Reklama

Ukazało się polskie tłumaczenie

Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich

Niedziela Ogólnopolska 9/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

20 lutego br. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim miała miejsce prezentacja polskiego wydania katolickiego kodeksu prawa dla Kościołów wschodnich. Przybyło wielu duchownych i świeckich naukowców oraz osób zainteresowanych tą tematyką. Najważniejszą osobistością był kard. Lubomyr Husar ze Lwowa - zwierzchnik ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego, przybył bp prof. Sofron Mudry z Iwano-Frankowska ( Stanisławowa). Przybyło wielu innych przedstawicieli Kościoła greckokatolickiego, zarówno z Ukrainy, jak i ze Słowacji i Słowenii. Byli obecni także biskupi łacińscy z Ukrainy, Białorusi, Litwy, a także nuncjusz apostolski w Polsce - abp Józef Kowalczyk, biskup polowy Wojska Polskiego Sławoj Leszek Głódź, byli biskupi z Lublina - bp Ryszard Karpiński i bp Mieczysław Cisło - oraz wielu przedstawicieli Kościołów wschodnich. Wygłoszono dwa referaty. Referat wprowadzający nt. Prawo Kościołów wschodnich w systemie prawa Kościoła i w relacjach ekumenicznych przedstawił bp Sofron Mudry. Następnie przemawiał ks. prof. dr hab. Marian Stasiak, który mówił na temat eklezjologii Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich (KKKW). W drugiej części konferencji prezentacji KKKW i jego polskiego wydania dokonał bp gen. dyw. dr Sławoj Leszek Głódź. Były także 10-minutowe tzw. komunikaty naukowe - przedstawiające KKKW w praktyce Kościoła w Polsce, na Ukrainie i na Słowacji.
Kodeks prawa kanonicznego dla Kościołów wschodnich to wielkie dzieło. Tworzenie go trwało 65 lat. Mogłem obserwować ten proces, ponieważ specjalizowałem się w prawie porównawczym Kościołów wschodnich i Kościoła łacińskiego, pisząc pracę doktorską na temat zmiany obrządku. Bardzo pomógł mi przy zbieraniu materiałów obecny bp S. Mudry, który był wtedy rektorem Collegio Ucraino i profesorem w Instytucie Wschodnim na Gregorianum w Rzymie. Z ogromną więc radością jechałem do Lublina, by zobaczyć ludzi, z którymi kiedyś się zetknąłem. Spotkanie to było rzeczywiście bardzo przyjacielskie i cenne. Wielką radością było też zobaczyć, jak Kościół - co często powtarza Ojciec Święty - oddycha dwoma płucami: Wschodu i Zachodu. Zauważyłem, jak biskupi ze Wschodu pięknie mówią o Papieżu i jak zależy im na jedności.
Kodeks prawa kanonicznego dla Kościołów wschodnich ukazał się w 1990 r. i zaczął obowiązywać od 1991 r., tak więc niemal na 10-lecie wejścia w życie Kodeksu ukazało się jego polskie tłumaczenie. Wydanie tłumaczenia Kodeksu wiąże się z pewną specyfiką, mianowicie Kościół nie zgadza się na druk Kodeksu tylko w języku narodowym, lecz zawsze ukazuje się on łącznie w języku łacińskim i narodowym, czyli w tym wypadku łacińskim i polskim. Mamy też komputerową wersję polskiego wydania Kodeksu. Jest to chyba pierwsza wersja elektroniczna KKKW.
Po spotkaniu na płaszczyźnie naukowej, ze specjalistycznymi wykładami, odbyło się spotkanie na płaszczyźnie duszpasterskiej przedstawicieli Kościołów greckokatolickiego i łacińskiego. Byli na nim obecni także biskupi obrządku greckokatolickiego w Polsce, a więc abp Jan Martyniak z bizantyjsko-ukraińskiej archidiecezji przemysko-warszawskiej i bp Włodzimierz R. Juszczak z diecezji wrocławsko-gdańskiej.
I jeszcze jeden szczegół: kard. Husar przemówił przepięknie po polsku. Zaznaczył, że kiedy Ojciec Święty był na Ukrainie, mówił po ukraińsku i mieszkańcom Ukrainy było bardzo miło. Dlatego i on w Polsce mówi po polsku, żeby wyrazić swą wielką życzliwość dla Polaków.
Myślę, że to spotkanie zapisze się głęboko w historii Wydziału Prawa Kanonicznego KUL, a także w historii stosunków międzykościelnych i w pamięci uczestników sympozjum - ludzi interesujących się katolickim Wschodem.

*


Przypomnijmy: Obok Kościoła łacińskiego w Kościele katolickim istnieją katolickie Kościoły wschodnie (nie mylić z prawosławiem, które kieruje się swoim prawem i ma własny ustrój hierarchiczny). Zarówno Kościół rzymskokatolicki, jak i katolickie Kościoły wschodnie mają swoje kodeksy prawa kanonicznego. Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich obejmuje jurydycznie 21 Kościołów wschodnich, zwanych także obrządkami. Każdy z tych obrządków zachowuje swoje zwyczaje i tradycje. Tkwi w tym wielkie piękno, które doskonale współbrzmi z obrazem Kościoła łacińskiego.
Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich dostępny teraz w języku polskim z pewnością przyczyni się do głębszego zrozumienia prawa wschodniego, m.in. przez katolików obrządków wschodnich w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zastępca Przewodniczącego KEP: świat pracy zaniepokojony "zielonym ładem"

2024-04-30 18:39

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Celem nadrzędnym duszpasterzy ludzi pracy jest prowadzenie ludzi do zbawienia, oraz ciągłe przypominanie o godności pracy, o podmiotowości i o prawach pracowników - powiedział KAI abp Józef Kupny z okazji święta 1 maja. - Jeśli chodzi o dodawanie energii duchowej, to wsparcie duszpasterzy jest nieocenione - ocenił zastępca przewodniczącego KEP. Przyznał też, że w środowiskach pracowniczych widać niepokój związany ze spodziewanymi konsekwencjami "Europejskiego zielonego ładu".

Więcej ...

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47
Ludovic Duée

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Więcej ...

Do Maryi po wysłuchanie Jej dobrych rad

2024-05-01 19:10

Wiktor Cyran

Przyszliśmy do Matki Dobrej Rady aby wysłuchać Jej dobrych rad na temat nas samych, Kościoła, tego wszystkiego co się w nas dzieje. Myślę, że każdy kto chciał posłuchać Matki to dzisiaj usłyszał Jej dobry głos, usłyszał Jej dobrych rad - mówi ks. Tomasz Płukarski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst