Reklama

Sport

ME w kajakarstwie - jeden medal dla Polski w pierwszym dniu finałów

Kajakarki Martyna Klatt i Sandra Ostrowska

PAP

Kajakarki Martyna Klatt i Sandra Ostrowska

Kajakarki Martyna Klatt i Sandra Ostrowska zdobyły brązowy medal mistrzostw Europy w Poznaniu w K2 1000 m. To jedyny krążek dla Polski podczas piątkowych finałów. Blisko podium była kanadyjkarka Katarzyna Szperkiewicz, która zajęła czwarte miejsce na 500 m.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W piątek rozegrano pięć finałów w nieolimpijskich konkurencjach. W wyścigu dwójek na 1000 m miłą niespodziankę sprawiły Klatt i Ostrowska, które finiszowały na trzeciej pozycji. Zawodniczki same nie kryły zaskoczenia wynikiem, bowiem był to ich debiut w mistrzostwach Europy seniorek.

"Trenerzy nam zasugerowali, żeby przez cały dystans trzymać równe tempo. My akurat bardziej przygotowujemy się pod sprinty, bo naszym docelowym dystansem jest 500 i 200 metrów. A ten wyścig był dla nas swego rodzaju treningiem i sprawdzianem. Na obozie nasza dwójka dobrze pływała, czułyśmy się bardzo dobrze przygotowane. Miałyśmy gdzieś w głowie, że może to być dobry start" - mówiła Klatt, która popłakała się na podium.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Mnie zawsze wzruszają takie momenty" - dodała.

Ostrowska i Klatt są zawodniczkami reprezentacji U-23 i pod koniec czerwca ponownie wystąpią w Poznaniu w młodzieżowych mistrzostwach Europy.

W innych konkurencjach podopieczne Tomasz Kryka też spisały się bardzo dobrze. Szkoleniowiec do mistrzostw Europy desygnował czwórkę w nieco zmienionym składzie. Do Heleny Wiśniewskiej, Anny Puławskiej i Katarzyny Kołodziejczyk dołączyła Justyna Iskrzycka, która zastąpiła Karolinę Naję. Polki zajęły drugą lokatę w przedbiegu, przegrywając tylko o sekundę z Białorusinkami. Do finału zakwalifikowały się trzy najlepsze załogi.

W jedynce na 200 m tradycyjnie już wystartowała Marta Walczykiewicz. Wicemistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro przez długi czas prowadziła w swoim wyścigu eliminacyjnym, ale na finiszu przegrała z Węgierką Dorą Lucz o zaledwie 0,09 sekundy. Do finału awansowały trzy najlepsze zawodniczki. Także na drugiej pozycji uplasowały się Dominika Putto i Katarzyna Kołodziejczyk w dwójce na 200 m i wystąpią w finale. O medal powalczy także Wiśniewska w jedynce na 500 m; w półfinale była druga.

Nie powiodło się Adriannie Kąkol startującej w jedynce na 1000 m; zajęła czwartą lokatę w półfinale i odpadła z rywalizacji.

Reklama

Powody do zadowolenia miała kanadyjkarka Dorota Borowska, która będzie reprezentować Polskę na igrzyskach. Zawodniczka NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki wygrała swój przedbieg na 200 m i zameldowała się w finale z trzecim czasem. Lepszy rezultat osiągnęły tylko Rosjanki Olesja Romasienko oraz Ljudmiła Luzan.

"Jestem zadowolona ze swojego startu, taki był cel na ten wyścig, żeby bezpośrednio awansować do finału. Myślę, że właśnie Rosjanka i Ukrainka będą moimi najgroźniejszymi konkurentkami w finale" - oceniła Borowska.

W finale C1 500 m blisko podium była Katarzyna Szperkiewicz, która finiszowała na czwartym miejscu.

Znacznie gorsze nastroje panowały w grupę kajakarzy. W czwartek udany start zanotowali Rafał Rosolski i Przemysław Korsak w K2 1000, którzy awansowali do finału, ale ich koledzy spisywali się znacznie gorzej. Zawiódł Bartosz Stabno, który w ubiegłym miesiącu na Węgrzech i w Rosji bezskutecznie walczył o kwalifikację olimpijską. W półfinale jedynek na 1000 m zajął ostatnie, dziewiąte miejsce i nie awansował nawet do finału B. Z rywalizacji na dystansie o połowę krótszym na etapie półfinału odpadł także Jakub Michalski, który był ostatni w półfinale.

W finale czwórek na 1000 m nie rozgrywano przedbiegów, bowiem zgłosiło się tylko osiem osad. Polacy w składzie Piotr Morawski, Jakub Śliwa, Wojciech Pilarz i Filip Weckwert zajęli ostatnie miejsce. Większa rywalizacja jest w czwórkach na 500 m (konkurencja olimpijska); ale i tu biało-czerwoni rozczarowali; Ksawery Hajdamowicz, Wojciech Tracz, Bartosz Grabowski i Sławomir Witczak zajęli szóste, ostatnie miejsce w eliminacjach, ale szansy będą szukać jeszcze w półfinale.

W półfinale dwójek na 500 m Wiktor Leszczyński z Pilarzem zameldowali się na czwartej pozycji, co oznacza że walczyć będą w finale B, czyli o miejsce 10-18.

Reklama

Na dystansie 200 m Jakub Stepun był czwarty i wystąpi w półfinale, podobnie jak dwójka Bartosz Grabowski, Paweł Kaczmarek.

W grupie kanadyjkarzy dobry występ zanotował Mateusz Kamiński, który wygrał rywalizację krajową i będzie reprezentował Polskę na igrzyskach. Kamiński jeszcze w poprzednich latach pływał w osadach, ale teraz formę szykuje na jedynce. Zawodnik OKSW Olsztyn wygrał półfinał i w sobotę stanie do walki o medale.

Daleko od podium byli natomiast Aleksander Kitewski i Norman Zezula, którzy w finale C2 500 m zajęli siódmą lokatę. Z kolei w konkurencji jedynek na 200 m Oleksii Koliadych był czwarty i wystąpi w półfinale. Najbardziej doświadczony kanadyjkarz polskiej reprezentacji 42-letni Marcin Grzybowski nie zakwalifikował się do finału jedynek na 500 m (szóste miejsce w półfinale).

W sobotę odbędzie się dziewięć finałów.

Mistrzostwa potrwają do niedzieli. Są one jednocześnie ostatnim sprawdzianem przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio. W zawodach startuje ok. 700 zawodników z 35 krajów. (PAP)

autor: Marcin Pawlicki

lic/ cegl/

Podziel się:

Oceń:

2021-06-04 18:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Lekkoatletyczne ME - brązowy medal Polaków w sztafecie 4x100 m

PAP/EPA/RONALD WITTEK

Polscy sprinterzy w składzie: Adrian Brzeziński, Przemysław Słowikowski, Patryk Wykrota i Dominik Kopeć zdobyli brązowy medal w sztafecie 4x100 m w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Monachium. Wygrali Brytyjczycy, a po srebro sięgnęli Francuzi.

Więcej ...

Niemcy: podział w episkopacie w związku z projektami „drogi synodalnej”

2024-04-25 10:26

Anna Wiśnicka

Czterech członków Rady Stałej Niemieckiej Konferencji Biskupów postanowiło nie uczestniczyć w głosowaniu na temat ustanowienia Komitetu Synodalnego, który ma z kolei doprowadzić do powstania rady synodalnej- stałego gremium składającego się z biskupów i świeckich, które ma zarządzać Kościołem w Niemczech. Przed utworzeniem rady synodalnej, jako niezgodnej z sakramentalną konstytucją Kościoła przestrzegała stanowczo Stolica Apostolska.

Więcej ...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa sosnowieckiego przez bp. Artura Ważnego

2024-04-25 15:40

diecezja.sosnowiec.pl/ks. Przemysław Lech, ks. Paweł Sproncel

- Pokój wam wszystkim, którzy trwacie w Chrystusie – słowami z 1 Listu św. Piotra Apostoła bp Artur Ważny pozdrowił wszystkich zebranych na auli w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. W spotkaniu, które odbyło się przed południem 25 kwietnia br. wziął udział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej oraz pracownicy instytucji diecezjalnych, m.in.: kurii, sądu biskupiego, archiwum, Caritasu i mediów diecezjalnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim