Reklama

Rzymskie Centrum Duchowości Miłosierdzia Bożego

Niedziela Ogólnopolska 15/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku mijają dwa lata, odkąd Ojciec Święty Jan Paweł II w święto Miłosierdzia Bożego - 30 kwietnia 2000 r. uroczyście ogłosił, że s. Faustyna Kowalska jest zaliczona w poczet świętych Kościoła katolickiego. Wielkość i świętość s. Faustyny polega na uniwersalnej misji, którą powierzył jej Jezus. Chrystus powiedział do niej: "Idź do całej ludzkości z Moim Miłosierdziem". Stopniowo kult Bożego Miłosierdzia rozszerzył się na cały świat. W Rzymie powstało nawet Centrum Duchowości Miłosierdzia Bożego.
Jeszcze przed beatyfikacją s. Faustyny (18 kwietnia 1993 r.) Ojciec Święty Jan Paweł II wyraził pragnienie, aby w Rzymie powstał ośrodek, który by promieniował na Rzym, Italię, a nawet na cały świat. Był więc projekt utworzenia ośrodka duchowości, było powszechne zapotrzebowanie na takowy, było życzenie samego Papieża, ale nie było jeszcze miejsca nadającego się na tego rodzaju centrum. W niedługim czasie znalazł się odpowiedni obiekt, a był nim zabytek klasy zerowej - kościół pw. Santo Spirito in Sassia, usytuowany przy Via dei Penitenzieri 12, w pobliżu Placu św. Piotra. 1 stycznia 1994 r. kard. Camillo Ruini specjalnym dekretem powołał do życia ośrodek znany nam dziś jako Centrum Duchowości Miłosierdzia Bożego.
W marcu 1993 r. na rektora tej świątyni został powołany ks. Józef Bart, kapłan pochodzący z Polski, ale przygotowany i wyświęcony dla potrzeb diecezji rzymskiej. W kilka miesięcy później, tj. w maju, przybyły tu polskie siostry zakonne ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. Gorliwy duszpasterz, wspólnota sióstr ze zgromadzenia, do którego należała s. Faustyna, usytuowanie świątyni Santo Spirito in Sassia w pobliżu Bazyliki św. Piotra - to idealne warunki na rozwój kultu Miłosierdzia Bożego.
Miejscem, wokół którego koncentrują się nabożeństwa związane z kultem Miłosierdzia Bożego, jest boczny ołtarz po prawej stronie kościoła, gdzie znajduje się obraz Miłosierdzia Bożego. Obraz, namalowany zgodnie z objawieniami s. Faustyny przez artystę z Krakowa, został przywieziony do Rzymu 28 czerwca 1994 r., ale umieszczono go w kościele dopiero w grudniu, po uzyskaniu wszelkiego rodzaju pozwoleń. Papież Jan Paweł II dokonał poświęcenia obrazu 23 kwietnia 1995 r., w uroczystość Miłosierdzia Bożego, podczas ceremonii, jaka miała miejsce w tej świątyni. Pamiętajmy, że umieszczenie jakiegokolwiek obrazu malarstwa współczesnego w obiekcie sakralnym klasy zerowej formalnie jest rzeczą niedopuszczalną. W tym przypadku stało się inaczej, a to pewnie dzięki Opatrzności Bożej. Z pewnością nie obyło się bez protekcji św. Faustyny. Trzeba przyznać, że obraz doskonale harmonizuje z ołtarzem, w którym został umieszczony, jak i z całością wystroju zabytkowej świątyni.
Kościół Santo Spirito in Sassia w Rzymie zaprasza grupy polskich pielgrzymów, które w ramach wyjazdów do Rzymu szukają miejsc, gdzie są Msze św. celebrowane w języku polskim. W tym kościele można otrzymać foldery w różnych językach oraz informacje dotyczące kultu Miłosierdzia Bożego. Do tegoż centrum przychodzi korespondencja ze wszystkich krajów, z wyjątkiem Chin Ludowych.
Zdumiewające jest, jak to Opatrzność Boża wybrała "to, co najmniejsze tego świata", zwyczajną i prostą zakonnicę z Polski, aby wielkie orędzie o Miłosierdziu Bożym przybliżyć całemu światu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Św. Marcin I, papież i męczennik

Św. Marcin I, papież i męczennik

wikipedia.org

Św. Marcin I, papież i męczennik

Marcin pochodził z włoskiego miasta Todi. Był synem kapłana Fabrycjusza. Wyświęcony na diakona pełnił przez pewien czas funkcję nuncjusza papieskiego. Po śmierci Teodora I w 649 r. został wybrany papieżem i konsekrowany bez zatwierdzenia cesarza. Otrzymał wówczas święcenia kapłańskie i sakrę biskupią. Konstanty II odmówił uznania Marcina I za prawowitego papieża.

Więcej ...

Ktoś podszywa się pod kard. Grzegorza Rysia. Kuria ostrzega

2025-04-13 08:58
Kard. Grzegorz Ryś

Episkopat Flickr

Kard. Grzegorz Ryś

Na Facebooku pojawił się profil o nazwie "Grzegorz Wojciech Ryś", który podszywa się pod ks. kardynała Grzegorza Rysia - poinformowała w sobotę Archidiecezja Łódzka. To już kolejna próba wykorzystania wizerunku metropolity łódzkiego w internecie - bez jego wiedzy i zgody.

Więcej ...

Niemcy/ Policja zatrzymała sześć osób, które chciały wspiąć się na katedrę w Kolonii

2025-04-13 19:40
Katedra w Kolonii

Adobe Stock

Katedra w Kolonii

Policja w Kolonii, na zachodzie Niemiec, zatrzymała w niedzielę pięciu Francuzów i Belgijkę, którzy chcieli wspiąć się na słynną katedrę w tym mieście - podał portal sieci redakcji RND.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Wielki Post

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy...

Wiara

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy...

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...