Reklama

Żyć bezpiecznie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Problem narkomanii narasta, stanowiąc zagrożenie dla coraz większej grupy ludzi - zwłaszcza młodych. Okazało się, że problem dotyczy nie tylko wąskiej grupy specjalistów i osób bezpośrednio dotkniętych tą patologią, lecz praktycznie całego społeczeństwa. Coraz częściej ukazują się książki i artykuły na ten temat, prowadzone są dyskusje radiowe i telewizyjne, a także w trakcie różnych spotkań, konferencji i sympozjów, stał się on modny szczególnie w mediach. W akcję uświadamiającą i informacyjną włączyły się różne instytucje i organizacje, które od wielu lat starają się prowadzić profilaktykę w tym kierunku. Wymienić należy m.in.: Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii, "Monar", Stowarzyszenie " Powrót z U" i Policję. Akcje te przeprowadzane są głównie w szkołach, placówkach wychowawczych, uczelniach i kościołach wspólnie z zainteresowanymi pedagogami, wychowawcami i duchownymi. Mimo olbrzymiego nakładu pracy efekty są mizerne. Przez jednych problem ten jest traktowany jako swoistego rodzaju "modny temat", inne zaś osoby odpowiedzialne za edukację i wychowanie młodzieży wzbraniają się przed wszelkim działaniem w tym kierunku lub wręcz je sabotują, twierdząc, że ich to absolutnie nie dotyczy, a placówki, za które odpowiadają lub w których pracują są wolne od narkomanii i narkotyków.

Nie oszukujmy się - nie uciekniemy od tego. Oby nie okazało się, że jest już za późno. Musimy, więc wszyscy podjąć zdecydowane kroki w kierunku zapobiegania i przeciwdziałania temu zjawisku, w ten sposób najlepiej i najszybciej ochronimy naszych najbliższych, podopiecznych i wychowanków przed tą straszliwą plagą. Aby jednak sprostać temu niełatwemu zadaniu, niezbędne jest stałe wzbogacanie wiedzy na ten temat, a to wymaga pewnej znajomości specyficznego języka, jaki jest używany do opisu tego zjawiska i rzeczy z nim związanych. Z jednej strony jest to język specjalistyczny pochodzący z kilku dziedzin takich jak: chemia, medycyna i farmacja, z drugiej strony to język, którym posługują się narkomani, młodzież z subkultur, gdzie narkotyki odgrywają ważną rolę oraz dla "szpanu" przez osoby nie mające nic wspólnego z tymi środowiskami. Jest to mieszanina wyrażeń potocznych, naukowych i slangu. O tym napiszę w kolejnych numerach.

Jacek Wrona - absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filozofii, nauczyciel, pedagog, funkcjonariusz Policji. Od wielu lat działający w strukturach zajmujących się zwalczaniem przestępczości narkotykowej. Uczestnik licznych kursów i szkoleń profilaktyki i terapii uzależnień. Od 1996 r. prowadzi cykl prelekcji dla pedagogów, nauczycieli, księży, rodziców, funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej na temat przeciwdziałania narkomanii. Współpracuje z wieloma organizacjami zajmującymi się osobami uzależnionymi i zapobieganiem narkomanii. Jest autorem publikacji pt. Narkotyki, Narkomania - krótka analiza problemu. Kontakt: tel. 0-609 522-811

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj