Reklama

Kamień pod Świątynię Świętej Opatrzności Bożej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z udziałem Prymasa Polski - kard. Józefa Glempa, całego Episkopatu, władz państwowych i kilku tysięcy wiernych 2 maja br. wmurowano kamień węgielny pod Świątynię Świętej Opatrzności Bożej w Warszawie. Oznacza to faktyczne rozpoczęcie budowy kościoła, który ma być wotum dziękczynnym narodu za Konstytucję 3 Maja i za odzyskanie niepodległości.
Wmurowanie kamienia węgielnego, który w 1999 r. poświęcił już Ojciec Święty podczas pielgrzymki do Polski, miało miejsce na Polach Wilanowskich w Warszawie. Na zielonym podium z wizerunkiem projektu świątyni w tle, w asyście legata papieskiego, zasiedli: Prymas Polski, polscy biskupi, także przedstawiciele biskupów z zagranicy. Ks. Grzegorz Kalwarczyk - kanclerz warszawskiej kurii odczytał akt wmurowania, który został następnie podpisany przez 16 osób, m.in. Prymasa Polski kard. Józefa Glempa, prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, Wojciecha Szymborskiego - architekta projektu świątyni.
Kamień węgielny wmurował Prymas Polski dokładnie w miejscu, gdzie zostanie zbudowanny ołtarz. Składa się z trzech części umieszczonych w specjalnej szkatule. Pierwsza to kamień węgielny z pierwszej budowy Świątyni Świętej Opatrzności Bożej z 1792 r., druga - z warszawskiej katedry św. Jana Chrzciciela, a trzecia - z Częstochowy. Trwają jeszcze poszukiwania kamienia, który został położony pod budowę świątyni w latach 30. Był to głaz, na którym - według tradycji - klęczał Tadeusz Kościuszko, kiedy modlił się przed bitwą pod Racławicami. Po wybuchu II wojny światowej kamień został zdeponowany w jednym z warszawskich kościołów. Jeśli się odnajdzie, zostanie dołączony do trzech pozostałych.
Kamień węgielny został umieszczony w cokole przygotowanym specjalnie na tę okazję. Każdy z 16 sygnatariuszy aktu wmurowania dołożył cegłę i symbolicznie ją wmurował tuż obok kamienia węgielnego.
- Budowa świątyni jest nie tylko wypełnieniem zaległego wotum, ale jednocześnie podjęciem wyzwań stojących przed naszym narodem, państwem i przed ludami świata - mówił Prymas Polski. - Wybrano Opatrzność Bożą jako najbardziej pojemną prawdę wiary, rozciągającą się przez mądrość, dobroć i miłość Boga na wszystkie narody i wszystkie pokolenia - dodał kard. Glemp, wyjaśniając intencję pomysłodawców idei. Opatrzność Boża, zdaniem Prymasa, jest taką mądrością, która porządkuje zawiłości ludzkich planów i zachowań i wzywa do odważnego zdobywania godności ludzkiej.
Prezydent Kwaśniewski natomiast przypomniał, że Świątynia Świętej Opatrzności Bożej miała być wotum za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, którą nazwał "ukoronowaniem dążeń narodowych najświatlejszych Polaków". Prymasowi Polski ofiarował reprint Konstytucji 3 Maja.
Towarzyszącą uroczystościom Liturgię Słowa poprzedziło przybycie obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, który od lat wizytuje polskie parafie. Obraz, który został przywieziony z diecezji rzeszowskiej, stanął na podium, na żółtym tle, obok projektu świątyni. - Madonna z tego "pracowitego" obrazu przerwała swoją wędrówkę, aby przybyć tutaj jako mistyczny świadek naszego aktu wmurowania kamienia węgielnego - podkreślił Ksiądz Prymas. Dodał, że od pół wieku towarzyszy wszystkim ważnym wydarzeniom religijnym w Polsce, "zaznała goryczy internowania i bólów ludu. Dziś wsłuchuje się w narzekania bezrobotnych i każe wzajemnie dbać o to, by żadne dziecko narodu nie zaznało głodu lub poniżenia". Przed obrazem tym na Polach Wilanowskich rozległa się modlitwa, zanoszona w kilku językach.
Wcześniej w bazylice Świętego Krzyża biskupi koncelebrowali Mszę św. Legat papieski - kard. Franciszek Macharski odczytał na niej przesłanie Jana Pawła II, który wyraził nadzieję, że powrót do obietnic twórców Konstytucji 3 Maja stanie się dla Polaków okazją do odnowy ducha. Papież zapewnił też o swojej modlitwie. Słowa Ojca Świętego zgromadzeni w kościele ludzie przyjęli burzliwymi oklaskami.
Świątynia Świętej Opatrzności Bożej będzie miała 67 m wysokości. Ma mieć kształt rotundy, zwieńczona będzie kopułą i ustawiona na przecięciu czterech dróg, symbolizujących drogi Polski do niepodległości: Walki, Kultury, Cierpienia i Modlitwy.
Obecny projekt Świątyni, autorstwa Wojciecha i Lecha Szymborskich, kard. Józef Glemp ogłosił 6 stycznia br. Sam pomysł budowy natomiast zrodził się w 1996 r., gdy trwały obchody 400-lecia stołeczności Warszawy. Poprzedni projekt, tzw. ekologiczny, był autorstwa prof. Marka Budzyńskiego. Został odrzucony m.in. ze względu na zbyt wysokie koszty.
Budowę Świątyni poparł Sejm RP. W październiku 1998 r. przyjął uchwałę w tej sprawie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Mikołów: Dziecko w Oknie Życia

2024-05-01 11:12

Pixabay.com

W Oknie Życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie Borowej Wsi we wtorek 30 kwietnia 2024 r. znaleziono dziewczynkę. Na miejsce, wezwano pogotowie i policję. Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny, który określił, że jest zdrowa. Niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znalazło się w mikołowskim Oknie Życia.

Więcej ...

Dziś 1 maja, wspomnienie św. Józefa, robotnika

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

1 maja Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Józefa, robotnika. Do kalendarza liturgicznego weszło ono w 1955 roku. Św. Józef jest patronem licznych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię. Jest także patronem cieśli, stolarzy, rzemieślników, kołodziei, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych, bezdomnych, umierających i dobrej śmierci.

Więcej ...

„Proboszczowie dla Synodu”- praca proboszczów z całego świat trwa od świtu do zmierzchu!

2024-05-01 18:13

ks. Wiesław Kamiński

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst