Kościele niewolnikiem, lecz według udzielonej nam łaski przypomina o osobistej odpowiedzialności wynikającej z naszej wolności. Jeśli chcesz, pójdź za Mną, jeśli chcesz, oddaj życie za braci. To jest kwestia służby z daru własnego życia, i żeby miarą tej służby była miłość Boga i bliźniego – przypomniał arcybiskup.

Reklama

Zacytował również słowa Benedykta XVI: „Życie nasze jest podobne do długiej nocy walki i modlitwy, którą należy przeżyć na prośbie skierowanej do Boga o Jego błogosławieństwo, którego nie można wydrzeć czy wywalczyć licząc na własne siły, ale powinno się je przyjąć z pokorą od Niego, jako darmową łaskę. Kiedy to ma miejsce, przemienia się całe nasze życie, otrzymujemy Boże błogosławieństwo” – mówił Benedykt XVI w katechezie 25 maja 2011 r.

Karol Porwich/Niedziela

Metropolita częstochowski wskazał, że „kapłaństwo Chrystusa opiera się na odwadze mówienia Bogu „tak” ze świadomością, że dostosowując się do woli Boga, nie przekreślamy naszej oryginalności, lecz wkraczamy w Prawdę, która zbawia i wyzwala”.

– Zdajemy sobie sprawę, że nasze pokolenia rodzinne i kapłańskie często odczuwają lęk przed zawierzeniem siebie Bogu bez reszty i zamykamy się w sobie, szukając własnych zabezpieczeń. Dlatego musi powracać wciąż wołanie św. Jana Pawła II: „Otwórzcie Chrystusowi drzwi. Nie lękajcie się. Nie bójcie się Jego prawdy wymagającej i łaski wspomagającej” – podkreślił i dodał: „Nie jesteśmy pokoleniem bez perspektyw, bez możliwości nowej nadziei, bo one są z Boga, a nie z nas”.

Arcybiskup podkreślił, że jest łaską naszego czasu pontyfikat św. Jana Pawła II, dar jego beatyfikacji i kanonizacji. – Obecnie czekamy na kolejny dar, którym będzie beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Czackiej. To jest dowód, że Ewangelia Jezusa Chrystusa i Jego Kościół nie są jakąś idealistyczną mrzonką przeszłości. Kościół jest świadkiem Bożej łaski w świecie – mówił arcybiskup.

Reklama

Metropolita częstochowski podzielił się świadectwem spotkania w latach 90. z dwoma kapłanami we Włoszech. – W jednej z parafii spotkaliśmy dwóch kapłanów, jednego przeszło 80-letniego rezydenta i proboszcza Francesco, który wrócił z misji. Ksiądz rezydent był człowiekiem schorowanym i okazywał nam swoje rozczarowanie pozostawieniem na boku. Stawiał pytanie: – Po co się tak było wysilać przez ponad 50 lat posługi, a teraz jestem osamotniony i nikt z dawnych parafian o mnie nie pamięta? Wówczas ks. Francesco z cierpliwością, ale i stanowczością powiedział do nas: „Nie pytajmy, po co to wszystko uczyniliśmy, ale pytajmy dla Kogo oddaliśmy siebie” – mówił abp Depo.

Karol Porwich/Niedziela

– Ten etos służby musi powracać w naszej świadomości w codzienności. Jesteś dla Chrystusa i nikt nie powinien odebrać ci radości świadomości, że mimo trudności, cierpienia warto być księdzem. Bo cóż jest warte kapłaństwo bez odniesienia do codziennej wierności Chrystusowi i poświęceniu dla braci – kontynuował arcybiskup i dodał: „Człowiekowi i światu nie można służyć ułagodzonymi banałami, o których słyszymy na co dzień, solidarności międzynarodowej, braterstwie, pokoju, zgodzie. Trzeba odpowiedzieć radykalizmem Ewangelii, bo w niej spotykamy Jezusa, który jest Jedynym i Wiecznym Kapłanem i sprawcą naszego zbawienia”.

– Pozwólcie się Jemu prowadzić. Pozwólcie, żeby Duch Święty wspierał waszą posługę, a w ten sposób będziecie w Jego zbawczych rękach, które sami będziecie przedłużać. Jego ręce wobec innych – zakończył arcybiskup.

Karol Porwich/Niedziela

Przed święceniami neoprezbiterzy odbyli rekolekcje, które przeprowadził ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie ks. dr Łukasz Dyktyński. Rekolekcje odbyły się w domu sióstr honoratek, w Dworku św. Antoniego w Olsztynie k. Częstochowy. Tematem rekolekcji były: „Rozmowy z Jezusem”. 

Neoprezbiterzy archidiecezji częstochowskiej jako patrona swojego rocznika wybrali św. Marcina z Tours. Mottem rocznika są jego słowa: „Panie, jeśli jeszcze potrzebny jestem Twemu ludowi, nie wzbraniam się przed pracą. Niech się dzieje wola Twoja”.

Święcenia prezbiteratu otrzymali: Paweł Caban (parafia św. Jana Chrzciciela w Lgocie-Mokrzeszy), Kamil Cudak (parafia Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Gidlach), Tomasz Gryl (parafia św. Stanisława BM w Myszkowie) i Kamil Jastrząb (parafia św. Brata Alberta w Zawierciu).

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2021-05-22 14:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz Młodych 2025

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, 2016 r.

B.M.Sztajner/Niedziela

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, 2016 r.

Na zakończenie Mszy św. posłania w czasie XXXVII Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie w 2023 r. Ojciec Święty Franciszek zaprosił młodych całego świata do udziału w ŚDM w Seulu w 2027 r. Dodał jednak, że w oczekiwaniu na kolejne spotkanie zaprasza ich do udziału w Jubileuszu roku 2025 w Rzymie.

Więcej ...

Bp Ignacy Dec. Z Maryją niesiemy Chrystusa do naszych bliźnich

2024-12-21 21:03

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Patrząc na Maryję, uświadamiamy sobie, że to także my winniśmy nieść Chrystusa – w naszych sercach, w naszej wierze do ludzi – słowa biskupa Ignacego Deca, pierwszego biskupa świdnickiego wprowadzają czytelników Niedzieli w refleksję nad ostatnim etapem adwentowego oczekiwania.

Więcej ...

Pola Lednickie: 9. rocznica śmierci o. Jana Góry OP

2024-12-21 22:03

Bożena Sztajner/Niedziela

Lednica upamiętniła śp. o. Jana Górę w 9. rocznicę śmierci. Pomysłodawca i twórca lednickich spotkań zmarł 21 grudnia 2015 roku i został pochowany tam, gdzie na jego zaproszenie gromadziły się co roku tysiące młodych ludzi - na Polach Lednickich. W sobotę w jego intencji Mszę św. odprawił Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

Wiara

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

Wiara Maryi sprawiła, że Słowo Boga stało się Ciałem

Wiara

Wiara Maryi sprawiła, że Słowo Boga stało się Ciałem

Dziś Bóg nas zaprasza, byśmy ruszyli w drogę

Wiara

Dziś Bóg nas zaprasza, byśmy ruszyli w drogę

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Wiadomości

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Wiara

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Co mamy czynić?

Wiara

Co mamy czynić?

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Kościół

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...

Kościół

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...